Sari la conținut
ELFORUM - Forumul electronistilor

Problema sunet amplificator


Vizitator bostan

Postări Recomandate

Da ce Bd-urile alea, de nu se deschid, erau imperecheate :rade:...daca ai avea o galeata de tranzistori il rogi pe colegul @VAX ca are caracteriograf si ai imperecheaza la sange ! Daca nu, prin incercari , ca au soclu si se monteaza usor... diverse combinatii de4  luate cate2...pana obtii distorsiuni minime...:nas:

Editat de okean
Link spre comentariu

Se poate modifica tensiunea/curentul in bazele finalilor astfel incit acestia sa fie polarizati/deschisi corect, insa sunetul pe germaniu, este greu de egalat, mai ales cu trafo defazor.

 

Primele mele amplificatoare realizate cind eram copil, erau cu AD-uri, OC-uri, ASZ 18 sau ASZ1015 Tungsram (luate din electrotehnica pe coniac ovidiu).

Editat de Vizitator
Link spre comentariu
Vizitator bostan

Astazi am mai avut ceva timp si am pus pe un canal ASZ15.Sunetul este curat dar finalii se incalzesc de ma ard la mana,chiar si cu volumul mic.Am incercat sa combin un ASZ15 CU ASZ16 si ASZ16 cu ASZ17 dar tot frig si daca il las asa sigur imi duce finalii.Stiu de bias dar nu stiu cum sa reglez la acest amplificator la care vad ca se incalzeste si traful si puntea de la redresare.

 

Link spre comentariu
Vizitator viobio
Acum 3 ore, bostan a spus:

Astazi am mai avut ceva timp si am pus pe un canal ASZ15.Sunetul este curat dar finalii se incalzesc de ma ard la mana,chiar si cu volumul mic.Am incercat sa combin un ASZ15 CU ASZ16 si ASZ16 cu ASZ17 dar tot frig si daca il las asa sigur imi duce finalii.Stiu de bias dar nu stiu cum sa reglez la acest amplificator la care vad ca se incalzeste si traful si puntea de la redresare.

 

Mărește rezistențele de 560 ohmi , sunt cate două pe fiecare canal , in cele două secundare ale trafului defazor .Ai curent prea mare prin tranzistorii finali , de asta se incalzesc , mare atentie că tranzistorii pe germaniu sunt foarte sensibii la căldură .Mai bine duci amplificatorul la depanat , să il depaneze cineva priceput , bine ar fi să ai 4 finali de același tip .

Link spre comentariu
Vizitator bostan

Am pus in loc 680 de omi ca asta am avut,iar acum constat ca finalii stau reci,dar sunetul e mai gajait decat cu BD-urile.Asta numai pe un canal,ca nu umblu la ambele odata ca sa nu fac avarie mare.Nu se mai incalzeste nici traful si nici diodele de la puntea de redresor.

Link spre comentariu
Vizitator viobio
1 oră în urmă, bostan a spus:

Am pus in loc 680 de omi ca asta am avut,iar acum constat ca finalii stau reci,dar sunetul e mai gajait decat cu BD-urile.Asta numai pe un canal,ca nu umblu la ambele odata ca sa nu fac avarie mare.Nu se mai incalzeste nici traful si nici diodele de la puntea de redresor.

Montează în serie cu rezistentele de 560 ohmi doua semireglabile de 100 ohmi reglezi din ele curentul prin finali, astfel încât la volum mic să nu ai distorsiuni. Cu 680 ohmi ai curent prea mic, de asta se aude cu gâj. Bine ar fi să montezi două aparate de măsură pe rezistentele din emitori, să masori tensiunea pe ele, când ai același tensiune..... ai curenți egali prin tranzistori. 

Editat de viobio
Link spre comentariu
  • 2 săptămâni mai târziu...
Vizitator negoigheorghe

Bună ziua,sunt posesorul unui amplificator electronica industrial AS 2050 și am o problemă ,are o gajaiala care apare și dispare .poate fi din potențiometru sau un condensator? Mulțumesc.

Link spre comentariu

Alătură-te conversației

Poți posta acum și să te înregistrezi mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: Postarea ta va necesita aprobare moderator înainte de a fi vizibilă.

Vizitator
Unfortunately, your content contains terms that we do not allow. Please edit your content to remove the highlighted words below.
Răspunde la acest subiect...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Am plasat cookie-uri pe dispozitivul tău pentru a îmbunătății navigarea pe acest site. Poți modifica setările cookie, altfel considerăm că ești de acord să continui.Termeni de Utilizare si Ghidări