Jump to content
ELFORUM - Forumul Electronistilor
Tzontonel

Revopsire perete

Recommended Posts

Posted (edited)
On 3/21/2019 at 4:10 PM, Dan85 said:

Cureti murdaria depusa cu timpul, faci reparatii pe unde e umflat, daca este, dai o slefuiala de control si-l vopsesti.   In loc de pensula poti folosi un trafalet de marime medie, sa nu te apuce Pastele pensuland.

Nu dai niciun fel de amorsa avand in vedere ce vopsea folosesti, alchidica.

Sunt  intr-o situatie  asemanatoare  si  la  vara  trebuie  sa  imi  zugravesc  o  bucatarie care a  fost  vospita  dealungul  timpului   cu  vopsea  in  ulei   (tavanul  si  jumatatea  din  proportia  peretilor  ) Imi  aduc  aminte  la  ultima  renovare  ca  trafaletul  de  burete  aluneca  pe  vopseaua  care  urma  sa  fie  acoperita  !  In schimb  vopseaua  in  ulei este  foarte  durabila  mai  ales  in  bucatorie  si  se  poate sterge  si intretine  foarte  bine   . Ce  inseamna  slefuiala  de  control  ?? Cam  cu  ce  smirghel  ar trebui curatat  ,  adica  cat  de  dur  sau  fin  sa  fie  ! 

Edited by lavynyu

Nici nu vreau sa-mi amintesc cat am muncit sa scap de vopseaua de pe perete (prin 90) ca sa pot pune faianta. Am zis ca varianta mai proasta decat vopseaua pt a proteja un perete in bucatarie sau baie, nu  exista. A trebuit sa dau jos cu tot cu glet, pana la placa, si pe urma sa refac suportul pt a tine faianta pe perete. Topicul asta mi-a adus aminte de treburi de mult uitate. Credeam ca a disparut moda asta, cu vopsitul peretilor...

Am mai vazut treaba asta la blocurile vechi, pe casa scarii...jumatate din perete este vopsit, urmeaza o dunga despartitoare,  apoi zugraveala in partea superioara.

Istoria  se  repeta  !   Nu  ati  vazut  ca  este  la  moda  din  nou  tapetul   ?? Iar  la  mine  nu  se  merita  sa  dau  totul  jos  de  pe  pereti  ,  sa  tencuiesc   sau  sa  trag  plasa    de  armare  cu    adeziv  si  pe  urma  glet  in  plus  imi  crapa  si  peretele  de  la  camera  mica  daca  ma  apuc  de  razuit  si trepidat  peretii   si  va  trebuie  sa  renovez  si  camera  mica  ,  alte  costuri  .   In  fond  vospeaua  in  ulei este  ieftina    rezista  si  se  sterge  cu  mult   mai  bine  decat  cel  mai  scump  lavabil   cu  cateva  exceptii  care  costa  enorm  .  Si  oricum  nu  se  mai  merita  sa  investesc  prea  mult  in  apartament  deoarece  nu  o  sa  mai  stau  prea  mult  in  el  deoarece ..........  in  cele  din  urma  o  sa  ma  mut  la  casa  ,  deci viitorii    chiriasi  chiar  nu  ar  merita  mai  mult  de  atat  ei  oricum  distrug  totul  la  greu  . 

Posted (edited)

Exista si optiunea sa plachezi cu un rigips subtire direct peste suprafata respectiva cu pierderea a cativa mm din suprafata.

Edited by dany_cta

Posted (edited)
On 3/27/2019 at 11:47 AM, Dan85 said:

Slefuirea presupune inlaturarea eventualelor urme de la vopsirea precedenta (dungi, picaturi)  si matuirea cat de cat a suprafetei. Cu ocazia asta se mai inlatura si eventuala mizerie de la aburul de ulei sau alte surse. Granulatia e discutabila si depinde de duritatea stratului de vopsea. Se poate incerca , pentru inceput cu 80 intr-o zona mai putin vizibila si vazut cum apare. 

