Jump to content
ELFORUM - Forumul Electronistilor
maresaldeflota

Ce cărţi mai citim şi merită citite

Recommended Posts

Dădui io cu mopu', vă rog frumos să nu mai scuipaţi sămînţe pă jos.

Posted (edited)

Ok! Nu știam ca mai e cineva la diverse! Chiar ma speriasem! :)

Edited by maresaldeflota

Nu e cazul. În general sînt permisiv cu offtopicurile constructive, dar cele care chiar o iau pe arătură... E păcat de topic, mie mi-e cel puţin interesant.

Sa ( revenim ) si la carti . Alea de citit ... Eu am citit si rusesti . Unele mi - au placut . Razboi si pace , Asa s - a calit otelul , cele semnate Dostoievski , Donul linistit ( Mihail Solohov ) si multe altele . 

Posted (edited)

Un pic ... , diger mai greu astea cu religia ( fie si tangentiale  , sau ca decor literar ) , desi am lecturat Biblia de multe ori . Interesant la autorul mentionat este ca a creat un sistem filosofic propriu . Cat de " asa si pe dincolo " , e o alta discutie .

P.S. - pentru dl . Maresal

Edited by gauss

Acum 1 minut, Faust2018 a spus:

Mișto filmul ! 

Asa am aflat de carte ! :)

Eu citesc numai chestii tehnice (articole, reviste), nu am timp de literatura. Nevasta-mea a citit recent mai multe carti scrise de Mihail Bulgakov (Maestrul si Margareta, Garda alba, Inima de caine, etc), care i-au placut mult. 

Posted (edited)

Ciudata moarte a avut omul acesta ... , eu cred ca de la legatura spirituala cu Eliade i s - a tras  ... Oricum , sclipitoare minte si spirit .

Edited by gauss

Nu, a fost o moarte simbolica, au vrut sa transmită un mesaj cei ce l-au ucis în toaletă, se bagase pana la gat în niște prostii... 

Posted (edited)

Ma rog , teorii si teorii . Putem specula ..., adevarul e dincolo de noi . Ucigasii de meserie nu folosesc calibrul ala , si nu fac economie la munitie . Zic si eu ... , cine stie ... L - au impuscat la WC fiindca e cel mai simplu  , comod si sigur . Poate au coincis mai multe interese , urmate de o operatiune de acoperire - dezinformare . In fine ...

Edited by gauss

• Create New...