Jump to content
ELFORUM - Forumul Electronistilor
Ioan Cavaleru

Flansa universal SN320

Recommended Posts

As dori sa pun un universal de 250mm sau 200mm de aceea am nevoie de o flansa noua (in prezent am de 160mm); stie cineva daca sistemul de prindere este "L0"? Din specificatii pare sa fie dar nu pot identifica exact filetul piulitei de prindere.

am gasit ceva similar pe ebay:

https://www.ebay.com/itm/8-L0-Semi-finished-adapter-Plate-for-LATHE-CHUCKS-ADP-08-L0SM-NEW/182882706310?hash=item2a94a8a386:g:QtEAAOSwRbtaARQH

Type L, Long Taper

--------------------------------------------------
           LARGE
          DIAMETER                DEPTH
          OF TAPER    THREAD     OF TAPER
SPINDLE      A          B           C        E
L00        2.750    3-3/4 - 6     2         9/16
L0         3.250    4-1/2 - 6     2-3/8     5/8
L1         4.125    6 - 6         2-7/8     3/4
L2         5.250    7-3/4 - 5     3-3/8     1
L3         6.500    10-3/8 - 4    3-7/8     1-1/8

flansa.jpg

Ca si model/standard , Da este Tip L( long taper) Pasul filetului, lungilie, etc... sunt lafel. 

Nu stiu care este marimea la sn320, asta trebuie dumneavoastra sa masurati. Daca ii L 00 sau L0  

Dar 170 dolari eu spun ca este cam multpentru una de 200. As cauta una pe olx second, si daca nu gasesc de diametrul de 200 sau 250, se poate face o placa intermediara.  

Multumesc pentru confirmare @emil.gabor

In acest caz SN320 are L0, singura nedumerire era filetul fiindca nu aveam cum sa il identific (in acest moment nu am lera pentru acest filet si nici cum sa il masor).

Da, aceasta piesa ajunge la final cu un cost mare datorita transportului, articolul de pe ebay era atasat ca exemplu. Pe olx de cate ori sun aflu ca s-a dat :) (undeva la 250-300 lei) dar mai caut.

Este pe olx un domn din București , Negrila , are o grămada de componente de Strunguri . Nu le vinde chiar ieftin dar puteți întreba cat cere pe o flansa , s-ar putea sa aibe 

Am discutat cu domul Negrila acum vreo saptamana daca nu doua, nu mai are dar mai caut, incet incet poate mai apar, am vrut sa iau tot de pe olx o bucata (disc) de fonta pentru a face piesa dar era ~500lei