Trafaletul indicat ar fi modelul asta. Dau un exemplu de material si dimensiune.

Multumesc  de  sfaturi  ! 

On 3/27/2019 at 11:24 AM, dany_cta said:

Exista si optiunea sa plachezi cu un rigips subtire direct peste suprafata respectiva cu pierderea a cativa mm din suprafata.

Rigipsul  este  pt.  mine  un  material  foarte  prost  ,  nerezistent   la  abur ,  umiditate  , posibil  inundatii  accidentale  de  la  vecini  etc  .  Deci  nu  este  o  optiune  ! 

Edited by lavynyu

Posted (edited)

Exista rigips verde , pentru bai . Ceva sa reziste la inundatii de la vecini ... mai greu . Nu e imposibil , dar nu e gratie unui material anume ... , e mai intai o problema de structura . Mai ales daca vecinii ( care vor inunda )  nu au gandit protectii pentru ceilalti ... , cum se intampla in 99 % din cazuri . O protectie totala e foarte greu de pus in practica , si nu e ieftina deloc . La ce foloseste un perete impermeabil pe care siroieste apa ? Undeva trebuie sa se duca ... , tot la noi in incapere . 

Edited by gauss

Posted (edited)
1 hour ago, lavynyu said:

Multumesc  de  sfaturi  ! 

Rigipsul  este  pt.  mine  un  material  foarte  prost  ,  nerezistent   la  abur ,  umiditate  , posibil  inundatii  accidentale  de  la  vecini  etc  .  Deci  nu  este  o  optiune  ! 

Mereu solutiile noi si care ulterior s-au dovedit mai bune au fost privite cu scepticism si greu acceptate. Crezi ca caramida a fost bine acceptata in locul chirpicului ? Crezi ca masinile au fost acceptate de toti in locul carutelor ?

Crezi ca un perete o sa se comporte mai bine in caz de inundatii ? Crezi ca reparatia lui o sa fie mai usoara ? Eu cred ca mi-e mult mai usor sa dezlipesc rigipsul afectat si sa il schimb, si mult mai ieftin si totodata si mult mai frumos la aspect.

Eram satul de crapaturi in pereti in tot apartamentul, mereu apareau crapaturile intre imbinarile bucatilor de BCA, oricat am scobit in crapaturi si am refacut dupa 2-3-4 ani apareau iar. Solutia a fost sa plachez totul cu rigips si nu mai exista nici o singura crapatura, totul e perfect, de multi ani. Pana in prezent nu m-a inundat serios nici un vecin, poate doar la baie a curs putina apa dar nu am schimbat nici o placa de rigips din cauza inundatiilor. In schimb cand am avut nevoie de acces in anumite locuri, normal zidite (pe unde trec tevi) a fost mult mai usor sa tai rigipsul, sa umblu la pozitie si sa pun inapoi alta bucata de rigips, si mult mai ieftin.

Edited by dany_cta

Posted (edited)
2 hours ago, dany_cta said:

Mereu solutiile noi si care ulterior s-au dovedit mai bune au fost privite cu scepticism si greu acceptate. Crezi ca caramida a fost bine acceptata in locul chirpicului ? Crezi ca masinile au fost acceptate de toti in locul carutelor ?

Crezi ca un perete o sa se comporte mai bine in caz de inundatii ? Crezi ca reparatia lui o sa fie mai usoara ? Eu cred ca mi-e mult mai usor sa dezlipesc rigipsul afectat si sa il schimb, si mult mai ieftin si totodata si mult mai frumos la aspect.

