Sari la conținut
ELFORUM - Forumul electronistilor

Sfaturi tablou electric casa 380-220v...


Vizitator Petre Florin

Postări Recomandate

Vizitator Petre Florin

Va salut in scurt timp voi lega casa la curent , câte este momentan la strada în confret. 

Întrebare este cum ar trebui sa arate tabloul că și continut? 

Cineva mi-a spus sa bag neapărat un releu trifazic pentru protecție și diferențiale in bai .

 

Căși format ar fi :

parter

4 circuite de prize 

4 circuite de lumina

1 mașină de spălat 

1 plita și cuptor

+ Baia care nu știu ce să fac(diferențialul se montează doar pe prize sau și pe lumina)

 

etaj :

4 circuite priza 

4 circuite lumina

+ Aceași socoteala cu baia

 

La exterior

Ar fi 2 circuite de priza ( unu la hidrofor unu la garaj) 

1 circuit lumina.

 

Întrebarea mea din ce ar fi compus panoul daca ar fi al vostru :) mulțumesc.. PS mă interesează de la cablul de 380v care îmi intră prin perete de afară din contor unde am o siguranță de 16 a parcă...

 

Sa evit discuțiile ulterioare montajul se va face de personal autorizat doar că vreau și alte păreri el fiind de "moda veche" poate nu se complică să îmi spună toate chestiile .

 

Editat de Petre Florin
Link spre comentariu

Raspunsul depinde si de ce suma sunteti dispus sa investiti in instalatia electrica. Eu de exemplu am pus la mine pe fiecare circuit o siguranta diferentiala separata (pentru selectivitate), chiar si pentru camere, asta reduce semnificativ (dar nu complet) posibilitatea unei electrocutari mortale. Explicat cat mai simplu, practic siguranta diferentiala decupleaza atunci cand sesizeaza o diferenta de curent intre faza si nulul care trece prin siguranta. In cazul in care cineva se curenteaza, trece un anumit curent si prin corpul acestuia catre pamant, acest lucru sesizeaza sigurantele diferentiale si atunci se decupleaza.

 

Pentru protectia utilizatorilor, siguranta diferentiala ar trebui sa declanseze la 30mA.

Pentru baie de exemplu, sunt recomandate chiar sigurante diferentiale care declanseaza la 10mA.

Ca sigurante generale se folosesc de obicei sigurante diferentiale care declanseaza la 300mA, astea protejeaza in principiu de incendii in caz de scurtcircuite electrice.

In mod normal si hidroforul ar trebui sa fie alimentat printr-o siguranta diferentiala. La fel si boilerele electrice sau centralele termice.

 

Nu stiu daca aveti nevoie de 4 circuite separate de lumina la parter si la etaj, asta depinde si de cate incaperi aveti si ce consum ar avea iluminatul in total. In cazul in care nu sunt prea multe incaperi de iluminat, ar ajunge doar 1 circuit de lumina pentru parter si 1 circuit de lumina pentru etaj. In schimb, daca optati sa aveti mai multe circuite separate de lumina, atunci beneficiul ar fi ca in cazul in care din cauza unui bec defect ar sari siguranta circuitului respectiv de lumina, celalalte incaperi ar ramane in continuare iluminate, fiind pe alte circuite de lumina.

 

Pentru iluminat se monteaza de obicei sigurante de 10A si se foloseste conductor de cupru cu sectiunea de 1,5mm².

Pentru prize se monteaza de obicei sigurante de 16A si se foloseste conductor de cupru cu sectiunea de 2,5mm².

Exceptie este la cuptor si plita, care de obicei se alimenteaza separat trifazic, datorita consumului ridicat de curent.

 

Nici din greseala sa nu va ganditi sa puneti sigurante de 25A pe circuitele de prize (unii mai fac asa ceva ca sa nu le sara siguranta), sigurantele sunt pentru protectia instalatiei electrice, mai precis pentru protectia conductorilor. In cazul unui scurtcircuit electric, cu sigurante supradimensionate se poate intampla sa ia foc cablurile aparatelor sau chiar conductorii din pereti, fara ca siguranta sa declanseze la timp. Si prizele sunt facute sa reziste doar la 16A.

