Jump to content
ELFORUM - Forumul electronistilor

Ce echivalent are integratul sursă A27RAW din sursa LGP32-14PL1 ?

Recommended Posts

Am o problemă la o placă sursă +backlight de LG  model 32LB561V care se pare că are un integrat smps al invertorului ledurilor defect.Televizorul a avut inițial benzile de leduri cu mai multe leduri arse.S-au comandat benzi noi, s-au montat benzile, a funcționat de probă bine, dar după montarea completă, iluminarea a cedat brusc după scurt timp, acum doar mai dă scurte flash-uri din când în când. La verificări, integratul SMD A27RAW care comandă PWM sursa de backlight, are scurt între pinii 1 și 2. Codul plăcii sursă + backlight e LGP32-14PL1

Problema e că nu găsim acest integrat și nu are rost să cumpărăm o altă placă doar pentru un mic integrat.Cei care au mai depanat astfel de model poate știu un echivalent.Pe site-ul Remont, un rus zicea că ar putea fi echivalent cu AP4313 dar nu e sigur....aveți vreo idee ?

sursă A27RAW.png

Edited by validae
  • Replies 6
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Mulțumesc, este IRS10750LBPF dar problema cea mare e că nu îl găsesc pe la noi, iar comandarea lui din China ar dura foarte mult, o fi vreo variantă de a înlocui acest circuit cu altceva ?

Edited by validae
  • 10 months later...

Salut.stiu ca ii o postare mai veche,dar am si eu o sursa si nu ii dau de cap.imi alimenteaza backlight-ul dar se vede foarte intunecat.Pe condensatorii de la intrare in sursa am aprox 330v si alimentarea la backlight pleaca de la 110 si coboara la 85-87v.Iluminarea nu moarta complet,se vede cam 10% din intensitatea si ramane constanta indiferent de nivelul setat din meniu....Vreun sfat?

La 20.01.2020 la 21:05, Sebulica a spus:

Salut.stiu ca ii o postare mai veche,dar am si eu o sursa si nu ii dau de cap.imi alimenteaza backlight-ul dar se vede foarte intunecat.Pe condensatorii de la intrare in sursa am aprox 330v si alimentarea la backlight pleaca de la 110 si coboara la 85-87v.Iluminarea nu moarta complet,se vede cam 10% din intensitatea si ramane constanta indiferent de nivelul setat din meniu....Vreun sfat?

Leduri defecte.