Sari la conținut
ELFORUM - Forumul electronistilor

Aparat debitare cu Plasma Parkside PPS40 A1 - pareri - utilizare - montare si pe masa CNC


Postări Recomandate

Legat de compresoare trebuie sa mentionam si faptul ca alea ieftine nu prea rezista mult la folosinta continua. Un astfel de compresor pe o butelie de 50l deja e cam la limita si conditia e sa nu consumi aerul din interior in timp ce il baga, altfel nu o sa mai apuce sa isi faca racirea, nu sunt compresoare capabile sa mearga nonstop. Daca consumi aerul in timp ce baga si ajung sa li se mareasca durata de mers continuu o sa vezi cum o sa se schimbe zgomotul si o sa inceapa sa scoata un zgomot metalic urat si apoi se termina cu griparea. Asta se intampla si cand maresti butelia, si asa supradimensionata, si cand consumi aerul in timp ce il baga.

Link spre comentariu

Sa fac ce?

Sa`mi pierd timpul ca la taiat cu pendularul melaminat?

E mai simplu la asta, facem calculul.

pt-31xl_pt-31xlpc_torches_0558005698_en.pdf

Graficul 2-1a, taiere la 35Adc, 8mm rezulta 500mm/min, deci 2min la 1ml.

DA pentru 40Adc la 40C=20% deci la temperatura de 40C va taia la limita.

La 25C are rezerve, asa inca vreo 2 minute

Job done in 2 min, adica eu cu testul cerut!

:d

 

Editat de Ion_Bumbu
Link spre comentariu

Eu am oroare de plasmele inverter . Am vazut sute defecte ... , unele crematoriu . Reparate ... , pica din nou dupa un timp . Si reparatiile nu - s deloc ieftine ... , si de durata .  Cele cu transformator sant mai ieftine si mult mai fiabile .

Editat de gauss
Link spre comentariu
1 hour ago, spik said:

:)

Teoria ca teoria, da' practica ne omoara! :)) 

 

Tot ce se face practic se bazeaza pe calcule si teorii bine invatate.

Ca altii fac lucrul "dupa ureche" e treaba lor.

Ce vedeti acolo sint diagrame corecte.

Atit timp cit este data DA si la 40C deja cred ca sintem pe calea cea buna, nu aruncat 350A la scula de 2,5Kg.

 

Link spre comentariu

Eu nu cred ca plasma din Lidl face ce scrie la specificatii.

Important este ca sunteti multumit de ea la ceea ce face.

Mai naspa o sa fie cand o sa va dea ghes s-o fortati, ca de, omul prin gospodarie e tentat sa faca multe si diverse! :)

Editat de spik
Link spre comentariu

Eu nu am plasma aici. Am dus-o la tara.

Cand ajung o disec ca de obicei. Astfel vedem exact ce tranzistoare si diode are in ea.

Faptul ca o vreau CNC pot face cu ea ce vreau, inclusiv sa adaug diode, sa schimb, etc...

Pe acel tor pot si eu sa mai dau ceva sarma paralel cu ce este. Inclusiv pe bobina mica de iesire.... Daca ma gandesc bine as putea pune bobina de TIG... Aceea cu platbanda, miez si bobina de inalta...

Cele 3 spire cred ca nu sunt suficiente ca sa aprinda arcul de la distanta. Pun inca 2 spire si asa cred ca se va aprinde ca la TIG.

......................................

E evident ca aici ne cumparam scule ieftine si apoi le mai modificam dupa nevoi.

Oamenii care fac afaceri nu au timp de forum si alte optimizari. Ei cumpara scule profi si scot bani... Cred ca e clar acest aspect pentru toti cei care critica jucaria de la LIDL....

........................................

P.S.

Apropo... LIDL nu scoate bani din sculele astea electrice... Scoate bani din faptul ca BARBATII merg la cumparaturi in magazinele unde gasesc FIARE pentru Ei...

Si in aceasta idee LIDL nu are interes sa stea lumea la usa pentru garantii si retur.

