Sari la conținut
ELFORUM - Forumul electronistilor

Problema baleiaj vertical la TV CRT LG 21FB35MX


Vizitator tudorcristian80

Postări Recomandate

Vizitator tudorcristian80

Este vorba de un tv crt LG model 21FB35MX, sasiu MC-049B, model argintiu de 54cm diagonala cu ecran plat, din anul 2005, la care se manifesta ocazional urmatorul defect:

-imaginea se “turteste” spre partea de sus, fara a se reduce in ansamblu amplitudinea baleiajului vertical (restul imaginii este total neafectat), vezi foto 1 atasata;

-problema apare aleator si cu amploare variabila, uneori se turteste toata jumatatea superioara a imaginii, alteori doar 3-4cm, si dispare de la sine dupa cateva secunde;

-am ciocanit componentele si nu pare a fi o problema de lipitura imperfecta

-analizand schema, am schimbat condensatoarele electrolitice conexe BV (C304, vezi foto 2, precum si condensatoarele de filtrare ale tensiunilor de +14V si -14V recuperate de la trafo linii), fara niciun efect.

Am descris aici problema in speranta ca experienta vreunuia dintre dvs. ma poate ajuta spre identificarea cauzei acestui defect. Multumesc!

 

 

 

D44AFFE3-4BF5-4A0F-892F-FAC6504655C9.jpeg

4DD0625D-3BDD-4EB1-897D-AB30F8F78DB0.jpeg

Link spre comentariu
  • Răspunsuri 6
  • Creat
  • Ultimul Răspuns

Top autori în acest subiect

Top autori în acest subiect

Imagini postate

Acum 3 ore, tudorcristian80 a spus:

Multumesc pentru sugestii! Voi procura integratul si il voi schimba.

Condesatorii nepolarizati si rezistorii pot face acelasi simptom (devaloriziduse cu revenire in functie de temperatura si tensiunea de trecere sau recuperare.Corectie lipituri pe pinii integratului,in rest sant si eu de acord cu colegii de mai sus.

Link spre comentariu
Acum 22 ore, tudorcristian80 a spus:

Este vorba de un tv crt LG model 21FB35MX, sasiu MC-049B, model argintiu de 54cm diagonala cu ecran plat, din anul 2005, la care se manifesta ocazional urmatorul defect:

-imaginea se “turteste” spre partea de sus, fara a se reduce in ansamblu amplitudinea baleiajului vertical (restul imaginii este total neafectat), vezi foto 1 atasata;

-problema apare aleator si cu amploare variabila, uneori se turteste toata jumatatea superioara a imaginii, alteori doar 3-4cm, si dispare de la sine dupa cateva secunde;

-am ciocanit componentele si nu pare a fi o problema de lipitura imperfecta

-analizand schema, am schimbat condensatoarele electrolitice conexe BV (C304, vezi foto 2, precum si condensatoarele de filtrare ale tensiunilor de +14V si -14V recuperate de la trafo linii), fara niciun efect.

Am descris aici problema in speranta ca experienta vreunuia dintre dvs. ma poate ajuta spre identificarea cauzei acestui defect. Multumesc!

 

 

 

D44AFFE3-4BF5-4A0F-892F-FAC6504655C9.jpeg

4DD0625D-3BDD-4EB1-897D-AB30F8F78DB0.jpeg

 

Schimba C304 si Dioda D301 cu 1N4007 sau cu BA159 si daca face la fel schimba integratrul , este posibil sa fie si din jungla defectul daca ai osciloscop masoara iesirile din jungla plus si minus , este posibil sa fie si softul din VCT cu probleme

Link spre comentariu
  • 4 săptămâni mai târziu...
Vizitator tudorcristian80

Am rezolvat pana la urma problema - ciudat,, se pare ca a fost cauzata de vreo lipitura imperfecta pe traseul circuit “jungla” - final BV. (s-a rezolvat dupa refacerea lipiturilor).

Multumesc tuturor pentru ajutor si sfaturi!

Link spre comentariu

Alătură-te conversației

Poți posta acum și să te înregistrezi mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: Postarea ta va necesita aprobare moderator înainte de a fi vizibilă.

Vizitator
Unfortunately, your content contains terms that we do not allow. Please edit your content to remove the highlighted words below.
Răspunde la acest subiect...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.




×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Am plasat cookie-uri pe dispozitivul tău pentru a îmbunătății navigarea pe acest site. Poți modifica setările cookie, altfel considerăm că ești de acord să continui.Termeni de Utilizare si Ghidări