Sari la conținut
ELFORUM - Forumul electronistilor

Amplificator Alesis RA 150, amplificator Telefunken RM300


Postări Recomandate

  • Răspunsuri 11
  • Creat
  • Ultimul Răspuns

Top autori în acest subiect

Top autori în acest subiect

Se merita ...     Depinde la ce pret le scoti.

 

Depinde si ce vrei sa obtii. Alesisul scoate 2 x 45W/8ohm si 2 x 75W/4ohm; 

TFK-ul scoate  2 x 50W/4ohm deci 2x25-30W/8ohm, dar are o multime de loc in el daca vrei si te pricepi sa pui si un preu /corector in el.

Alesis-ul are radiatoare mai mari si exterioare, ceea ce permite o putere mai mare in clasa A - daca te intereseaza asta.

Link spre comentariu

Reproducerea FIDELA a sunetului are un pret, in general foarte mare. Nu vei gasi pe acest forum decat rare mentiuni despre asa ceva.,

Daca te-ai orientat spre acele amplificatoare inseamna ca nu stii despre ce vorbesc, si nu vreau - si nu trebuie, sub nici o forma, sa te simti insultat.

 La un nivel acceptat mai scazut a fidelitatii poti sa te orientezi spre amplificatoare Sh intre 1000 si 6000 lei.  Sau poti incerca sa construiesti unul, dar ar trebui sa fii foarte bun in domeniu.

Acum aproape 20 de ani am crezut ca RA500 suna chiar bine, dar a durat cam o luna si jumatate  - maxim doua, pana a fost pus la pamant fara drept de apel de doua amplificatoare DIY, unul cu lampi si unul cu tz. Dupa ceva modifcari a inceput "sa se ridice de la podea", poate pana spre 5 sau 6 dupa "numaratoarea arbitrului".

Alesis este facut in China, dar este proiectat in USA.

Editat de Shambala
Link spre comentariu
  • 3 luni mai târziu...
La 02.06.2019 la 18:30, Shambala a spus:

Reproducerea FIDELA a sunetului are un pret, in general foarte mare. Nu vei gasi pe acest forum decat rare mentiuni despre asa ceva.,

Daca te-ai orientat spre acele amplificatoare inseamna ca nu stii despre ce vorbesc, si nu vreau - si nu trebuie, sub nici o forma, sa te simti insultat.

 La un nivel acceptat mai scazut a fidelitatii poti sa te orientezi spre amplificatoare Sh intre 1000 si 6000 lei.  Sau poti incerca sa construiesti unul, dar ar trebui sa fii foarte bun in domeniu.

Acum aproape 20 de ani am crezut ca RA500 suna chiar bine, dar a durat cam o luna si jumatate  - maxim doua, pana a fost pus la pamant fara drept de apel de doua amplificatoare DIY, unul cu lampi si unul cu tz. Dupa ceva modifcari a inceput "sa se ridice de la podea", poate pana spre 5 sau 6 dupa "numaratoarea arbitrului".

Alesis este facut in China, dar este proiectat in USA.

puteti detalia despre modificati la Alesis? detin un RA 150 in stare foarte buna , as fi interesat

Editat de Shambala
Link spre comentariu

Hmm, grea treaba, caci au trecut cam multi ani de atunci.

Depinde ce vrei sa obtii.  Eu le-am mesterit si pt ca mi-a facut placere sa am joc, si pt ca m-am ambitionat sa scot cat se putea din ele (calitativ). Acum nu stiu daca as mai sta sa o fac ....

Mai trebuie precizat ca marirea curentului de repaos (cel mai important element din pmdv) nu prea are sens la RA150 din cauza numarului mic de finali si a radiatorului mai mic.

Am sa scriu modificarile, cate si in ce ordine mi le amintesc, nu dupa vreo logica:

- pus snubbere pe redresare

- inlocuit si marit conzii de filtraj principali

- marit conzii secundari de filtraj de pe tensiunea auxiliara

- adaugat diode si conzi + decuplari pe placile finale

- inlocuit Cin si Cr cu bipolari Muse de val mai mare,  

- am micsorat 2 R in VAS

- am adaugat 2 conectori de IN direct in pot. de volum

Ultima oara, acum cativa ani l-am desfacut pt a ii adauga 2 bobine si 4 conzi mari pe alimentare dar am fost intrerupt de un eveniment neplacut si a ramas desfacut intr-o cutie.  Poate ca era cea mai importanta modificare ... (oricum, de departe cea mai grea).

 

 

Editat de Shambala
Link spre comentariu

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum



×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Am plasat cookie-uri pe dispozitivul tău pentru a îmbunătății navigarea pe acest site. Poți modifica setările cookie, altfel considerăm că ești de acord să continui.Termeni de Utilizare si Ghidări