Jump to content
ELFORUM - Forumul Electronistilor
Sign in to follow this  
cnc_step

Un nou proiect CNC

Recommended Posts

Posted (edited)

Zilele astea am inceput un nou poiect, cu ce mai aveam prin stocul meu interminabil :rade:

Voi face un router cu dimnsiunea de 1840/1100/180mm. Asta a iesit din ce aveam prin stoc.

Piesele folosite vor fi numai premium, adica foarte mult Rexroth Bosch (axe, suruburi cu bile), Hiwin (sine cu patine cu role (nu cu bile) de inalta precizie)), profile Heavy unde trebuie, etc.

Motorul de frezare dupa cum se vede este un Giordano de 2,2kw, invertorul va fi un Emerson, iar controllerul va fi un AXBB-E ETH.

Motoarele de actionare vor fi niste Hibride Danaher Motion (Porterscap), adica pe romaneste, niste Pwer-Pac (alea care le mai trimit astia prin spatiu).

In functie de cum ma misc, intr-o saptamana ar trebui sa fie gata, hai 2-3 ca sa fie bine. As putea sa-i pun un ATC, dar parca nu-mi vine.

Dupa ce-l termin va fi disponibil pentru cine va vrea ceva de soi, si apoi am in cap un proiect de agregat de termoformare, si un laser. Mai vedem

IMG_2295.JPG

IMG_2296.JPG

IMG_2297.JPG

IMG_2299.JPG

IMG_2298.JPG

IMG_2300.JPG

IMG_2219.JPG

IMG_2220.JPG

IMG_2221.JPG

Edited by cnc_step

Update, 90% este gata, mai am electronica sa o pun, blatul de masa, niste profile stanga-dreapta de 80/40 pentru stabilizare, toate matele au fost trase.

Nu am crezut ca un metru de cablu costa 85lei fara tva (20E). Dar de, cand vrei olflex de caltate, dai.

Pi axe Rexroth Bosch, trebuie sa pui si cabluri de soi.

Dupa acea va fi disponibil pentru interesati, vreau sa ma apuc de un proiect mai mic, ca m-am saturat deocamdata de mastodonti.

IMG_2348.JPG

IMG_2355.JPG

IMG_2354.JPG

IMG_2353.JPG

IMG_2347.JPG

IMG_2352.JPG

IMG_2350.JPG

IMG_2349.JPG

Si gata 100%. Bine, minus o zecimala ca mai am sa montez doar driverele.

Daca este cineva interesat, este disponibil pentru a elibera locatia sa ma apuc de un nou proiect.

FED3D5E1-2426-41F6-9BDC-9260D8D2E6DB.jpg

Si primul test:

Sursa de alimentare este o sursa de test de 24v, dar in final va fi alimentat cu 60v (pentru viteza si toate cele).

In 2-5zile va fi de final, si va fi disponibil, pentru a elibera zona si a incepe un nou proiect..