Sari la conținut
ELFORUM - Forumul electronistilor

Soft EMMC mainboard BN-02156A-Samsung UE32H4500-4510


Postări Recomandate

Buna stimati prieteni!Recent ,am cumparat un programator RT809H,si m-am gindit sa caut o placa,sa incerc sa citesc un EMMC cu el,ca sa vad cum merge citirea,asa la inceput.Nu a fost usor,ca a trebuit sa selectez pe 1,8 V,atunci mi-a citit numai eMMMC -ul.Este vorba,de o placa mainboard,de Samsung UE 32H4500-4510,model:BN41-02156A,care am avut-o,si stiam ca e defecta, ca se restarta cindva la un tv.Am facut prostia,sa lipesc firul destul de gros care era dat cu mufa de legatura ;in loc sa fii prelungit cu ceva lita emailata, si am deteriorat rezistentele mici de unde se leaga CMD-R1304 si unde e CLK-R1305,ca de atita incalzit,cum nu vroia sa se lipeasca firul gros,s-au devalorizat,sau ars practic,  ca nu imi arata nici o valoare.Stie cineva,are cineva o placa de acest model,sa-mi spuna ce rezistente vin acolo?Si inca ceva,ar fii mare lucru,sa cer de la cineva si un soft bun ,ca s-o si repar atunci placa!?Al meu e salvat,3,70 GB, dar e defect softul,nu stiu se pot repara softurile astea,ca eu nu ma pricep.Va multumesc.

Samsung UE32H4500-H4510.jpg

Link spre comentariu

- verificati daca R1312 , 1311 , 1322 , 1314 sunt legate la aceasi bara probabil de tensiune , daca da atunci ele au valoare egala 

- pe CLK masor 20 ohmi

- pe CMD masor 10kohmi

- pe cele patru de mai sus aparatul meu imi arata a fi identice dar indica eronat pe diferite domenii astfel : pe domeniul 20k arata 17k , pe domeniul 200k si 2M arata 46k 

 

Toate astea verificate pe un BN41-01958A care in zona emmc arata a fi identic

Link spre comentariu
On 3/13/2019 at 4:22 AM, stefanpecsi said:

Buna stimati prieteni!Recent ,am cumparat un programator RT809H

Daca nu e cu suparare, de unde ai comandat RT-ul, cit te-a costat, ai si adaptoare la el sau l-ai luat simplu?

Link spre comentariu
Acum 16 minute, stefanpecsi a spus:

Eu caut soft, lumea vorbeste de programatoare. .....nu conteaza,cit am dat ,de unde este;primcipalul este ,ca este...De acolo daca o iei ,poti lua teapa..aici am garantia, e luat din tara,si gata....Si vama nu mai platesti pentru el,cinu mergi sa-la scoti!?

Scuze de offtopic. Plătești 19% plus 8 lei posta, asta daca nu modifici suma pe printscreen-ul comenzii. Am cumpărat până acum stații radio mult mai scumpe decât programatorul ăla și de la vânzători cu mai puține comenzi decât în link-ul de mai sus. Baietii din tara de unde credeți că le cumpara?

Link spre comentariu
  • 9 luni mai târziu...

Alătură-te conversației

Poți posta acum și să te înregistrezi mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: Postarea ta va necesita aprobare moderator înainte de a fi vizibilă.

Vizitator
Unfortunately, your content contains terms that we do not allow. Please edit your content to remove the highlighted words below.
Răspunde la acest subiect...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Am plasat cookie-uri pe dispozitivul tău pentru a îmbunătății navigarea pe acest site. Poți modifica setările cookie, altfel considerăm că ești de acord să continui.Termeni de Utilizare si Ghidări