Sari la conținut
ELFORUM - Forumul electronistilor

Boxa in forma de vioara


Postări Recomandate

Astfel de incinte se fac de obicei exclusiv pe comanda, si se finiseaza dupa preferintele clientului.

Altfel poate fi un experiment scump - in munca, timp si bani, care poate sau nu sa ofere recuperearea investitiei, dar cam atat. Banuiesc ca exista putini amatori de incinte DIY cu forme atat de particulare. Si cred ca ar trebui finisate f f bine cu furnir natural rosewood.

Insa, in primul rand trebuie "vazut" cum suna.  Ce difuzoare te-ai gandit sa pui in ele ?  Pt ca daca nu "suna de sa stea mata'n coada", sansele de a gasi clientul potrivit scad spre zero. Pe de alta parte difuzoarele bune sunt scumpe, asa ca iar se restrange lista clientilor posibili.

 

Editat de Shambala
Link spre comentariu
  • Administratori

Boxele sunt calculate riguros dupa parametrii Thiele Small al difuzoarelor iar filtrele au corectii de impedanta si frecventa de taiere cea mai optima posibila... oho ! Cand ai intrat tu aici eu deja ma lasasem de construit boxe asa ca nu prea imi stii activitatea in acest domeniu. :49

 

Un singur lucru e gresit la ele ca sa fie perfecte... spatele trebuia sa nu fie paralel cu fata pentru a reduce de tot undele stationare 

 

Nu au nu stiu ce bas dar nu era nici scopul meu asta, se doareau 2 boxe light pentru auditii decente stereo. Probabil combinate cu un sub in 2.1 ar satisface si iubitorii de zdranganeala.

 

Abonati-va la canalul meu de youtube ca am nevoie de 1000 de abonati si cateva mii de ore de vizualizari...... 

Link spre comentariu

La cit de mici sint pt un sunet cit mai complet ar trebui ajutate si de un subwoofer, si binenteles si un finisaj de calitate.

Eu nu prea am inteles, vrei sa pui 2 sau 3 difuzoare in ele? Unul pe partea opusa?

 

Crossover pasiv? Cred ca ai putea obtine maximul din ele folosind crossover activ - digital si amplificare independenta pt fiecare difuzor.

Editat de sesebe
Link spre comentariu
  • Administratori
Acum 30 minute, maresaldeflota a spus:

Revin cu întrebarea, după ce m-am abonat, pe ce sistem audio vor funcționa lampi sau ss, mai exact ce!? :31

 

Erau prevazute acu 2 ani pentru un amplificator pe lampi dar acum nu mai stiu.... 

Acum 30 minute, sk24bpo a spus:

Mie imi place forma. Cu difuzoarele instalate cred ca vor arata chiar dragutz. Ca si culoare eu le-as vedea vopsite in black piano, evident cat mai lacuite posibil.

 

Cred ca am una echipata

Link spre comentariu

Alătură-te conversației

Poți posta acum și să te înregistrezi mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: Postarea ta va necesita aprobare moderator înainte de a fi vizibilă.

Vizitator
Unfortunately, your content contains terms that we do not allow. Please edit your content to remove the highlighted words below.
Răspunde la acest subiect...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.




×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Am plasat cookie-uri pe dispozitivul tău pentru a îmbunătății navigarea pe acest site. Poți modifica setările cookie, altfel considerăm că ești de acord să continui.Termeni de Utilizare si Ghidări