 

De obicei pentru prize se poate face cate un circuit separat pentru fiecare incapere. Pentru bucatarie se pot face mai multe circuite separate. De exemplu eu la mine in bucatarie am mai multe circuite separate si am in total 17 prize. Asta este necesar in cazul in care aveti mai multi consumatori mari, de exemplu cuptor cu microunde, fierbator de apa, prajitor de paine, aparat de cafea, etc. De exemplu fierbatorul de apa are un consum de 2200W, asta este aproximativ echivalent cu 10A. Prajitorul de paine are un consum de 1000W, asta este aproximativ echivalent cu 5A. Aparatul de cafea are un consum de 1450W, asta este echivalent cu 6,5A. Am mai putea continua lista si cu alte aparate electrocasnice. Daca vreti sa folositi mai multe din aceste aparate simultan, atunci puteti depasi repede 16A. Chiar daca asta nu ar fi o problema pentru un timp scurt, nu stiti inca ce alte aparate electrocasnice veti mai lua. Si masinile de spalat vase au consum mare, la fel si aparatele de aer conditionat (in cazul in care veti avea asa ceva in bucatarie). Aceasi problema este si cu prelungitoarele din comert, acestea rezista la un curent de 10-16A (in functie de calitatea prelungitorului). Daca utilizatorii conecteaza mai multe aparate electrocasnice cu consum ridicat la un prelungitor si le utilizeaza simultan, se intelege de ce sunt la noi in tara atatea incendii unde ca si cauza se stabileste ca a fost vorba de un scurtcircuit electric.

 

Pe acest forum gasiti mai multe discutii interesante despre tablouri electrice si sigurante, doar sa aveti timp sa le cititi. Aici dau doar cateva exemple de care mi-am amintit:

https://www.elforum.info/topic/112066-tablou-electric/

https://www.elforum.info/topic/97045-cea-mai-ieftina-protectie-a-consumatorilor-impotriva-supratensiunilor-retea/

https://www.elforum.info/topic/85058-dimensionare-corecta-siguranta/

https://www.elforum.info/topic/132887-instalatii-electrice-casnice-intrebare-de-incepator/

https://www.elforum.info/topic/131664-tablou-electric-monofazat-configurație-optima/

 

Link spre comentariu

@Petre Florin nu ai specificat daca la etaj ai tablou separat si daca la exterior ai tablou separat.Daca ai tablouri separate atunci ar fi bine sa ai o siguranta diferentiala in fiecare tablou trifazica bineinteles iar apoi pe fiecare circuit sigurante L+N .In cazul in care una din linii are o problema si cade siguranta diferentiala este de ajuns sa coborati siguranta linei cu problema si sa ridicati diferentiala si totul este ok.Mai multe nu am de adaugat pentru ca a fost spus de colegul @belasajgo

Link spre comentariu

Executarea instalatiei electrice de utilizare se face conform unui proect.Proectantul respecta normele tehnice de proectare aprobate de ANRE  .

O instalatie electrica va functiona intr-un regim termic stabil-curentul maxim admisibil este influentat de materialul din care este confectionat conductoruldar si izolatia felul in  care este pozat cablul(coloana) numarul de conductoare in acelasi tub.

Circuitul este calculat pentru cea mai nefavorabila  situatiie nedepasind caderea de tensiune  pe lungimea conductorului .

Secalculeaza puterea maxim instalata se inmulteste cu coeficientul de cerere si factorul de simultaneetate.

Maxim 8 prize pe un circuit

Consumatorii mai mari de 2000w singuri pe circuit conductor 2,5mm2 sig automata (protectie magnetotermica)

Circuit de iluminat  cu 1,5 mm2  nu mai mult 2000w  sig automata 10a -faza trece prin intreruptor sunt corpuri de iluminat care au bornaPE deci  este necesar si nul de protectie.

Daca traseele sunt pre lungi ar fi maai bine sa aveti 2 tablouri de distributie

La aragaz (plita electrica 5x2,5).

