Jump to content
ELFORUM - Forumul electronistilor

SIGURANTA TERMICA?

Recommended Posts

• Replies 17
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

E fix acelasi lucru:

crd2.png

E pana la urma un generator de curent constant.

Graficul VI arata similar la ambele ( ca structura ).

Marturisesc ca nu stiam de ele, deci @cimitavita ai avut dreptate, scuze ca te-am contrazis aiurea.

@svsu incearca sa gasesti pdf-ul celulelor acumulatori si de acolo te vei putea inspira mult mai bine cam ce tip de siguranta termica este necesara.

Sigur, asta e valabil daca acea componenta este siguranta termica, si daca nu a fost in contact fizic ferm cu celulele ( ca n-ai specificat asta ) atunci s-ar putea sa nu fie, pentru ca o siguranta termica are sens doar atunci cand masoara prin corpul eu temperatura unui element sau a unui ansamblu de elemente, daca era lasata asa libera... Oricum siguranta de 100* e prea mare.

Edited by Marian
2 hours ago, Marian said:

@svsu incearca sa gasesti pdf-ul celulelor acumulatori si de acolo te vei putea inspira mult mai bine cam ce tip de siguranta termica este necesara.

Sigur, asta e valabil daca acea componenta este siguranta termica, si daca nu a fost in contact fizic ferm cu celulele ( ca n-ai specificat asta ) atunci s-ar putea sa nu fie, pentru ca o siguranta termica are sens doar atunci cand masoara prin corpul eu temperatura unui element sau a unui ansamblu de elemente, daca era lasata asa libera... Oricum siguranta de 100* e prea mare.

Componenta era izolata prin termotub dar lipita cu adeziv intre acumulatori. Si, de, mai mici de 100 grade n-am gasit pe moment.