Sari la conținut
ELFORUM - Forumul electronistilor

Schema sursa ajustabila 0-24V 3A cu LM324


Vizitator

Postări Recomandate

In depanarea unei surse didactice, realizata prin anii 90', facuta cu picioarele (cablaje prinse intr un singur surub, lipituri f proaste, fire lipite oriunde) am cateva nelamuriri la cablajul responsabil pentru redresarea, filtrarea si stabilizarea curentului electric.

 

Cablajul:

WYotjK.jpg

 

WYo1qZ.jpg

 

Pe spate am carpit doua semireglabile rapid pentru ca cele vechi erau atat de proaste incat s-au descompus! Un potentiometru avea un terminal rupt, si celalalt cand am dat sa-l ajustez s-a dezmembrat in 5 bucati...

 

Sursa are urmatoarele probleme: 

-U minim 4,5V in loc de 0V

-Reglajul fin al tensiunii functioneaza numai in intervalul 6v-15v, la peste/sub acest interval nu are nici un efect asupra tensiunii.

-Nu scoate 3A, in scurt scoate 1,7A iar tensiunea imediat scade cand conectez o sarcina de 0,2A...

 

Dar am gasit problema... Lipituri reci, peste tot... Cand am scos cablajul mi-a picat o rezistenta :))).

 

Nelamuririle mele sunt asupra schemei, pe care am refacut-o cu ochiul:

 

WYokCi.png

----------------------------------------

 

1. Ce componenta se poate afla intre cele doua puncte "NC" ? (in mijlocul schemei, unde este semnul intrebarii rosu) Pe cablaj nu se afla nici o componenta acolo, distanta pare a fi pentru o dioda, traseele de sub sunt cositorite si chiar rupte de la supraincalzire, deci clar a fost la un moment dat o componenta acolo, si nu cred ca au lasat iesirea op-amp-ului libera din fabrica.

 

2. Cum functioneaza aceasta schema ? Vreau o mica explicatie care sa includa cele 4 amplificatoare operationale.

 

3. Ce fac cele 2 semireglabile de 10K (R2 din stanga si R19 din dreapta sus). 

 

 

Sursa mai are un cablaj, responsabil de masurarea tensiunii si a intensitatii. Este independent de stabilizator (are punte si se alimenteaza din alta infasurare a trafului).

Este un voltampermetru digital (afisoare LED) cu celebrul MMC7107.

Si e putin dereglat, in loc de 5V arata 4,7-4,6V.

 

Cablajul voltampermetrului are 2 potentiometre:

 

WYoqj5.jpg

 

Cel din dreapta, mic, sigur este pentru cei 200mV de referinta

Celalalt pentru ce este? Calibrare valoare tensiune/intensitate sau doar ceva pentru regulatorul de tensiune (este cam apropiat de punte).

 

Multumesc!

Link spre comentariu
  • Răspunsuri 56
  • Creat
  • Ultimul Răspuns

Top autori în acest subiect

Top autori în acest subiect

Imagini postate

Salut.

In revista Tehnium nr.10/1987, la pagina 10, gasesti aceasta schema.

Pe T2-2N3055 l-ai desenat cu traseele de colector si baza inversate intre ele.

 

La7107, daca in pinul 36 ajunge cursorul potentiometrului semireglabil mic, da, este pentru reglarea tensiunii de referinta, de 100mV, daca nu ma insel.

Al doilea potentiometru semireglabil, cel mare, poate ca este pentru reglarea tensiunii de inrare in voltmetru, adica este montat pe divizorul de tensiune,

spre pinul 31, ''IN HI''. 

Link spre comentariu
Acum 4 ore, spirica a spus:

In revista Tehnium nr.10/1987, la pagina 10, gasesti aceasta schema.

Perfect, fix asta cautam!

 

Acum 4 ore, spirica a spus:

Pe T2-2N3055 l-ai desenat cu traseele de colector si baza inversate intre ele.

 

Am corectat greselile (era si la potentiometre ceva) + remodelat schema astfel incat sa se potriveasca cu cea din Tehnium :

 

WYN9fH.png

 

 

 

Daca comparati schema asta cu cea din Tehnium  (multumesc @Nostalgic pentru postare) se poate observa ca a fost facuta cu ce aveau ei la indemana...

