Jump to content
ELFORUM - Forumul electronistilor

sfat 4.1/2.1 (cu subwoofer amplificat)

Guest danutgalati81

Recommended Posts

Guest danutgalati81

dupa ce m-am informat pe mai multe forumuri, am reusit sa mai vad unele din boxele la care m-am oprit tot nu pot sa ma hotarasc.

deci ,

vreau un subwofer (care sa se auda la mine in casa, nu la vecinul)

si 2 sau patru sateliti in configuratie stereo (vor fi pusi la o combina care suporta 3 ohmi deci merg si 2 sateliti pe canal pt o putere mai mare).

neaparat si foarte important, vreau ca suspensia la difuzoare (mai ales de la sub daca nu se poate la toate) sa fie din cauciuc fin nu poros.

initial ma hotarasem la jbl scs 178 http://www.be-loud.ro/produse/Sisteme_5.1/JBL/SCS_178/ care mi s-a parut cel mai tare la pretul lui dar bineinteles avea subw cu cauciuc poros si nu vreau sa iau altul peste 2 ani.

concurentii sunt

1. http://www.be-loud.ro/produse/Sisteme_5 ... /S-V50N-K/

2. http://www.be-loud.ro/produse/Sisteme_5.1/Denon/

3. un subwoofer(care?) http://www.be-loud.ro/produse/Subwoofere/

+ 1 boxa pe canal http://www.be-loud.ro/produse/Boxe_inte ... nitor_110/ (total 7-8 mil lei)

-------------------------------------------------------------------------------

as dori pareri cat de cat in cunostinta de cauza; daca se poate de la cei care au ascultat macar odata boxele in cauza.

-------------------------------------------------------------------------------

daca nu mi se poate da un sfat obiectiv macar info de la cine a vazut in legatura cu suspensia de la dif si anume daca e din cauciuc fin sau poros(spuma @#$%$).

* tinand cont de pret, as alege denonul. meritata celelalte diferenta de pret?

da cauciucu?

* denon-- "european sound tuned". care-i ala sunetul european? mie cred ca imi place sunetul american (black music)

* vor rezista niste difuzoare de 5.2-5.7 cm cat au dif din sateliti la sa zicem 10-15W? (o putere medie, nu varfuri care sunt mult mai mari). va fi nevoie sa pun cate un condensator la sateliti?

---------------------------------------------------------------------------------

sper sa nu ma luati ca pe alte forumuri cu altex lansinguri, logitexuri sau mai stiu eu ce boxe pc 5.1. va rog sa imi dati sfaturi strict legate de variantele de sus.

• Replies 6
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Denon e cea mai proasta varianta din cele propuse de tine.Personal ti-as recomanda jbl dar nu inteleg de ce te-ai fixat pe sistemele astea...

* denon-- "european sound tuned". care-i ala sunetul european? mie cred ca imi place sunetul american (black music)

Bine ca nu au scris sunet african...aia cum trebuie sa sune ? (e doar sa te puna pe ganduri ,,oare cum suna? cine stie ce sunet scoate vai...'') later...

Ba extremdejegos :toimonster: lasa ma baiatu in pace. Nu il asculta danule pe boul ala e tampit, nu are habar de nimika e un ingamfat, incuiat si habarnist cu viatza darmite tehnologia. Daca vrei sfaturi asteapta sa iti raspunda altii care stiu cu adevarat. Ala este un ajuns in orasu sau natal cu gradinita in spate si cu un sistem facut intr- un an jumate in loc de o luna. Nu ii cere parerea ca este ca si vantu, se suceste de nici nu stii, la inceput voia calitate la bani acuma vrea doar sa se auda tare. Mai bine mergi la o firma specializata din orasul tau si intreaba- i pe ei, ca intrebatul e gratis

Ba extremdejegos :toimonster: lasa ma baiatu in pace. Nu il asculta danule pe boul ala e tampit, nu are habar de nimika e un ingamfat, incuiat si habarnist cu viatza darmite tehnologia. Daca vrei sfaturi asteapta sa iti raspunda altii care stiu cu adevarat. Ala este un ajuns in orasu sau natal cu gradinita in spate si cu un sistem facut intr- un an jumate in loc de o luna. Nu ii cere parerea ca este ca si vantu, se suceste de nici nu stii, la inceput voia calitate la bani acuma vrea doar sa se auda tare. Mai bine mergi la o firma specializata din orasul tau si intreaba- i pe ei, ca intrebatul e gratis

pt ce jigniri aduci tu aici 2 cuvinte iti spun : IEI BAN :weedman: :weedman: :smt075 :inchis

Ba extremdejegos Toilet monster lasa ma baiatu in pace. Nu il asculta danule pe boul ala e tampit, nu are habar de nimika e un ingamfat, incuiat si habarnist cu viatza darmite tehnologia. Daca vrei sfaturi asteapta sa iti raspunda altii care stiu cu adevarat. Ala este un ajuns in orasu sau natal cu gradinita in spate si cu un sistem facut intr- un an jumate in loc de o luna. Nu ii cere parerea ca este ca si vantu, se suceste de nici nu stii, la inceput voia calitate la bani acuma vrea doar sa se auda tare. Mai bine mergi la o firma specializata din orasul tau si intreaba- i pe ei, ca intrebatul e gratis

Cum zici tu baiatu :yawinkle: fiecare cu parerea lui ! Un lucru ai gresit aici, vi cu argumente fara sens si fara dovezi :toimonster:Parerea mea, ma confunzi :yawinkle: Danut a realizat ca se afla pe un forum unde poate sa ceara sfaturi, deci nu inteleg ce te bagi tu cu afirmatia: Mai bine mergi la o firma specializata din orasul tau si intreaba- i pe ei, ca intrebatul e gratis. Daca i-am dat asa un sfat prost, de ce nu m-a contrazis nimeni ? sau de ce nu ia dat nimeni un sfat mai bun ? P.S fara suparare omu dar cu limbaju si mentalitatea aia imi aduci aminte de un taran fara viitor :goodman: