Sari la conținut
ELFORUM - Forumul electronistilor

Parbriz spart, variante?


Postări Recomandate

La ultimele trei mașini am servit câte o piatră în același loc în primele sute de km. In mijloc ,la baza parbrizului. 

Ce-o fi asta , nu știu...

Așa le-am vândut. Dacă și la următoarea se întâmplă la fel intru la bănuieli.

Link spre comentariu
17 hours ago, Sharky said:

Sa speram ca nu se extinde, ar fi al doilea parbriz care il schimb 

Tine de bafta fiecaruia. 

Daca ai pus rasina repede sunt sanse mari sa nu se extinda. La iarna va fi testul. 

Cunosc multi care in 8-10 ani nu au schimbat un parbriz. Si la un golf era plin de puncte (pietre mici care au lovit parbrizul) de nu vedeai bine noaptea si ... asa a fost vandut. 

Eu sunt la al treilea parbriz si dupa 3-4 luni de cand l-am schimbat, a facut rost si asta de un punct destul de maricel de la o pietricica dar .... l-am lasat asa (nu ma mai enervez ca nu rezolv nimic). Am impresia ca daca dau prea multa atentie se intampla cate o belea. Cred ca si masinile isi cer tainul din cand in cand. 

Link spre comentariu

PAssatu are parbrizu din 98, bate spre 400k, e maxim de slefuit, dar nu e spart!

Primu parbriz simplist, cu tenta verde, pilkington 500lei, al doilea m-am bagat la creatie, pilkington "atermic" 1200 lei parca.

Daca numai 1 an jumate ma tine si iar il sparg mai bine dau spaga la itp cand va urma, in aprilie...

Editat de Sharky
Link spre comentariu

Baiatul e pescar mare. Zilele trecute, a fost la pesti, pe nu stiu ce coclauri si a luat doua petre in parbriz. Urme nasoale, raze ca o margarwta, rost de schimbat parbrizul. A fost la un tip (nu stiu amanunte, ca nu m-a interesat) si "l-a peticit", cu nu stiu ce rasina polimerizata cu UV. Nu se mai vede absolut nimic din razele loviturii, doar centrul are o urma cit un virf de ac, abia se vede. Deci exista posibilitatea de remediere.

Link spre comentariu

Si eu va trebui sa il schimb, nu e nici macar ciobit si tind sa cred ca e originalul din fabrica. 17 ani, marca Saint Gobain.

Insa e ff sablat, noaptea daca si ploua app ca nu mai vad nimic. Daca mai vin si masini din fata e ca si cand dai faza lunga pe ceata. Am inteles ca se poate polisha dar costa mai mult decat unul nou.

Editat de Faker
Link spre comentariu
  • 4 luni mai târziu...

am folosit si eu acel kit cu seringa si rasina pt lovituri de pietre , nu dispare urma definitiv dar se reduce foarte mult de la 1 cm2 la o urma ca varful unui ac , avand in vedere ca a costat 35 lei fata de 800 parbriz nou sunt mai mult decat multumit..........va recomand sa curatati bine lovitura de resturi si sa fie minim 15 grade cand lucrati, aveti toate instructiunile in kit.

Link spre comentariu

Nu ai ce poliza, e riscant si e degeaba.

Am experimentat pe parbrizu spart, nu opresti fisura. DAca e sa il lovesti din interior se duce mai departe cand fisura e inceputa bine.

Deocamdata asta mica de am prins-o a doua oara am astupat-o si abia ce se vede.

Important e sa nu crape fix inainte de itp, macar o mai intinzi un an...

 

Oricum ce poti face? SE sparge si altu, iti asumi tzeapa, ca de platit nu ti-l plateste nimeni. Dau astia in nebunie cu pietricele pe strazi care fix in parbriz ajung....

Pastrezi distanta fata de ala din fata si asta e.

Editat de Sharky
Link spre comentariu

Ultima data am fost la cineva care se ocupa cu asta, are ceva solutie lichida intaribila la UV, in functie de obiectul muncii =crapatura, stea radiala, stie ce strategie sa aplice. La crapatura se face o gaura rutunda ( scule, burghiu special) care opreste deplasarea  ei. (asta se foloseste demult la geamurile de plexi la avioane, etc mici) 

Operatia dureaza putin, si nici nu a fost scumpa. Este bine de facut vara dupa ce parbrizul a stat in soare, ca sa dispara umiditatea. 

Nu merita sa incerci diy, cred ca solutiile, rasina etc folosite de "meserias" ( precum si experienta) sunt mai bune decat cele de pe net. 

Editat de Усилитель
Link spre comentariu
Acum 13 ore, doru3160 a spus:

Eu am prins si de pe contrasens...:rade:

Asta e. si la mine ultima am prins-o fix cand eram in depasirea unui tir pe autostrada, vara, deci nici vorba sa fie pietris antiderapant.

Ce drac sa mai faci? Pui chinezarie fuyao la 300lei si te bronzeaza soarele, vrei sa fii boier cu "atermic" scoti 1200....

Daca e sa il schimbi tot la 2-3 ani...las-o dracului....

DAca as stii unu de calitate, pe passat inca e parbrizu original, mega slefuit, are vreo 2 ciupituri dar coafura rezista.

Unde drac as putea gasi de aceeasi calitate?

Editat de Sharky
Link spre comentariu

Alătură-te conversației

Poți posta acum și să te înregistrezi mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: Postarea ta va necesita aprobare moderator înainte de a fi vizibilă.

Vizitator
Unfortunately, your content contains terms that we do not allow. Please edit your content to remove the highlighted words below.
Răspunde la acest subiect...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Am plasat cookie-uri pe dispozitivul tău pentru a îmbunătății navigarea pe acest site. Poți modifica setările cookie, altfel considerăm că ești de acord să continui.Termeni de Utilizare si Ghidări