 

Acum vad ca in loc de o dioda, este pur si simplu o lita.  (fix in centrul schemei), deci trebuie sa pun un 1n4148 acolo, si fata de schema de pe Tehnium, lipsesc multe componente...

 

Ce componenta ar trebui sa pun in locul celei lipsa ? (centru stanga schema), uitandu-ma pe schema originala parca ar trebui sa fie o lita acolo.

 

Si cum ar trebui sa calibrez semireglabilii? Pentru R2 (stanga jos) se pune sursa sub sarcina si se ajusteza pana cand componenta alternativa este minima (conform articol Tehnium) dar pentru R19(dreapta jos) ce fac? scrie ceva de o tensiune de referinta in articol...

 

Multumesc!

 

Editat de Vizitator
Link spre comentariu

Referitor la schema din Tehnium

-IC2  referința de tensiune , Uout ,reglată brut din R2, fin din R3

-IC1  driverul de comandă Uout,

- IC3 sesizează supracurent la ieșire , operaționalul basculează în negativ și pune baza lui T3 la masă blocînd curentul prin tranzistorii serie

-IC4 scurt la ieșire, identică funcționarea cu IC3

Recomandare. Respectată schema din Tehnium.

Vizavi de această schemă am o variantă  mult mai dezvoltată , pe care am și construit-o și merge foarte bine.

Editat de Nostalgic
Link spre comentariu
Acum 15 ore, Richard9026 a spus:

In depanarea unei surse didactice, realizata prin anii 90', facuta cu picioarele (cablaje prinse intr un singur surub, lipituri f proaste, fire lipite oriunde) am cateva nelamuriri la cablajul responsabil pentru redresarea, filtrarea si stabilizarea curentului electric.

 

Eu sunt puţin contrariat, ce firmă a produs această "sursă didactică" cu piese din dotarea unui depanator tv de teren? Pate trebuia sa fotografiezi si cutia...

Link spre comentariu

Nu pot sa spun numele firmei ca nu e frumos sa le fac reclama rea :)). S-au descurcat si ei cu ce au avut.

Aceste surse, alaturi cu alte aparate facute in scop didactic (ex cronometre, care au fost foarte proaste) s-au distribuit, si inca sunt folosite, in toate unitatile scolare din Romania.

Acum ei fac aparate de calitate mai buna, dar totusi au probleme, afisoarele se ard des, butoanele se rup, comutatoarele se uzeaza rapid (aici e si vina elevilor) si nu sunt surprins cand vad componente IPRS in surse facute dupa anul 2000...

Si astea vechi, desi au fost facute cu picioarele, si-au facut treaba.

 

Sursa cu problema la stabilizator:

 

WYNYSb.jpg

 

Arata home-made, desi are seria peste 150 :))

 

Inauntru jumatate este ditamai transformatorul, cealalta 3 cablaje (stabilizator+voltampermetru+afisaj:

 

WYNox7.jpg

 

 

Cablajul stabilizator (cel despre care am vb pana acum) este prins intr-un singur surub, si ala ruginit.

 

WYNDRr.jpg

 

Cablajul voltampermetrului (Dreapta) este prin intr-un singur surub de o placa de marmura si placa aia tine cablajul cu afisoare (Stanga) prin 2 suruburi. Am mai strans de suruburi ca aveau un joc enorm, si am pus putina banda adeziva ca parca faceau contact lipiturile cu surubul.

 

WYNNpF.jpg

 

Cele mai bune potentiometre alaturi de fire descompuse. Le-am dat cu toate sprayurile pana si au revenit.

 

WYNPF3.jpg

 

Si firele de alimentare sunt foarte bine "ingrijite" de o tabla asa ascutita.

 

Alte aparate facute cam in aceiasi perioada:

 

WYNFI0.jpg

 

WYNUBD.jpg

 

Firma care le-a facut NU este Didactica.

