Jump to content
ELFORUM - Forumul Electronistilor
Sign in to follow this  
fane

deschidere fisier

Recommended Posts

am o problema cu deschidera unor fisiere ce contin scheme ,terminatia fisierului la unele e lay6 iar celelalte au terminatia spl7 ce program ar trebui sa am pentru a le putea vedea pe google nu am inteles mare lucru

Ae trebui sa ai instalat Sprint Layout 6.0 si SPlan 7.0 sau sa apelezi la colegii care au aceste softuri si sa ti le transforme in .pdf

3 hours ago, fane said:

am o problema cu deschidera unor fisiere ce contin scheme ,terminatia fisierului la unele e lay6 iar celelalte au terminatia spl7 ce program ar trebui sa am pentru a le putea vedea pe google nu am inteles mare lucru

Atentie maxima!!!
Orice amator de Sprint trebuie sa aiba in calculator instalate Sprint Layout 5, 6 si spl7, ele sunt dela ABACON sau dela prieteni si le va folosi in functie de necesitati!.
In cazul fisierelor rusesti cu denumiri scrise cu caractere chirilice, se va schimba prin traducere cu goagle in caractere romanesti, dar, fara diacritice.
Si, gata!

Acum 3 ore, fane a spus:

atunci rog un coleg sa ma ajute cu asa ceva daca nu ii ocupa mult timp 

incerc sa atasez fisierele nu ma pricep la proiectare si nici nu am programele respective

схема станции.spl7 20 kB · 5 downloads схема станции.spl7 20 kB · 1 download фэн.spl7 25 kB · 2 downloads

Nu-i decat 39,99€, respectiv 49,90€ licențele pentru programele respective. 90€ în total ca să poți converti în PDF.

14 minutes ago, modoran said:

Nu-i decat 39,99€, respectiv 49,90€ licențele pentru programele respective. 90€ în total ca să poți converti în PDF.

Nu stiam ca Sprint Layout 5 sau 6 exporta in PDF, credeam ca doar in Bitmap, JPG, GIF si EMF.

Nu stiu in ce exporta, ideea e ca trebuie sa platesti daca vrei sa exporti sau sa salvezi ceva. 

3 minutes ago, modoran said:

Nu stiu in ce exporta, ideea e ca trebuie sa platesti daca vrei sa exporti sau sa salvezi ceva. 

Acest program nu exporta in PDF, cu plata sau fara plata...

Merge si in PDF daca folosesti o imprimanta virtuala, s-a mai spus asta chiar aici pe forum. Oricum ideea de baza e alta, alea sunt scheme foarte simple ce se pot vedea ( doar atat ) si cu varianta demo.

am gasit pe net sprint viever free dar nu le deschide asta e. Va multumesc pentru ajutor

O sa incerc miine multumesc pentru ajutor

Le-ai deschis direct?

Am redenumit inainte fisierele apoi le-am deschis cu viewer-ul oferit in link-ul postat mai sus.