La circitul masini de spalat ,iluminat bae hidrofor va recomand intreruptoare diferentiale id 30ma 

Impartirea cit mai apropiata a consumatorilor(ca putere) pe faze

Am incercat sa va dau indicii pentru o alegere cit mai corecta a numarului de circuite,nu uitati ca veti dori poate sa asigurati casa atunci instalatia electrica va fi verificata ar fi bine sa respectati normele tehnice.

                                                      Numai bine va doresc

Link spre comentariu
Vizitator Petre Florin

Nu fac reclama magazinului doar ca aici le-am gasit pe toate la gramada...

 

Multumesc pentru raspunsuri . Dupa o discutie cu nenea mesterul ar fi urmatoarea configuratie in tablou.

Tabloul 54 module.

https://www.materialeelectrice.ro/tablou-incastrat-54-module

Pe primul rand :

Total de 14 aparate.

https://www.materialeelectrice.ro/siguranta-automata-3p-n-tetrapolara-25a-4-5ka-moeller

https://www.materialeelectrice.ro/detalii-produs/cavi/releu-trifazic-protectie-tensiune-minima-sau-maxima-5a-22641

https://www.materialeelectrice.ro/intrerupator-diferentia-tetrapolar-25a-300ma-eaton-moeller

Asta ca general , acum nu mai tin minte daca mi-a zis doar siguranta sau doar diferential sau ambele .

Sper sa ma lamuriti voi cu asta si bineinteles daca sunt ok sau ce a-ti schimba voi.

Tot pe primul rand va veni si o siguranta pentru o priza trifazica in garaj.

https://www.materialeelectrice.ro/siguranta-automata-tripolara-16-a

 

Pe randul 2 :

Total de 14 aparate dupa cum urmeaza....

 

Pentru baie urmatorul diferential ( a zis ca leaga si prize si lumini la el ca nu am consum adica un bec si o priza ( aparat de ras , feon) fara masina de spalat etc)

Nu sunt prea incantat de idee astept sfaturi.....

https://www.materialeelectrice.ro/detalii-produs/moeller-eaton-/siguranta-automata-faza+nul-cu-protectie-diferentiala-16a-368

 

Hol si Scari aici sunt cam 3-4 prize , 3-4 becuri.

O siguranta de 16A pentru prize .

O siguranta de 10A pentru lumini.

 

Bucatarie :

Traseu separat la cuptor conductor de 6mm.  Siguranta 16A

Doua trasee de prize cate o siguranta de 16A pe fiecare.

Traseu separat la frigider. Siguranta 10A

Lumini Siguranta 10A

 

Living :

Doua trasee de prize cate o siguranta de 16A pe fiecare.

Lumini Siguranta 10A

 

Dormitor :

Prize 16A

Lumini 10A

 

Pe randul 3 :

Total de 15 aparate.

Etajul.

Aici a facut etajul pe jumate.

Pentru prize traseu 1 (2 dormitoare) un Diferential de 16A , pentru lumini traseu 1 Siguranta de 10A.

Pentru prize traseu 1 (1 dormitor si 1 baie) un Diferential de 16A , pentru lumini traseu 1 Siguranta de 10A.

 

Pod :

Prize 16A

Lumini 10A

 

Curte :

 

Prize 16A

Lumini 10A

 

Garaj :

 

Prize garaj diferential de 16A.

Lumini garaj 10A.

 

Beci hidofor traseu separat conductor de 6mm.

https://www.materialeelectrice.ro/detalii-produs/moeller-eaton-/siguranta-automata-faza+nul-cu-protectie-diferentiala-16a-368.

 

Sigurantele de 16A si de 10A.

https://www.materialeelectrice.ro/siguranta-automata-faza-nul-10a

https://www.materialeelectrice.ro/detalii-produs/moeller-eaton-/siguranta-automata-faza+nul-16a-349

 

 

Multumesc inca odata pentru sfaturi ....

