Sari la conținut
ELFORUM - Forumul electronistilor

Conectare net


doru77

Postări Recomandate

Cristos a inviat!

Am instalat Linux Mint Cinnamon. Nu reusesc sa ma conectez la net (RDS) nici prin cablu, nici cu un stick usb de internet mobil. Cat am folosit linuxul respectiv live, de pe dvd, m-am putut conecta de pe stick. Va rog sa ma ajutati!

Multumesc anticipat!

Editat de doru77
Link spre comentariu
  • Răspunsuri 8
  • Creat
  • Ultimul Răspuns

Top autori în acest subiect

Top autori în acest subiect

Pentru pppoe:

https://forums.linuxmint.com/viewtopic.php?t=203920

 

Atentie sa nu fii deja conectat pe alt calculator ca ramane conexiunea RDS agatata o perioada.

Nu ai router, dar ce ai ? Fibra si media convertor de la ei ? Direct cablu LAN ?  Introduci user si parola direct pe calculatorul/laptopul existent cu windows ? Procedura din link merge doar pentru ultimul caz.

 

Pentru modemul ala USB daca il vede creezi o conexiune dial-up catre *99# si aia este. Poti verifica cu sudo lsusb daca este detectat.

Editat de modoran
Link spre comentariu

Salut!

Am creeat o conexiune noua cu ajutorul managerului. Intre timp, am sters-o, am creat-o din nou si pentru scurt timp a functionat, dar cu deconectari dese. Este pentru prima oara cand folosesc Linux, deci este foarte probabil sa omit ceva sau sa fac ceva gresit. Cum accesez log-ul?

 

Link spre comentariu

Multumesc pentru raspunsuri. Am incercat si din consola, am reinstalat si pachetele pppoeconf, nici un rezultat. Pe un forum se afirma ca este un bug mostenit de la Ubuntu. In fine, mai studiez.

Acum, imi apare la conexiunea prin cablu ca e nemanageriata. Ce inseamna asta?

Link spre comentariu

Poți pune un print sau poză cu panoul conexiunilor, pe care îl accesezi din bară ?  Poate observăm ceva ce ți-a scăpat...

Folosesc Linux Mint și acasă și la serviciu și n-am avut probleme cu conexiunea, indiferent de modul de conectare.Nu a trebuit să instalez sau configurez nimic, a detectat toate conexiunile...

Editat de validae
Link spre comentariu

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum



×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Am plasat cookie-uri pe dispozitivul tău pentru a îmbunătății navigarea pe acest site. Poți modifica setările cookie, altfel considerăm că ești de acord să continui.Termeni de Utilizare si Ghidări