Jump to content
ELFORUM - Forumul electronistilor

Tahometru

Guest

Recommended Posts

Daca as face proiecte pentru studenti, eu as folosi counter 1 sa numar pulsurile si millis() sa creez o "baza de timp" de 1 secunda.

Da' din principiu eu n-as face proiecte pentru studenti. I-as ajuta cu idei si sfaturi (sunt cateva topicuri mai vechi in care am facut-o), da' de facut trebuie sa si le faca singuri.

Eu am înlocuit doar cuarţul, condensatoarele au rămas. M-am uitat cu osciloscopul şi semnalul e la fel de puternic. Există şi o opţiune în regiştri pt. puterea oscilatorului, ceva cu STRONG DRIVE, dacă se doreşte frecvenţă mai mare.

Acuma ce trebuie să facă ECU-ul ăla? trebuie să proceseze toate informaţiile necesare gen turaţie, temperatura motorului, sarcină, debit de aer, etc. şi să comande unghiul de avans şi deschiderea injectoarelor sau e carburator şi se calculează doar avansul aprinderii?

am cam terminat softul ptr ECU, dar am inca o nedumerire :)

Am cam umplut Timerele  la 16MHz....si vreau sa pastrez Serial.begin pentru eventuale setari in consola.

Dar nu ma pot hotari la ce baudrate sa-l las. 115200 sau 9600. Care il va afecta mai putin, teoretic. 

Eu nu am sesizat vreo problema dar dupa mine ar fi mai bine sa-l las la 115200, ca pierde mai putin timp..~11ms in stdby. Nu ?