 

 

 

 

 

 

 

Editat de Petre Florin
Link spre comentariu

Ce am citit pare in regula cu cateva observatii:

1- priza din baie daca se foloseste la masina de spalat ar trebui pusa pe o linie singura cablu de 2,5mmp cu siguranta 16A

2-la cablurile de 6 mmp se foloseste siguranta de 25A

3-la hidrofor as pune si o protectie cu contact termic

4-cuptorul nu are nevoie de 6mmp ci doar de 2,5mmp iar in cazul in care este cuptor cu plita (amandoua electrice) as opta pentru o legatura trifazica 3x2,5mmp+2,5mmp+2,5mmp(trei faze, nul, impamatare)

 

Editat de catalin85
Link spre comentariu

E reclama mascata...la a doua postare, direct link-uri catre site la toate produsele. Nu e treaba mea dar se poate da seama foarte usor...asa ca nu va mai bateti capul.

Editat de mac01
Link spre comentariu
Vizitator Petre Florin

Nu e nici o reclama era singurul site unde am gasit toate sigurantele si etc de la aceasi firma si la marimile necesare mi-e , nu aveam chef sa caut 2 colo si 3 colo .

Daca as putea edita as scoate "reclama " le-am pus ca poate nu stiu sa explic exact ce si cum asa poza cu aparatul explica mai multe , nu sunt electrician asa poate mai ajuta si alt capsoman ca mine care cauta si alte pareri nu doar una singura.........

 

Acum 58 minute, catalin85 a spus:

Ce am citit pare in regula cu cateva observatii:

1- priza din baie daca se foloseste la masina de spalat ar trebui pusa pe o linie singura cablu de 2,5mmp cu siguranta 16A

2-la cablurile de 6 mmp se foloseste siguranta de 25A

3-la hidrofor as pune si o protectie cu contact termic

4-cuptorul nu are nevoie de 6mmp ci doar de 2,5mmp iar in cazul in care este cuptor cu plita (amandoua electrice) as opta pentru o legatura trifazica 3x2,5mmp+2,5mmp+2,5mmp(trei faze, nul, impamatare)

 

Priza din baie este doar pentru un feon , o masina de tuns etc.

La partea cu hidroforul m-ai prins n-am nici cea mai mica idee ce e dar o sa il intreb pe  nenea mesterul........

Cuptorul este doar cuptor obisnuit incastrat in mobila cele din comert nimic special , plita e pe gaz...

Multumesc..

Link spre comentariu

Daca priza din baie este pentru feon,masina de tuns i-as pune un transformator de separatie,in pod daca se foloseste aparatura si cabluri montate pe lemn neaparat cablurile trase prin copex metalic iar aparatura montata pe elemente incombustbile.

Link spre comentariu
Vizitator Petre Florin

La cele enumerate mai sus , sau la tabloul acesta mai bine zis este nevoie de separator de sarcina ? ajuta la ceva in cazul meu .....

Link spre comentariu

Eu si la prizele din curte as pune o siguranta diferentiala de 30mA. Nu stiu ce o sa conectati la acele prize, dar in majoritatea cazurilor ce am vazut pana acum, o siguranta diferentiala ar fi foarte importanta. Unii care folosesc prizele respective pentru masina de tuns iarba, din cand in cand mai "tund" si cablul. La altii care folosesc prizele respective iarna pentru iluminatul de craciun, se mai intampla ca dupa cativa ani sa se infiltreze umiditate si apa in dispozitivele respective de iluminat (furtun luminos, elemente decorative iluminate, etc.), iar atunci uneori oamenii se mai si curenteaza, mai ales daca dispozitivele respective sunt montate pe o balustrada metalica. Mai sunt si din aia care vor sa isi traga prin curte provizoriu si o prelungire a prizelor pana intr-un anumit loc (adica un prelungitor montat fix), iar pentru asta folosesc un cablu obisnuit si nu un cablu armat cum ar trebui in mod normal (mai ales cand se trage direct la nivelul solului sau sub pamant), iar prelungirea respectiva provizorie ramane pana la urma definitiva si la un moment dat niste animale/rozatoare ajung sa rontaie izolatia cablului respectiv, etc. Sunt multe lucruri ce am vazut pana acum, de aceea as pune o siguranta diferentiala si la prizele din curte.