Didactica a facut aparate foarte bune, care inca functioneaza desi au peste 30 de ani:

Poate chiar le-ati utilizat cand erati elevi:

 

WYNcoq.jpg

 

WYNxeQ.jpg

 

 

 

Acum 2 ore, Richard9026 a spus:

Si cum ar trebui sa calibrez semireglabilii? Pentru R2 (stanga jos) se pune sursa sub sarcina si se ajusteza pana cand componenta alternativa este minima (conform articol Tehnium) dar pentru R19(dreapta jos) ce fac? scrie ceva de o tensiune de referinta in articol...

 

Vreau niste instructiuni clare, ca sunt cateva surse de calibrat si vreau sa le scriu undeva pentru eventuale depanari in viitor.

R2 stanga jos este pentru a micsora componenta alternativa.

R19 pentru ce e?

 

 

Link spre comentariu

CITAT:     R19 pentru ce e?

 

Sa nu mai astepti raspunsuri cand au altii timp sau unele chiar rauvoitoare, foloseste un simulator. daca stii cateva elemente de baza in electronica simulatorul iti da raspuns la 90% din intrebari.

lm324-stab.jpg

Link spre comentariu
Acum 5 ore, Richard9026 a spus:

Like! Ce simulator utilizați?

Cred ca de aici am descarcat de 2 ori in primavara asta. Am luat un calculator nou (cel vechi a decedat si nu am mai putut folosi de pe el) si am primit un laptop cadou.

http://www.ti.com/tool/TINA-TI

 

Si inca unul de aici:    https://www.analog.com/en/design-center/design-tools-and-calculators/ltspice-simulator.html

 

Lucrez si cu ambele simultan la acelasi circuit, se completeaza sub multe aspecte.

Editat de Vizitator
Link spre comentariu

Am inlocuit lita cu o dioda si unde era lita am pus dioda (ca sa corespunda schemei din Tehnium)

Am inlocuit toate diodele ba171 cu 1n4148 (pentru ca am o gramada de 1n-uri, sunt f ieftine, si sa mai acumulez componente vechi pentru restaurari)

 

Schema curenta (+ tensiuni masurate) :

WoAtaa.png

 

Acum sursa nu merge mai deloc, pot ajusta intre 10-24V, dar nu ofera deloc curent! in scurt doar 420uA.

2n3055 nu se incalzeste, doar o dioda zener D1 si rezistenta R3 (care e de 3W), presupun ca e normal.

Ori schema este eronata, ori am gresit eu ceva.

O sa o simulez in LTspice sa vad ce iese.

 

Fata de schema originala, lipsesc multe componente, si multe au valori foarte diferite.

Componente lipsa:

 

WoATzk.jpg

 

 

 

 

Link spre comentariu

Dacă te-ai gindi puțin ai vedea ca schema se poate depana pe bucatele. 

Separi regulatorul/limitarea de curent și faci sa meargă reglajul de tensiune, DAR ATENȚIE NU TESTEZI CE CURENT SCOATE LA IEȘIRE CU LIMITAREA SCOASA. 

Inafara de tensiunea și curentul de iesire ai mai măsurat ceva? 

Noi nu avem un glob de cristal ca să vedem ce se intimpla pe placa ta și ce greșeli ai făcut pe acolo. 

Link spre comentariu

Inainte de a modifica cablajul, tot incerc sa simulez schema originala in LTspice:

 

Wor1Xm.png

 

Pur si simplu nu ofera destul curent la iesire, si reglajul potentiometrului de tensiune nu prea merge...

 

Am atasat fisierul .asc (se deschide cu LTspice).

 

 

 

Draft1.asc

Link spre comentariu

Alătură-te conversației

Poți posta acum și să te înregistrezi mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: Postarea ta va necesita aprobare moderator înainte de a fi vizibilă.

Vizitator
Unfortunately, your content contains terms that we do not allow. Please edit your content to remove the highlighted words below.
Răspunde la acest subiect...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.




×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Am plasat cookie-uri pe dispozitivul tău pentru a îmbunătății navigarea pe acest site. Poți modifica setările cookie, altfel considerăm că ești de acord să continui.Termeni de Utilizare si Ghidări