Jump to content
ELFORUM - Forumul electronistilor

Masina spalat vase Beko DIN28430

Guest ionutz72

Recommended Posts

Guest ionutz72

Am achizitioat de curand aceasta masina de spalat vase.

Cu un wattmetru din ala de se pune  in priza, arata un consum de 18W in standby.
Mi se pare cam mult, e normal? 

• Replies 5
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Popular Days

Top Posters In This Topic

Guest ionutz72

Ok. Multumesc pt raspunsuri.

Acum sunt convins ca nu masoara ok, am mai gasit ceva electrocasnice care "consuma" in standby, cu aceasta jucarie.

Totusi, cum as putea masura consumul real, tinand cont ca am un contor (cel ce genereaza facturi) digital?

Rezoluția unui contor domestic nu cred că poate permite o măsurătoare eficientă a unor consumuri așa de mici decât pe perioade destul de lungi.Deci consider că ar fi greu de crezut că vei putea sta mai mult de 8-10 ore cu toți consumatorii din casă decuplați și numai cu mașina de spălat alimentată (și în st-by) doar ca să-i măsori consumul pe contor....

S-ar putea face asta în cazul că pleci de acasă și o lași în priză cam o zi-două.Atunci s-ar vedea dacă indexul s-a schimbat cu câteva sute de W...

Altfel poți măsura curentul cu un multimetru care măsoară și intensitatea în curent alternativ, dar trebuie să știi și factorul de putere al sursei mașinii.....ca să poți calcula puterea activă consumată.

Edited by validae