Link spre comentariu
Vizitator

Se mai oboseste cineva sa intocmeasca desene tehnice la instalatii de gen? Din care sa reiasa logica structurala si functionala, ratiunile de cost si eficienta, logica dimensionarii, s.a.m.d... ?

Am mari dubii ca cineva poate vizaliza din text, cum "arata" si cum functioneaza o instalatie.

Link spre comentariu

La teorie stam bine -legislatie  berechet  aplicatie ,,net,,

orce instalatie electrica se executa dupa un proect-deci exista o schema

ratiuni de cost -memoriu justificativ  

Logica dimensionarii -funtionare intr-un regim termic stabil nedepasind limitele stabilite prin normativ privind  caderea de tensiune pe lungimea de cablu  temperatura functie de felul in care este pozat conductorul  si izolatia conductorului ....

asta la cladirile noi s-a folosit conductor de cupru cositorit in doze  la cele vechi Dumnezeu cu mila- mai ales instalatiile electrice extinse de dorel

La instalatia de utilizare a gazelor naturale  nimeni nu modifica de cpul lui nimic -la instalatia electrica aferenta unei locuinte  nu exista schema nu proect nu verific ari oare de ce?   multe incendii sunt provocate de instalatii electrice neconforme ,DECESE PRIN ELECTROCUTARE .aplicarea legilor lasa de dorit iar proprietari caselor  sunt pacaliti  ,si mai ales sa fie Ieftin asa ajunge zugravul  sa  devina electrozugrav.....

 

Link spre comentariu

Asa este, majoritatea nu au desene tehnice si nici proiect (ca sa iasa mai ieftin), dar si mai rau este ca multi accepta ca "electrozugravii" sa aduca si sa utilizeze materiale ramase de la diferite alte santiere si atunci te trezesti cu tot fel de carpeli la instalatii electrice nou facute. Asa se intampla ca uneori se pun conductori cu sectiune mai mica decat ce ar trebui pentru circuitul de prize (din ce a avut electrozugravul mai mult pe stoc), sau ca toti conductorii folositi la o instalatie electrica nou facuta sunt de aceasi culoare, sau ca intr-un tablou de sigurante fiecare siguranta montata este de la alt producator, etc.

 

Am mai avut discutii cu electrozugravi care insistau ca este prostie sa faci mai multe circuite de prize protejate fiecare cu sigurante de 16A, ei sustinand ca varianta lor cu o siguranta de 25A pentru toate prizele din locuinta puse impreuna este mai buna si mai economica, aducand si avantajul ca nu sare siguranta asa des. Multi din oamenii astia nici nu au priceput ca sigurantele sunt pentru a proteja conductorii din pereti si cablurile aparatelor electrocasnice. Asta explica si de ce sunt asa multe incendii la noi in tara. De asta prefer sa scriu informatii cat mai detaliate persoanelor care cer astfel de informatii pe forum, ca macar si ei sa aibe habar de ce si cum ar trebui sa fie (in caz ca angajeaza un electrozugrav). Si o alta cauza a incendiilor mai reprezinta desigur si prelungitoarele turcesti de proasta calitate. Nu stiu de ce se permite importul si comercializarea anumitor prelungitoare fabricate in Turcia, unele sunt sub orice critica, cu firele pur si simplu infasurate si innodate de contactele metalice din blocul multipriza al prelungitorului, cu cablu cu conductori de 0,75mm², cu inscriptia 16A 3600W pe carcasa prelungitorului. Pana acum nu stiu cate astfel de prelungitoare am eliminat deja din locuintele rudelor si prietenilor. Culmea este ca in ultima perioada multe prelungitoare chinezesti din magazinele de tip "Totul la x lei" sunt chiar mai calitative si mai sigure decat pocnitoarele turcesti amintite mai sus.

Link spre comentariu

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum
×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Am plasat cookie-uri pe dispozitivul tău pentru a îmbunătății navigarea pe acest site. Poți modifica setările cookie, altfel considerăm că ești de acord să continui.Termeni de Utilizare si Ghidări