Sari la conținut
ELFORUM - Forumul electronistilor

Instalare script RPI 3 B+


Postări Recomandate

Hm, ai dreptate, linkul nu e. Ma rog, era la dos2unix, il gasesti singur cu google, da' nu-s convins ca te ajuta.

Daca ai email la pi, presupun ca ai si internet. Nu poti downloada fisierul direct in linux? Adica sa-l copiezi intr-un editor de texte direct pe pi (gedit cred ca-i peste tot) si sa-l salvezi direct in formatul bun?

Zic si eu.

Daca nu si nu si poti astepta pana in weekend, ti-l trimit eu (pe mail) in formatul corect. Acum sunt pe drumuri si mi-e peste mana.

Link spre comentariu
  • Răspunsuri 23
  • Creat
  • Ultimul Răspuns

Top autori în acest subiect

Va salut,

 

Spe sa nu se supere Liviu pe mine, dar daca tot am posibilitatea sa va ajut mai repede, de ce nu ?

 

Aveti atasat scriptul convertit in format unix. Sper sa nu-l borseasca websaitul ...

Pentru conversie am folosit notepad++ asa cum se vede in poza atasata, apoi am salvat fisierul cu meniul File -> Save As ...

 

dos2unix.png.5cca0d765f38a23b62ec3ccc41ea3be4.png

 

 

swkey.sh

 

 

 

Editat de cirip
Link spre comentariu

Cred ca o solutie ar fi urmatoarea:

- te conectezi la rpi prin vnc

- deschizi in browser link-ul https://iw7dmh.jimdo.com/utilities-for-remote-operations/sw-keyer-for-remote-operations/

- marchezi scriptul intre linia #!/bin/bash  si exit 0 si-l copiezi (copy);

- inchizi browserul;

- deschizi o fereastra terminal pe raspberry;

- vei fi in /home/pi dar probabil nu e o problema daca fisierul va fi aici;

- scrii in linia de comanda urmatoarele:  nano swkey.sh

- click dreapta si paste in fereastra editorului deschisa pentru a introduce scriptul;

- daca totul este ok , salvezi fisierul cu Ctrl+x , raspunzi cu y si ar trebui sa ai fisierul salvat

- faci fisierul executabil cu chmod +x swkey.sh

- executi fisierul cu ./swkey.sh

 

 

Link spre comentariu

S-a rezolvat cu fisierul trimis de cirip.

Multumesc amandurora pentru efort si intelegere.

Dar…

Am mers si pe ideea sugerata de Liviu si am descarcat direct in linux fisierul si l-am salvat cu text editor din accesorii. Apoi am facut pasii care se vad in poza.

Nu pricep in ruptul capului de ce nu merge.

Am incercat apoi sa-l rulez in terminal, nici asa nu vrea.

Am comparat cele doua fisiere si nu vad nici o diferenta. Mai sap, poate ma prind in cele din urma. Am instalat si notepad++ si am vazut cum se face conversia.

Oricum aplicatia este functionala, am mai invata cate ceva, macar la nivel intuitiv, asa ca multumesc inca odata.

P.S. Viorel voi testa si sugestiile tale, multumesc.

Pasii urmati.jpg

rezultat 2.jpg

Link spre comentariu

Salut,

Imi pare bine ca a mers. Stiu din proprie experienta cat e de frustrant.

 

 

9 hours ago, yo9dl said:

Am comparat cele doua fisiere si nu vad nici o diferenta

 

Nu e clar cum ai comparat fisierele. O comparatie vizuala este insuficienta deoarece pot exista caractere netiparibile pe care editorul nu le scoate la iveala pe sticla. Comparatia se poate face numai la nivel hex (binar), cu un hex-editor sau cu un utilitar care compara fisiere binare.

 

 

 

Link spre comentariu
Acum 59 minute, cirip a spus:

 

O comparatie vizuala este insuficienta deoarece pot exista caractere netiparibile pe care editorul nu le scoate la iveala pe sticla. Comparatia se poate face numai la nivel hex (binar), cu un hex-editor sau cu un utilitar care compara fisiere binare.

 

 

 

N-am stiut asta. O diferenta am sesizat totusi, am marcat-o pe poza, probabil este lipsita de importanta. Acum la fisierul descarcat direct pot da comanda executa si nu mai apare eroarea din postarea anterioara, dar tot nu se conecteaza aplicatia.

Pentru mine, acum, important este faptul ca totul este functional. Ramane sa mai studiez pentru ca vreau sa mai agat si alte aplicatii in RPi (termometru si o placa cu relee).

Comparatie.jpg

Link spre comentariu
12 hours ago, yo9dl said:

Nu pricep in ruptul capului de ce nu merge.

In prima poza iti zice ca n-ai drepturi suficiente sa-l rulezi. Un

cd
cd Desktop
ls -al 

intr-un terminal ti-ar arata cui apartine fisierul si ce poti face cu el.

In a doua poza, ai doua probleme.

1. la primul chmod nu gaseste fisierul swkey.sh. Probabil nu esti in acelsai director.

2. la al doilea chmod ai pus o pauza (blank) intre ./ si swkey.sh, asa ca chmod incearca sa modifice ./ si nu poate, ca-i director (pentru drectoare iti trebuie optiunea -R (recursive), da' nu-i cazul la tine).

Link spre comentariu

Uite asa arata la mine (am folosit kwrite in loc de gedit pe care l-am sugerat mai sus, ca folosesc kde, nu gnome).

liviu@g510lin:~> cd Downloads/deVazutSiSters/
liviu@g510lin:~/Downloads/deVazutSiSters> kwrite script.sh
liviu@g510lin:~/Downloads/deVazutSiSters> chmod +x script.sh 
liviu@g510lin:~/Downloads/deVazutSiSters> ./script.sh 
Start listening on port 11005 ...
./script.sh: line 39: ncat: command not found
... listener stopped.
liviu@g510lin:~/Downloads/deVazutSiSters>

La mine nu functioneaza pentru ca n-am ncat (nu vreau sa folosesc scriptul, nu i-am instalat dependentele), dar incearca, scriptul e functional.

Copy/paste din browser in fisier si salvatul au avut loc intre linia a doua (kwrite script.sh) si facutul scriptului executabil (chmod +x).

Dupa cum se vede, sunt tot timpul in acelasi director (~/Downloads/deVazutSiSters/)

 

Editat de Liviu M
Link spre comentariu

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum



×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Am plasat cookie-uri pe dispozitivul tău pentru a îmbunătății navigarea pe acest site. Poți modifica setările cookie, altfel considerăm că ești de acord să continui.Termeni de Utilizare si Ghidări