Jump to content
ELFORUM - Forumul Electronistilor
Spitfire

Iluminat LED pentru plante de apartament

Recommended Posts

CXB3590 SpectrumThe CBB3590 chip-on-board LEDs emit a full-spectrum white light with a color temperature of 3500K. That is a fairly warm white that is well suited

legat de spectru PAR :

image.thumb.png.c3858f50e17f8b88d255ebcecb3243df.png

Dupa cum vedeti lungimea de unda nu este asa critica iar orice chinezarie ce emite lumina rosie si albastra este mai buna decat un led alb.

Legat de spectrul deep reed 730-740nm, acesta ajuta plantele sa se lungeasca, iar pe langa acest lucru creste  exponential rata fotosintezei prin efectul Emerson.

erata: Mai sus  am confundat termenii, este vorba de far red 730-740nm. Deep red se refera la 660nm , spectrul cu eficienta maxima pt. plante. Pe partea albastra cica spectrul royal blue ar fi cel mai eficient. Cat despre uv, treaba e mai complicata, UV-A si respectiv UV-B ar afecta plantele iar UV-C ar ajuta-o sa se refaca in urma arsurilor create dar eu recomand sa nu se experimenteze acest tip de lumina.  Leduri chinezesti de calitate la preturi foarte bune sunt pe  Topledlight sau  kiwilighting. Chinezul cica ar face si  mcpcb-uri cu diferite configuratii alese de client.

Eu ma bucur de elanul tau cu ledurile... dar varianta chinezeasca este ultima care sa te entuziasmeze.

Daca ziceai de leduri manufacturate in Taiwan (republica China, adica ROC si nu PRC) atunci intr-adevar acolo au manufacturarea cele mai mari firme, plus firmele Taiwaneze, care ofera raport pret pe calitate imbatabil.

Ce spui ca  "lungimea de unda nu este asa critica" iarasi nu cred ca afirmi asa ceva la modul serios.

Rosul de 620nm este cel uzual, si la lungimea aia de unda fotosinteza nu prea functioneaza de loc,  dar ledurile pentru iluminat asa ceva folosesc, R9 ar fi valoarea care arata oarecum ce se intampla in zona respectiva si multe leduri de iluminare au R9 aproape zero (chiar daca la CRI stau bine).

Deci cum o sa-l cred eu pe chinez ca ledul lui emite 660-670nm, adica lungimea de unda activa pentru fotosinteza? Ai impresia ca daca un lot de productie din China are media la 640nm chinezul o va distruge, ca orice firma decenta?

Daca cineva poate sa faca spectrometrie credibila si masuratori de flux luminos (???) si aceste masuratori confirma ca produsul chinezesc X corespunde, atunci foarte OK (sub rezerva fiabilitatii) sa folosesti produsul X, dar nu alt produs.

Cumva se dau produse chinezesti pe gratis? Altfel mi se pare iresponsabil sa cheltuiesti putin si prost, cand ceva cu DS si "garantat" nici nu costa prea mult.

Daca insa o firma decenta dar nu scumpa (ProLight, KingBright, Edison) imi dau DS, atunci cred ce zice DSul.

Toate considerentele de mai sus sunt valabile si pentru ledurile de iluminat, cu exceptia ca acolo lungimea de unda nu este critica, dar conteaza enorm CRIul. Evident ca eficienta ramane valabila la ambele categorii.

Domnule Dxxx inainte sa se inventeze ledurile pt horticultura se foloseau preponderent lampile cu vapori de sodiu cu rezultate mult mai bune decat MH. Vedeti in ce spectru emit respectivele lampi dupa aia faceti comentarii la cea ce zic!

Cat despre elanul meu cu ledurile chinezesti, vorbesc din experienta, am lucrat atat cu leduri scumpe  la vremea respectiva  cum ar fi 740nm LedEngin sau osram golden dragon 660nm iar acestea au fost comparate cu ledurile de la epistar, epiled achizitionate de la pagina de mai sus. 

Edited by Alphsoo

Nu ma lua cu domnule, aici suntem colegi.

Horticultura este ceva vast, poate la unele specii "a mers" dar asta nu se suprapune pentru orice planta.

Sunt de asemenea convins ca ledurile chinezesti dedicate functioneaza, dau rezultate.

Daca insa doresti sa stapanesti fenomenul si nu preferi sa mergi pa bajbaite, nu doresti sa-ti formezi experienta prin incercari nereusite, sau doar doresti sa fii sigur ca banul investit va aduce rezultat... atunci doresti componente cu DS  credibil.

Cam asta este recomandarea pentru orice led de iluminat si nu vad de ce ar fi diferit pentru "plant growth".

Nu numai eu ci si alti colegi continuam sa repetam ca cei care "au probleme" cu sursele de iluminat led vin din zona unor incercari cu surse ieftine si proaste, din China si nu numai, iar o parere obiectiva nu ti-o faci pana nu incerci ceva de buna calitate, care actualmente este mult peste sursele economice vechi.

Daca nu doresti asta, atunci orice varianta intra in discutie si poti sa folosesti principiul invatarii din greseli.

Ce dubitez eu este daca nu cumva costul greselilor depaseste varianta de a lua de la inceput componente decente (nu scumpe, nu extreme, doar decente).