Jump to content
ELFORUM - Forumul Electronistilor
victordascalescu54

Pareri: ULN-HC78A - regulator pt. filamente

Recommended Posts

Posted (edited)

Ma poate ajuta cineva, daca a folosit ca stabilizator de filamente acest device:

Ultra Low Noise Positive Regulator for High Current

- ULN-HC78A : Noise  Noise  Min. 0.9nV/√Hz @1KHz ~ Max. 5.04nV/√Hz @1KHz /PSRR 132dB(Vs=4V~30V)

ULN-HC78A is direct replaceable for 78XX of TO-220 package.

<General Properties>
1. Trimmed to High Accuracy Reference
2. Ultra Low Noise and High PSRR Error Amp
3. Thin Film  0.1%/10PPM Low Noise Resistors
4  Low ESR SMD Tantal Capacitor
5. Pin Compatible with 78xx Regulator

<Specifications>
1.
Noise : Min. 0.9nV/√Hz @1KHz ~ Max. 5.04nV/√Hz @1KHz 
2. PSRR(Power Supply Ripple Rejection) : 132dB(Vs=6V to 30V)
3. Voltage Reference
- 5V ~ 30V : LT1236ACS8-5(2ppm/°C, 0.05% Accuracy)
- 2.5V ~ 3.3V : MAX6225(1ppm/°C, 0.02% Accuracy)
4. Input Voltage : 6V~ 30V
5. Output Voltage : 2.5V, 2.6V, 3.3V, 5.0V, 8.0V, 10V, 12V, 15V, 18V, 20V, 25V, 28V
6. Max. Current : 4.0A
7. Power Rating : 40W(Junction to Case @85°C)/1W(Junction to Ambient @85°C)
8. Gold Plated PCB : Size 12.5 x 37(W x H :mm)

image.png.22edbce45935a59a863b49bb01602b8f.png

Edited by Kosmin

Sansele sa il fi utilizat cineva sunt minime datorita faptului ca nu scoate 6,3V(fara modificari) si pe deasupra mai costa si 60$ (unde piesele nu ar depasi 10-15$)

Depinde de ce alimentam. Daca e vb de tuburi cu încălzire directă, se merita, doar ca sunt alternative mai bune. Cum zice si kosmin, prețul e mult exagerat. Altfel, pentru lampi cu incalzire indirectă, nu se vor vedea diferente între montajul de mai sus si un banal 317.

Referitor la tensiuni, se comanda ceea ce se vrea adica si 6,3 si 12,6 V etc(tensiunile din descriere erau doar ca exemple)

Referitor la utilizare, audiofila sau nu, eu ma gandeam doar la partea cea mai sensibila a lantului, adica la etajul RIAA si nimic mai mult.

Posted (edited)
39 minutes ago, Dan85 said:

Aoleu!!! :rade:

Audiofilia are un pret pe masura. Unde tot gasiti astfele de balarii SMD cu preturi cat casa?

pe ibei se gasesc astfel de lucruri, iar pretul nu este mare, este scris cu acelasi caracter ca si descrierea :rade:

audiohilie.thumb.jpg.fb392d43e7b95a328529e7eeb2e89e77.jpg

Edited by radasous

Acum 2 ore, victordascalescu54 a spus:

Referitor la tensiuni, se comanda ceea ce se vrea adica si 6,3 si 12,6 V etc(tensiunile din descriere erau doar ca exemple)

Referitor la utilizare, audiofila sau nu, eu ma gandeam doar la partea cea mai sensibila a lantului, adica la etajul RIAA si nimic mai mult.

Pentru preu prima condiție este să țină cat mai stabilă tensiunea de 6,3V sau 12,6V , restul ......sunt extremisme cam fără rost .

2 hours ago, victordascalescu54 said:

Brumul de retea nu vine, in principal, prin curentul de incalzire al primului tub ci prin riplul de pe tensiunea anodica. Am vazut ca multi audiofili se chinuie cu tuburi ECC83 sau cu ECC88 in montaj cascoda in primul etaj si pe care le mai si lasa , asa, deasupra sasiului, ca turnul pe tabla de sah, ca sa straluceasca frumos. Asta in loc sa foloseasca ce au folosit inginerii de la marile firme (inclusiv cei care au facut statiile DOINA) in etajul de semnal mic: EF86.

Redresarea, filtrarea si, eventual, stabilizarea tensiunii de incalzire cu LM317 e arhi-suficienta. 

Posted (edited)

Eu am in preu 4xECC83 si 2XECC82, adica circa 1A la 12V. Cred ca va trebui sa folosesc doua LM317 sau eventual un LM338

Edited by victordascalescu54

Posted (edited)
Acum 6 ore, victordascalescu54 a spus:

Eu am in preu 4xECC83 si 2XECC82, adica circa 1A la 12V. Cred ca va trebui sa folosesc doua LM317 sau eventual un LM338

LM338 cu radiator este suficient. Ca să nu transpire rău nu trebuie să cadă mai mult de 4... 4,5V pe el. 

Edited by Faust2018