Sari la conținut
ELFORUM - Forumul electronistilor

Discuţii pe seama schemei unui amplificator Push-Pull 2x50W cu EL34, ECC82-83


Vizitator viobio

Postări Recomandate

CITAT:     să-i lăsăm pe specialiştii ,,semilămparelor,, să se desfăşoare...scuzaţi deranjul

 

Cum ar putea exista un forum daca nu se dezbat diferite teme, daca nu-si spun parerea diferiti colegi? Nu te intereseaza dar tot intervii. Nu am pus o singura lampa in toate simularile mele, eu discut doar despre generatoare de curent? Cu ce te deranjeaza?

Iar compararea cu tv hibride este o prostie imensa. Acolo a trebuit sa se rezolve etajele de putere, in special deflexia pe orizontala unde nu aveam in tranzistori de inalta tensiune. Nu se punea problema calitatii inui semnal ci doar reducerea puterii consumate. Si s-a inceput tranzistorizarea pe etajele de semnal mic, nu exista coexistenta in etaje diferite. Ar fi putut teoretic sa ramana doar finalul de linii cu lampi (PCF802, PL500, PY88) dar ar fi trebuit traf de retea pt filamente, etajul de sunet si cadre care ar fi condus la un pret mare in final. Asa 6 lampi tip P cu un cond. serie sau niste rezistente a rezolvat alimentare filamentelor direct la retea.

Editat de Vizitator
Eu nu v-am citat personal când m-am referit la ,,semilămpari,,.....deci nu vă mai atacaţi degeaba.
Link spre comentariu

Da, exista si oameni care nu vor sa aiba semiconductori intr-un amplificator cu lampi, si eu ma numar printre ei. Doar tuburi, transformatoare, bobine, rezistori si condendatori (cat mai putini si nu in calea de semnal).Si asta doar pentru a pastra linia de "vintage" .

Link spre comentariu

Mai citesc si eu pe la sectiunea asta cu lampi, multe realizari interesante si la noi cu lampile astea.

Daca nu ar fi fost asa de pretentios de facut un transformator de iesire, parca mi-as fi facut si eu un asemena amplificator.

Nici mie nu mi se pare o problema orice artificiu facut cu tranzistoare in amestec cu lampile atata timp cat acel artificiu nu e bagat pe calea semnalului ca sa ''spurce'' calitatea sunetului de lampa.

Vad ca s-a mai zis asta mai sus.

Link spre comentariu
  • 3 săptămâni mai târziu...

Problema acestui defazor LTP (prea bun) nu asigură balans amplitudine la ieșiri ca atare necesită tuburi finale platinum matched  pe vecie. Altfel spus rămâne doar în sarcina reacției negative thd atunci când etajul final este echipat cu tuburi finale cu o oarecare dispersie parametri.

Dăcă deschid bucla de reacție negativă a amplificatorului NU pot regla/cauta THD minim, cum se poate remedia această situație ?

 

LTP-ORIGINAL-schema.png

Editat de Vizitator
Link spre comentariu
Vizitator viobio
Acum 5 ore, valderama a spus:

Problema acestui defazor LTP (prea bun) nu asigură balans amplitudine la ieșiri ca atare necesită tuburi finale platinum matched  pe vecie. Altfel spus rămâne doar în sarcina reacției negative thd atunci când etajul final este echipat cu tuburi finale cu o oarecare dispersie parametri.

Dăcă deschid bucla de reacție negativă a amplificatorului NU pot regla/cauta THD minim, cum se poate remedia această situație ?

 

LTP-ORIGINAL-schema.png

Am spus eu anul trecut, cum se poate face balansul, de asta m-au dat afară de pe unele grupuri fb, ăia te dau afară dacă le deschizi capul :rade:, na.... ce vrei.... lipitori de piese. 

Link spre comentariu
  • 8 luni mai târziu...
Vizitator viobio

Asta a ajuns azi la mine, cumpărat azi de cineva cu 1800lei, preț bun, numai trafurile, carcasa și tuburile fac atât. 

Partea nasoală, vânzătorul a trimis niște poze omului dar.... in interior este un alt amp, pozele sunt cu trafuri de ieșire toroidale, alte componente pasive, cel cumpărat are trafuri Hammond și alte componente pasive, inclusiv condensatori de filtraj "Mundorf" :rade:, care nu sunt Mundorf. 

Ce mă intrigă, vânzătorul a halit un mare rahat că a fost construit cu sfaturile mele, o minciună cât China, omul de asta a și cumpărat ampul. 

Acum o să văd și eu ce și cum această schemă, amplificatorul se vede că este construit de un lipitor de piese, care nici nu prea lipește bine. Se vede că inițial amplificatorul a avut alte transformatoare de ieșire, ulterior schimbate cu Hammond. 

Deja am observat niște rezistențe coapte, datorită subdinensionarii puterii. 

Îl sfătuiesc pe cel care a conceput cablajul imprimat, ca data viitoare să facă în asa fel să nu se mai folosească fire lungi până în grilele tuburilor finale, să îi explice alții de ce..... eu nu am chef. 

