Sari la conținut
ELFORUM - Forumul electronistilor

Amplificator Tucana II


Vizitator

Postări Recomandate

  • Răspunsuri 7
  • Creat
  • Ultimul Răspuns

Top autori în acest subiect

Nu gasesc manualul de service ( poate nu am cautat eu unde trebui ), dar caderea de tensiune pe rezistentele alea da curentul de mers in gol prin finali ( daca despre asta este vorba ).

Iar curentul de mers in gol nu poate fi batut in cuie, daca de 0R1 sunt atunci undeva in jur de 5mV in gol pe ele ar trebui sa ajunga.

Daca nu sunteti sigur 100% de valoarea lor atunci daca puteti scoate una de pe placa este simplu de masurat si fara mili-ohmetru prin injectarea unui curent continuu masurat cat de cat precis, si masurarea tensiunii la bornele ei. 

 

Editat de Marian
Link spre comentariu
  • 3 săptămâni mai târziu...

Ei spun ca pe rezist din emitori de 0,22 ohm sa fie 8,8mV. Canalul stang se incalzea puternic imediat, am gasit o dioda incorporata din NJL4302 cu cadere mare de tensiune pe ea. Am pus in paralel pe ea o dioda nefolosita si canalul stang nu se mai incalzeste. In schimb canalul drept la care reglasem cu semireglabilul la minim caderea pe 0,22 ohm pe la 7,7mV acum are 12mV si se incalzeste puternic radiatorul. Un aparat extrem de scump (3000E SH) si cu asa probleme. 

Link spre comentariu

Nu toate "scumpeturile" sint ceea ce trebuie...

 

Interesanta treaba cu caderea de tensiune mai mare pe dioda interna a unuia dintre finali...

 

"Ei spun ca":

 

Asta inseamna ca aveti schema sau manual service in fata.

 

Postati si poate reusim sa dam un sfat, ceva...

Link spre comentariu

Urit din partea lor...

 

Pai daca semireglabilii ce se ocupa cu ajustarea bias la fiecare canal, nu mai fac treaba (plaja de reglaj este depasita), atunci omul ala ce poate sa regleze?

 

Le-as trimite saracina inapoi sa se spele cu ea pe cap...

Link spre comentariu

Au si o varianta fara semireglabil la care recomanda inlocuirea diodelor cu tranzistoare. Cred ca asa o sa ajunga si acest amplif.

tucana1.jpg

 

EDIT:  Daca cineva doreste sa faca modificarea sa ma contacteze, eu nu mai pot face lucrari complexe.

Editat de Vizitator
Link spre comentariu

Treaba este ca precizia (ca deriva termica) a diodei incapsulate in tranzistorul final, pe talpa acestuia, ar trebui sa fie exceptionala.

 

Insa se pare ca a fost prost implementata (din pacate).

 

Tot superdioda clasica face treaba...

 

Eventual daca mai compensezi cu inca o jonctiune montata tot pe radiator sau cu un termistor compensat la rindul lui, (cum am facut eu la lucrarile mele)... :)

 

Daca ar face cineva rost de schema sa deslusim ce au "complicat" acei proiectanti acolo...

 

Dublet?

 

Triplet deep darlington?

 

Sau sziklay?

Editat de Vizitator
Link spre comentariu

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum



×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Am plasat cookie-uri pe dispozitivul tău pentru a îmbunătății navigarea pe acest site. Poți modifica setările cookie, altfel considerăm că ești de acord să continui.Termeni de Utilizare si Ghidări