Jump to content
ELFORUM - Forumul electronistilor
Sharky

Parbriz spart, variante?

Recommended Posts

Guest

La ultimele trei mașini am servit câte o piatră în același loc în primele sute de km. In mijloc ,la baza parbrizului. 

Ce-o fi asta , nu știu...

Așa le-am vândut. Dacă și la următoarea se întâmplă la fel intru la bănuieli.

17 hours ago, Sharky said:

Sa speram ca nu se extinde, ar fi al doilea parbriz care il schimb 

Tine de bafta fiecaruia. 

Daca ai pus rasina repede sunt sanse mari sa nu se extinda. La iarna va fi testul. 

Cunosc multi care in 8-10 ani nu au schimbat un parbriz. Si la un golf era plin de puncte (pietre mici care au lovit parbrizul) de nu vedeai bine noaptea si ... asa a fost vandut. 

Eu sunt la al treilea parbriz si dupa 3-4 luni de cand l-am schimbat, a facut rost si asta de un punct destul de maricel de la o pietricica dar .... l-am lasat asa (nu ma mai enervez ca nu rezolv nimic). Am impresia ca daca dau prea multa atentie se intampla cate o belea. Cred ca si masinile isi cer tainul din cand in cand. 

Posted (edited)

PAssatu are parbrizu din 98, bate spre 400k, e maxim de slefuit, dar nu e spart!

Primu parbriz simplist, cu tenta verde, pilkington 500lei, al doilea m-am bagat la creatie, pilkington "atermic" 1200 lei parca.

Daca numai 1 an jumate ma tine si iar il sparg mai bine dau spaga la itp cand va urma, in aprilie...

Edited by Sharky

Baiatul e pescar mare. Zilele trecute, a fost la pesti, pe nu stiu ce coclauri si a luat doua petre in parbriz. Urme nasoale, raze ca o margarwta, rost de schimbat parbrizul. A fost la un tip (nu stiu amanunte, ca nu m-a interesat) si "l-a peticit", cu nu stiu ce rasina polimerizata cu UV. Nu se mai vede absolut nimic din razele loviturii, doar centrul are o urma cit un virf de ac, abia se vede. Deci exista posibilitatea de remediere.

Posted (edited)

Si eu va trebui sa il schimb, nu e nici macar ciobit si tind sa cred ca e originalul din fabrica. 17 ani, marca Saint Gobain.

Insa e ff sablat, noaptea daca si ploua app ca nu mai vad nimic. Daca mai vin si masini din fata e ca si cand dai faza lunga pe ceata. Am inteles ca se poate polisha dar costa mai mult decat unul nou.

Edited by Faker