Are o gama optimizata foarte bine pentru lucru ocazional. Se adreseaza strict oamenilor care lucreaza zilnic, iar la sfarsit de saptamana mesteresc ocazional...

E foarte important ca sa se inteleaga aceste aspecte economice.

Link spre comentariu

Am ajuns la aparat... Am testat si compresorul... L-am si disecat sa vedem ce are in el.  https://photos.app.goo.gl/1fgeUL1JS2GqaQwe9

Am pus si alt ulei, ceva iso150 pentru compresoare cu piston.

....................

Aici e rezultatul debitarii cu torta taraita pe material. Va spun sigur ca nu e bine sa faceti asa ceva. Cu torta departata au fost taiate profilele din filmuletele postate si nu se cunostea uzura.

https://photos.app.goo.gl/SwW1ExKU9PdY83mm7

.....................................

Am desfacut aparatul sa vad ce are in el.  Comanda cu ceva.... Trafo driver...

Cate 2 IGBT 40N60 si la iesire 4 diode L4206S                        ...      https://photos.app.goo.gl/YVfP3gVE6EJxyRYX8

Judecand dupa componente nu are cum sa duca 4KW prea mult timp. Deci are nevoie de ceva steroizi.... Diode, sarma in traf si bobine... Posibil inca 1 pereche de tranzistoare...

Dupa ce fac masa cnc o sa ma gandesc la el. Si o sa-i fac o cutie mai mare ca sa incapa toate piesele...

Link spre comentariu
On 3/14/2019 at 9:41 PM, andreigradu said:

Apropo... LIDL nu scoate bani din sculele astea electrice... Scoate bani din faptul ca BARBATII merg la cumparaturi in magazinele unde gasesc FIARE pentru Ei...

Si in aceasta idee LIDL nu are interes sa stea lumea la usa pentru garantii si retur.

Are o gama optimizata foarte bine pentru lucru ocazional. Se adreseaza strict oamenilor care lucreaza zilnic, iar la sfarsit de saptamana mesteresc ocazional...

E foarte important ca sa se inteleaga aceste aspecte economice.

 

In primul rand nu cred ca exista vre-un magazin care sa aduca, importe, transporte, depoziteze, etc.. un produs fara sa aiba profit la el.

Si in al doilea rand nu cred ca dau ei 2 bani pe faptul ca se strica sau nu si vine lumea la retur. Daca si LIDL sunt aia care vand calitate ... inseamna ca in tara asta nu mai vinde nimeni gunoaie, la altii mai "ieftini" la calitate decat LIDL eu personal nici nu pot sa ma gandesc, poate doar sculele "nemtesti/rusesti" din obor dar si alea sunt cel putin la acelasi nivel.

Astea sunt doar legende si vrajeli de autobaza.

 

Fa-l cnc si arata-ne cum merge dupa ce te apuci de taiat serios si continuu cu el. Sa nu te trezesti ca termini utilajul si crapa dracia in primele minute de folosire mai intensa in regim normal si ramai cu toata hardughia facuta aiurea.

Link spre comentariu

   De ce trebuie sa mergem pe lucrurile mai ieftine? De exemplu eu de 20 de ani merg pe scule  Draper, colegii mei merg pe scule gen Lidl. Eu inca le mai am pe alea cumparate acum 20 de ani, ei le schimba aproximativ anual. 

  Sunt bune daca lucrezi doar in wekeend cu ele, mai dai o gaura, mai strangi un surub la o vecina si cam atat, daca le folosesti zi de zi nu cred ca te poti baza prea mult pe ele iar aici vorbesc de toate produsele din gama lor de scule si unelte. Avantajul este ca iti primesti banii inapoi fara prea multe discutii ( trebuie pastrat cu sfintenie bonul ).

 Inainte sa iasa din garantie sa-l duci inapoi, mai pui ceva si iei unul mai potent :p

 

 

 

 

 

Link spre comentariu

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum
×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Am plasat cookie-uri pe dispozitivul tău pentru a îmbunătății navigarea pe acest site. Poți modifica setările cookie, altfel considerăm că ești de acord să continui.Termeni de Utilizare si Ghidări