Sari la conținut
ELFORUM - Forumul electronistilor

Sistem de plata cu releu de timp


Vizitator Stcata

Postări Recomandate

  • Răspunsuri 10
  • Creat
  • Ultimul Răspuns

Top autori în acest subiect

Top autori în acest subiect

Păi dispozitivul de plată îl ai deja ? Acest dispozitiv ar trebui să recunoască bancnotele de 1Leu și 5 - 10 Lei, apoi funcție de valoarea introdusă, să comande un releu, care printr-un contact normal deschis să asigure alimentarea la rețea a elevatorului.Partea cea mai complicată e cea a dispozitivului de plată, care trebuie cumpărat și apoi setat corespunzător funcționării...

Editat de validae
Link spre comentariu

Și dacă după o oră ușa de ieșire nu se mai deschide ? Eu cred că era de la sine înțeles că întreruperea alimentării unui elevator nu produce coborârea automată a mașinii, fiindcă ar fi fost în mare pericol oricine utilizează așa ceva.Pur și simplu nu mai poți acționa motorul elevatorului și mașina rămâne ridicată.Dar sunt sigur că nu vine nimeni cu fix 5 Lei la el dacă nu știe sigur cât va lucra...

Link spre comentariu

Intr-o ora sistemul de coborare sa poata fi actionat normal, fara alte interventii. Dupa trecerea orei se blocheaza. Deblocarea se va face prin introducerea de fise, bancnote, etc. pentru fiecare unitate de timp suplimentara. Respectiva unitate de timp poate fi si subdiviziuni ale orei si poate avea si alt pret. Ce, voi nu v-ati plimbat cu barca in Herastrau, cand ora era 50 de lei, iar intarzierea 100 de lei sfertul de ora?

Editat de CIBY2
Link spre comentariu

Eu am intarziat mai multe ore ... , ma rog , pe vremea regretatului . Atunci ( ciudat ) erau aceleasi tarife ... lei d' aia cu Balcescu . Asa se intampla cand ai pasageri si te lasi dus de val ...

 

P.S. -  off - topic , se poate sterge .

 

La chestiune ... se poate " broda " o schema . Cu ceva timp inainte de expirarea duratei platite , sa apara ceva avertizare . Daca nu se coboara in timp util , sa ramana blocat in pozitia de sus , iar un alt sistem sa numere timpul . Rezolvarea ? ... cu operator uman , care sa stabileasca ce e de plata , inclusiv penalizarea . Probabil o suma fixa , plus ce arata contorul de depasire . Sau automatizat , plata cu alte bancnote ( se complica schema ) . Problema apare cand cineva ( din diverse motive ) nu plateste , si se blocheaza "utilajul " . Atunci tot trebuie interventie umana ..., ar merge trimis un SMS la o cartela de GSM . 

Editat de gauss
Link spre comentariu

Cel mai probabil vor fi și chestiuni de rezolvat, care țin de protecția muncii.Dacă vin doi tembeli la elevator și unul îl zdrobește pe celălalt în timp ce se află sub mașină, proprietarul nu poate fi implicat cumva ? Nu oricine poate avea experiența necesară și de exemplu, dacă pragul unei mașini e corodat grav și ,,operatorul,, improvizat nu observă asta, mașina poate scăpa din elevator, prinzând pe cineva sub ea, sau distrugând chiar elevatorul.....

Editat de validae
erori de tipar
Link spre comentariu

Este ( poate fi asimilat ) cu utilaj de ridicat , se supune unor reglementari ( protectia muncii ) , dupa cum bine a punctat dl . Validae . Ar trebui verificat si autorizat , o documentare la autoritatea de resort nu strica . Eu cu aceasta as incepe ... S - ar putea sa se impuna asistare de operator uman ( calificat ) , caz in care se schimba abordarea si datele problemei . Un lucru bun ar putea fi ca se ocupa (si) de colectarea platilor .

Editat de gauss
Link spre comentariu

Alătură-te conversației

Poți posta acum și să te înregistrezi mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: Postarea ta va necesita aprobare moderator înainte de a fi vizibilă.

Vizitator
Unfortunately, your content contains terms that we do not allow. Please edit your content to remove the highlighted words below.
Răspunde la acest subiect...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

  • Navigare recentă   0 membri

    • Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.



×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Am plasat cookie-uri pe dispozitivul tău pentru a îmbunătății navigarea pe acest site. Poți modifica setările cookie, altfel considerăm că ești de acord să continui.Termeni de Utilizare si Ghidări