Sari la conținut
ELFORUM - Forumul electronistilor

reparatie cd-player marantz cd 84( CDM1)


Postări Recomandate

  • Răspunsuri 30
  • Creat
  • Ultimul Răspuns

Top autori în acest subiect

eu cred ca problema vine de la faptul ca nu invarte cd-ul deloc atunci cand se inchide sertarul. daca ii dau play arata direct error. fara sa stea pe ganduri....

am sters-o doar cu apa, pentru ca cineva de pe forum era impotriva alcoolului la lentile..fiind sticla eu totusi zic ca poate fi data si de 100 de ori cu alcool ca nu are nici pe naiba.... doar generatia noua sunt din plastic sau gresesc?

Editat de dr_nick24
Link spre comentariu

am vesti proaspete.

1. apropo de Discutia '' NO Disc'' si ERROR.  la acelasi tip de marantz care functioneaza daca nu ii bagi cd tot Error arata.( Deci nu apare ca la alte modele NO DISC).

 

2. eu mai detin 2 Marantz-ri unul cd74 si unul cd 84. am inlocuit placa de comanda cu una de la un player care functioneaza  ( ce tine de motor si altele) si tot nu merge.

placa de la cel defect am pus-o pe cel care functiona, si supriza...merge perfect. 

 

in concluzie ... problema e undeva din zona motorului, poate fi o lipsa de contact pe la placa PCB de sub Sertar? sau ceva condensatorii de sub sertar?  azi nu mai am timp sa desfac mai departe...

Editat de dr_nick24
Link spre comentariu

Ia să încercați ceva, luați un motoraș asemănător de la o altă unitate, puneți-i două fire lungi și lipiți-le în locul firelor motorului actual al platanului.Faceți un test cu CD dar motorul de test să fie afară din unitate, iar pe ax să aveți un disc de antrenare ca reper vizual.Observați dacă la introducerea CD-ului în unitate motorul face rapid câteva rotații.Dacă le face, atunci motorul de platan e defect, fie are o perie uzată sau slabă și când face contact, când nu, fie are un scurtcircuit în spire sau colector și driverul sesizează asta.Am avut surpriza de a găsi motoare de platan defecte, s-a rezolvat prin schimbarea lor cu unele identice recuperate din alte unități.

Link spre comentariu

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum



×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Am plasat cookie-uri pe dispozitivul tău pentru a îmbunătății navigarea pe acest site. Poți modifica setările cookie, altfel considerăm că ești de acord să continui.Termeni de Utilizare si Ghidări