Eram satul de crapaturi in pereti in tot apartamentul, mereu apareau crapaturile intre imbinarile bucatilor de BCA, oricat am scobit in crapaturi si am refacut dupa 2-3-4 ani apareau iar. Solutia a fost sa plachez totul cu rigips si nu mai exista nici o singura crapatura, totul e perfect, de multi ani. Pana in prezent nu m-a inundat serios nici un vecin, poate doar la baie a curs putina apa dar nu am schimbat nici o placa de rigips din cauza inundatiilor. In schimb cand am avut nevoie de acces in anumite locuri, normal zidite (pe unde trec tevi) a fost mult mai usor sa tai rigipsul, sa umblu la pozitie si sa pun inapoi alta bucata de rigips, si mult mai ieftin.

Solutia  cea  mai  de  calitate  era  razuire  pana  la zidarie  ,  tencuiala  clasica var  , ciment  si  nisip   sau  o  tencuiala  la  sac  daca  se  doreste  domnie    ,  gletuire  cu  armatura  fibra  de  exterior  si  zugraveala  =  costuri  mari  dar  sigur  nu  mai  aveai  fisuri  .  Asta  am  facut  la  un  perete  de bca  armat  dar  perete despartitor de  10-12 cm grosime  comunist  care  avea  dat  pe  el  un  tinci  grosier  si  pe  urma  glet  american  cum  il  numeau  meseriasii  pe  vremuri  (gletul  facut  din  gips  )  .  Motivul  fisurilor este  datorita  aspectului  ca  lucrarile  pe  partea  de  finisare  a  blocurilor  comuniste  erau  facute  de  personal  necalificat  si  cu  materiale  de  constructi  putine  si  ieftine  .  Nu  puteai  sa  ceri  nici prea  mult la  vremea  aia  , au  trecut  zeci  de  ani  de  atunci  ! Rigips  am la mansarda  la  parinti  si  am  vazut  eu  cum  se  face   ,  am  vazut  si  la  altii  care si-au  pus  in  tot  apartamentul  cu  spoturi  integrate  ca  asa  era  moda  ,  lasati  ca  este  cel  mai  nedurabil  material   si  de  acolo  rezulta  si pretul  mic  .  Materialele  de  proasta  calitate  au  invadat  Romania  imediat  dupa  revolutie  ,  uitativa  in  America  cum  ridica  pe  sus  casele uraganele  !  De  ce ??  Casele  lor sunt  facute  din  materiale  precum  rigipsul  adica  usoare  ,  ieftine  rapide etc.   Fiecare  poate  sa  isi  faca  cum  doreste  dar  la  o  inundatie  la  peretele  renovat  cum  zic  eu  scapi  cu  maxim  o  zugraveala    ,  unde  mai  punem  in  calcul  ca  vorbim  de  bucatarie  unde  condensul sau  umezeala   este  la  ordinea  zile  datorita  aburilor  .  Recomandare  cu  rigips  in nici  un  caz  la  bucatarie  ! 

Edited by lavynyu

3 hours ago, lavynyu said:

Solutia  cea  mai  de  calitate  era  razuire  pana  la zidarie  ,  tencuiala  clasica var  , ciment  si  nisip   sau  o  tencuiala  la  sac  daca  se  doreste  domnie    ,  gletuire  cu  armatura  fibra  de  exterior  si  zugraveala  =  costuri  mari  dar  sigur  nu  mai  aveai  fisuri  .  Asta  am  facut  la  un  perete  de bca  armat  dar  perete despartitor de  10-12 cm grosime  comunist  care  avea  dat  pe  el  un  tinci  grosier  si  pe  urma  glet  american  cum  il  numeau  meseriasii  pe  vremuri  (gletul  facut  din  gips  )  .  Motivul  fisurilor este  datorita  aspectului  ca  lucrarile  pe  partea  de  finisare  a  blocurilor  comuniste  erau  facute  de  personal  necalificat  si  cu  materiale  de  constructi  putine  si  ieftine  .  Nu  puteai  sa  ceri  nici prea  mult la  vremea  aia  , au  trecut  zeci  de  ani  de  atunci  ! Rigips  am la mansarda  la  parinti  si  am  vazut  eu  cum  se  face   ,  am  vazut  si  la  altii  care si-au  pus  in  tot  apartamentul  cu  spoturi  integrate  ca  asa  era  moda  ,  lasati  ca  este  cel  mai  nedurabil  material   si  de  acolo  rezulta  si pretul  mic  .  Materialele  de  proasta  calitate  au  invadat  Romania  imediat  dupa  revolutie  ,  uitativa  in  America  cum  ridica  pe  sus  casele uraganele  !  De  ce ??  Casele  lor sunt  facute  din  materiale  precum  rigipsul  adica  usoare  ,  ieftine  rapide etc.   Fiecare  poate  sa  isi  faca  cum  doreste  dar  la  o  inundatie  la  peretele  renovat  cum  zic  eu  scapi  cu  maxim  o  zugraveala    ,  unde  mai  punem  in  calcul  ca  vorbim  de  bucatarie  unde  condensul sau  umezeala   este  la  ordinea  zile  datorita  aburilor  .  Recomandare  cu  rigips  in nici  un  caz  la  bucatarie  ! 

