Jump to content
ELFORUM - Forumul electronistilor

Amplificator Pioneer nu cupleaza releul

Recommended Posts

Momentan nu am acces la schema sau amplificator, dar din ce am studiat pozele și portiunea de schema postate anterior, acel pin este conectat la strapul B201 ( cel mai apropiat de releu dintre cele 4 strapuri din stânga jos), și mai pare alimentat chiar de dioda D514 (12V) si cei 2 conzi poliester aflați în dreapta jos in poza cu cablajul văzut de sus.

Edited by marius75

Trebuie vazut care e rolul pinului in structura releului, pt ca daca e neconectat intern, atunci poate fi lipit oriunde fara probleme. Insula aia prea pare cu traseul de cupru corodat in jurul terminalului ca sa se poata face o lipire de calitate in baie de cositor.

Am studiat un pic mai atent cablajul si cred totuși ca era un pin de fixare sau o dublura a pinului de alimentare cu 12V și n-a fost niciodată lipit. Spun asta pentru ca daca va uitati in poza cu pinul incercuit de mine, imediat în stânga, pe același traseu, se vede o lipitura mare, acolo este lipit tot un pin al releului, se mișca și acela și lipitura era slăbită,  dar fiind tăiat mai scurt, în poza nu prea se vede bine.