Maine îl băgăm pe osciloscop. 

O să văd și eu cum reglează unii amplificatoarele, mai ales că ale dracu toate se aud fabulos, o să văd și ce poate schema, poate o modific... 

 

 

IMG_20200309_164543.jpg

IMG_20200309_165359.jpg

IMG-20200309-WA0005.jpg

IMG_20200309_171258.jpg

IMG_20200309_171305.jpg

IMG_20200309_172704.jpg

Editat de viobio
Link spre comentariu

Dragă Viorel, acest amplificator este construit pe cablajele domnului Adrian Biruescu (schema Kaizer). Există diferente majore intre schema publicată pe facebook si schema după care au fost realizate aceste cablaje (atât alimentarea cat si partea de defazor).

O MARE ȚEAPĂ!

Dacă ”îndrăznesti” să ceri schema (cablajul este OPAC - abia vezi traseele)  esti trimis la o adresa de email la care NU răspunde NIMENI!

Am discutat cu dl Biruiescu de mai multe ori si ”am fost trimis la un domn” din Baia Mare care are schema originală!

Am încercat sa curaț cu tot felul de solventi cablajele pentru a ajunge ( a vedea) la trasee...(le) . Nici o sansă!

Vă felicit pentru curajul de a depana acest amplificator!

Editat de matropower
aranjare text
Link spre comentariu
Vizitator viobio
Acum 4 ore, matropower a spus:

Dragă Viorel, acest amplificator este construit pe cablajele domnului Adrian Biruescu (schema Kaizer). Există diferente majore intre schema publicată pe facebook si schema după care au fost realizate aceste cablaje (atât alimentarea cat si partea de defazor).

O MARE ȚEAPĂ!

Dacă ”îndrăznesti” să ceri schema (cablajul este OPAC - abia vezi traseele)  esti trimis la o adresa de email la care NU răspunde NIMENI!

Am discutat cu dl Biruiescu de mai multe ori si ”am fost trimis la un domn” din Baia Mare care are schema originală!

Am încercat sa curaț cu tot felul de solventi cablajele pentru a ajunge ( a vedea) la trasee...(le) . Nici o sansă!

Vă felicit pentru curajul de a depana acest amplificator!

Știu cine a proiectat cablajul imprimat, colegul DANO. Schema este cea din acest topic, mă refer la partea de amplificare, nu la alimentare. 

De ce nu contactezi direct proiectantul cablajului imprimat, că este coleg cu noi. 

Cablajul a fost făcut pe negru, anticopiere. 

Editat de viobio
Link spre comentariu

Am găsit o semnatură pe cablaj. Nu stiu cine este ...?

Nu doresc să isc un scandal.

Nu acesta este scopul. Ideea e că rezistentele sunt subdimensionate. 

Eu am vrut doar sa arat că este dificil să lucrezi cu acest cablaj, deoarece NU vezi traseele de cupru! 

ESTE ȚEAPA PE CARE AM luat-o eu! NU il consider vinovat pe dl. Biruescu... . 

Vă rog să observati faptul că NU se văd traseele de cupru (apropos dublu placat)!

 

PS. Am lăcomit la faptul că a costat 100 lei/set sursă+placa cu defazoarele fără să livreze schema finală...

Prostia se plăteste!

1278488424_sursaSEMNATURA.thumb.jpg.5bf83ee549debc42d512d5478f9994a8.jpg

sursa.jpg

Editat de matropower
detalii
Link spre comentariu
59 minutes ago, matropower said:

Am găsit o semnatură pe cablaj. Nu stiu cine este ...?

Nu doresc să isc un scandal.

Nu acesta este scopul. Ideea e că rezistentele sunt subdimensionate. 

Eu am vrut doar sa arat că este dificil să lucrezi cu acest cablaj, deoarece NU vezi traseele de cupru! 

ESTE ȚEAPA PE CARE AM luat-o eu! NU il consider vinovat pe dl. Biruescu... . 

Vă rog să observati faptul că NU se văd traseele de cupru (apropos dublu placat)!

 

PS. Am lăcomit la faptul că a costat 100 lei/set sursă+placa cu defazoarele fără să livreze schema finală...

Prostia se plăteste!

1278488424_sursaSEMNATURA.thumb.jpg.5bf83ee549debc42d512d5478f9994a8.jpg

sursa.jpg

Trebuie facut copie xerox de pe ambele fete, apoi dat cu smirghel jos vopseaua, acoperit cu flux, sacaz etc..... Ca pe vremuri.... 

Editat de Усилитель
Link spre comentariu

Alătură-te conversației

Poți posta acum și să te înregistrezi mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: Postarea ta va necesita aprobare moderator înainte de a fi vizibilă.

Vizitator
Unfortunately, your content contains terms that we do not allow. Please edit your content to remove the highlighted words below.
Răspunde la acest subiect...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Am plasat cookie-uri pe dispozitivul tău pentru a îmbunătății navigarea pe acest site. Poți modifica setările cookie, altfel considerăm că ești de acord să continui.Termeni de Utilizare si Ghidări