Asta nu era solutia reala, problema este ca bucatile de BCA au fost zidite/lipite cu nisip intre ele si nu sunt prinse una de alta cum trebuie. Solutia normala era sa reconstruiesti peretii dar stim si noi ce inseamna asta, si daca nu e nimic de rezistenta, de ce as construi din BCA cand iar rigipsul cu vata la mijloc e regele ?

Sa dai o tencuiala peste pe care o armai cu fibra doar ascundeai defectul si la final tot aparea in caz de cutremur sau orice miscari, tencuiala nu era chiar elastica cum este rigipsul. Mult mai elegant este sa acoperi cu rigips si nu mai crapa niciodata, acoperind cu rigips iesi si mult mai ieftin, faci si mult mai usor totul (nu mai ai nevoie de zidar, poti sa faci singur) si poti sa elimini si defectele originale gen pereti strambi, burta, etc.., pentru ca in spate la rigips poti sa ascunzi putin aer pe cand daca aplicai o tencuiala trebuia sa incarci, iesea scump, trebuia lucrator si la final tot arata mai rau.

13 hours ago, dany_cta said:

Asta nu era solutia reala, problema este ca bucatile de BCA au fost zidite/lipite cu nisip intre ele si nu sunt prinse una de alta cum trebuie. Solutia normala era sa reconstruiesti peretii dar stim si noi ce inseamna asta, si daca nu e nimic de rezistenta, de ce as construi din BCA cand iar rigipsul cu vata la mijloc e regele ?

Sa dai o tencuiala peste pe care o armai cu fibra doar ascundeai defectul si la final tot aparea in caz de cutremur sau orice miscari, tencuiala nu era chiar elastica cum este rigipsul. Mult mai elegant este sa acoperi cu rigips si nu mai crapa niciodata, acoperind cu rigips iesi si mult mai ieftin, faci si mult mai usor totul (nu mai ai nevoie de zidar, poti sa faci singur) si poti sa elimini si defectele originale gen pereti strambi, burta, etc.., pentru ca in spate la rigips poti sa ascunzi putin aer pe cand daca aplicai o tencuiala trebuia sa incarci, iesea scump, trebuia lucrator si la final tot arata mai rau.

