Jump to content
ELFORUM - Forumul electronistilor

MPPT fotocelule

Guest Ionuț Bîrcă

Recommended Posts

Guest Ionuț Bîrcă

Salut tuturor, am nevoie sa aflu cum functioneaza acest punct de maxim la celulele fotovoltaice si cum se calculeaza , cum stie acest regulator de MPPT in orice moment care este punctul de maxim , (in mare am inteles ca o fotocelula are tensiune destul de limitata undeva la 0.52 - 0.6 volti si intensitate variaza in funtie de intensitatea luminoasa), dar pentru regulator nu inteleg cum calculeaza punctul maxim si cum stie in orice moment care este acesta. Care sunt factorii care se calculeaza , variabile , componente orice informatie ajuta... Multumesc mult (va rog nu dati cu hate nu stiu mare lucru despre electrica vreau doar sa inteleg sa invat )

Guest Ionuț Bîrcă
Acum 31 minute, validae a spus:

Asta am gasit si eu , regulatorul compara tensiunea de la iesirea din fotocelula cu cea de la baterie si gaseste  echilibrul sau punctul maxim pt a incarca eficient bateria, dar profesorul meu ma intreaba altceva , cum aflam acest punct maxim in fiecare secunda nici nu prea am inteles intrebare si nici eu nu am o idee clara despre asta , el vrea sa stiu cum se calculeaza acest punct maxim in orice moment , de ex in clipa de fata punctul maxim este 2w in umraotrul moment cum il afla si asa mai departe ... cum apare acest punct maxim.... spune ca aceasta reprezentare cu curba i-v este ceva general si nu exprima punctul maxim al puterii fotocelulelor din secunda in secunda (spre exemplu) .... 

Punctul se descopera prin variatia curentului.

La intervale programate, controllerul creste sau descreste putin curentul si calculeaza variatia puterii. In functie de aceasta variatie se alege punctul de maxima putere.

Este asemanator cu focalizarea la o camera foto sau telefon mobil, prin metoda contrastului.