Sari la conținut
ELFORUM - Forumul electronistilor

Cate nr. aveti in agenda?

Evaluează acest subiect


Postări Recomandate

Aia deja nu mai e agenda e directory. :)

Adica ii ai pe toti, in caz ca vreodata il cauti pe unu, pac ai numarul lui.

 

Mai e aplicatia true caller, unde tu iti partajezi contactele tale si toate intra intr-o baza de date comuna. Sa nu fi importat de acolo ceva, ca manual nu sta nimeni sa inregistreze mai mult de o mie de numere pt ca pur si simplu nu ai nevoie, nu ai de unde, etc.

Link spre comentariu
Acum 2 ore, gauss a spus:

Personal nu fac nici o " manevra " cu telefonul . Toate numerele ( contactele ) sant introduse si editate manual , si salvate si pe SIM , si in agenda . Atat si nimic mai mult . De ce ? ... Buna intrebare !

Inteleg ca aveti o cartela de 128K cu maxim 1000 de contacte? Eu in cartela mea nu am reusit sa bag mai mult de 250 numere si astfel le-am transferat in telefon, desi preferam sa le am si in cartela.

Link spre comentariu
5 hours ago, Ovidanie said:

Oricum ar fi procedat e fabulos ca a ajuns la 26000. Telefonul nu a putut salva backup-ul pe memory card, a fost nevoie sa accesez  contul Google, asa le-am salvat. Google zice ca nu sunt dubluri.

A bagat mereu in agenda tot ce a prins si nu a facut niciodata curat in ele. Eu cred ca nici el nu mai stie de ele si ii e frica sa stearga :rade:

Eu am 409 numere si multe dubluri. Cum fac sa le sterg, ca nu ma lasa telefonu ? Cand dau sa le sterg imi zice ca nu le poate sterge ca sunt read only, doar sa le ascund.

Trebuie accesate din contu google, si cum e procedura ?

 

L.E. Am gasit agenda in contu google 

Editat de maxente
Link spre comentariu
Acum 3 ore, Ovidanie a spus:

Cum adica agenda e directory ? Prin ce se caracterizeaza?

 

E un fel de a spune, ea e tot o agenda, dar ai plin de numere care le-ai imprumutat de undeva si care le tii ca poate iti trebuie.
E.g. e ca o carte de telefon clasica.
O tii in casa nu pentru ca vrei sa vb cu toti oamenii aia ci doar ca intr-o zi poate ai de vb fix cu Popescu Ion de pe strada electronicii nr 3 ca asa ai auzit tu ca il cheama pe omu care repara televizoare.

 

Intr-o firma toate contactele sunt bagate intr-un directory (cartea lor de telefon interna) impreuna cu alte detalii personale.
Deci e un fel de a privi lucrurile.
La 26k de contacte, cam greu sa ii cunosti pe toti personal, dar in caz ca dai un search dupa "reprezentat vanzari farnell" sigur gasesti vreo 2 oameni cu care poti vb.
Cam asta inteleg eu prin directory vs agenda personala.

Link spre comentariu
1 hour ago, Stefan. said:

Inteleg ca aveti o cartela de 128K cu maxim 1000 de contacte? Eu in cartela mea nu am reusit sa bag mai mult de 250 numere si astfel le-am transferat in telefon, desi preferam sa le am si in cartela.

 

Aveti dreptate . Maxim 1.000 de numere . De altfel , fiind eu mai de moda veche ( la propriu ) , am back - up extern (  informatic , sa zic ... )  intr - un fisier ( SIM  - ul scos din telefon , si citit cu o interfata ) , continutul alfanumeric  intr - un fisier notepad , in afara de formatul nativ , cu care pot face restore in caz de corupere , sau pe un SIM nou , si culmea rafinamentului , intr - un carnet scris de mana . Acolo , cu rubrici , unde am diferite adnotari privind contactul respectiv . Unele sant vechi ( 18 ani ) , cu istoric amplu , trimitere la contracte , documente contabile , adresa , CUI etc . Nu ma bazez numai pe memorie . Poate pare prea pedant , dar mie mi - e de ajutor . Ma rog , nu se intampla prea des , mai ales cele " vechi ", dar cateodata ma scot ( rapid ) din impas .

 

P.S. - nu am incredere neconditionata in ce e bazat pe " curent " , electronica si stocare ... , de oricare ar fi . Mai ales in telefoane , care se mai pot si pierde etc .

Editat de gauss
Link spre comentariu
Vizitator
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.
×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Am plasat cookie-uri pe dispozitivul tău pentru a îmbunătății navigarea pe acest site. Poți modifica setările cookie, altfel considerăm că ești de acord să continui.Termeni de Utilizare si Ghidări