Nu  e  asta  solutia  domnule   dany_cta  ,  prin  armare  la  gletuiere  nu  ascunzi problema  fisurilor   ci  la  rigips  ascunzi  problema  fisurilor  !  Nu  este  necesar  sa  demolezi  un  perete  pt.  asta  ,  se  vede  ca  nu  va  pricepeti  decat  la  rigips .  Daca  tot  vrei  sa  faci  ceva  gen  tank-durabil    atunci  dupa  razuirea  peretelui  se  aplica  pe  acesta  plasa  rapidz  cu  cuie  sau  hosurube  si  se  tencuieste  2  cm. si  pe  urma  gletuire  , la  acest  procedeu  se  poate  renunta  la armarea  cu  fibra  si  gata  .  Ce  este  asa  de  bun  la  rigips  ??  Trebuie  sa  scoti  oricum  suprafata  rigispusuli  la  drept  cu  diferente  de  suport  pt.  acesta pe interior  deci  goluri  destule   si  in caz  de  cutremur  ca  sa  stiti  si  dvs.  crapa  si  rigipsul    .  Rigispul  trebuie  gletuit  la  inbinari  cu  un  glet  special  pt.  asta   si  armat   la  inbinari  cu  fibra  deci  este  de  munca  destul  pt.  a  scoate  o  suprafata  dreapta  .  Rigipsul  este  doar  o  hartie(cartonas) cu  miez  de  ipsos .    Tencuila  nu  arata  rau  deloc  daca  este  facuta  la  meserie  ci  foarte  bine  si  in  caz  de  incarcare  mare  sau  scoatere  la  o  suprafata  cat  de  cat   dreapta  se  poate  tencui  si  pierdut  si  ochiometric  nici  nu  se observa  .     Lasati  ca  nu  sunt  de  meserie  nici  eu  dar  am  vazut  cum  se  face  o  casa  incepand  de  jos  din  pamant  si  pana la  acoperis  . Materialele  astea  mai  noi  sunt  pt. meseriasi  din  astia  aparuti  peste  noapte  si  care  pot  sa  munceasca si  la  costum  si cravata   ca  si  constructiile  au  avansat  precum  tehnologia  insa  nu  toate  sunt  durabile ca  si  cele clasice  .  

rigipsul cu vata la mijloc e regele

Regele cancerului pulmonar...vata bazaltica lasa fibre sa misune prin aer daca nu e 100% etansat peretele, se formeaza curenti de aer care transporta fibre microscopice prin aerul din incapere, bucurie...

Si  tencuiala  clasica  din  var  ,  ciment  si  nisip  era  tocmai  sanatoasa  !  Varul  un  bun  dezinfectant  ! 

Posted (edited)

Asa cum am zis, mereu o sa apara "vechii meseriasi" care nu o sa accepte noul decat dupa multi ani sau poate chiar niciodata. Din fericire lumea evolueaza si fara parerea lor.

Mereu o sa planga unii dupa chirpic si caruta.

Am specificat clar ca nu sunt zidar si nici nu am de gand sa reconstruiesc de la zero, sa dau jos tencuiala si tot ce presupune o astfel de lucrare. As produce moloz cat sa incarc doua bene si costurile ar fi imense, cumpar iar apartamentul la rosu ?

Rigipsul e o solutie perfect viabila, din 2003 am imbracat totul si pana in prezent, 15 ani mai tarziu, arata pur si simplu perfect, nu s-a deformat, nu s-a umflat, nu s-a crapat nimic. Doar cateva straturi fine de lavabil diluat aplicate cu pistolul de vopsit.

S-a dat exemplul cum zboara casele de la americanici dar a luat vre-unul in calcul cu ce uragane se confrunta aia ? Cand e la noi cate un uragan de ne speriem pentru ei ar fi o zi normala, si bineinteles ca noi dam exemple: uite, casele noastre nu zboara. Pai intai du-le pe marginea pacificului in fata uraganelor adevarate si mai vedem dupa aia, eu vad pereti care cad fara sa fie nici un fel de uragan sau cutremur. Ati mai luat in calcul ca cutremurele la aia rup strazile dar casele nu au nimic ?

Si totodata se ignora si faptul ca un procent extrem de mic patesc ceea ce patesc, procentual vorbind noi suntem lejer in frunte la case cazute.

Legat de cancer si paralela cu americanii, vad ca media la durata de viata a lor o intrece lejer cu peste 10 ani pe a noastra cu toate ca ei folosesc materiale de-astea "cancerigene". Oare e un lucru rau sa traiesti cu 10 ani mai mult ?

Edited by dany_cta