Jump to content
ELFORUM - Forumul electronistilor

TDA vs STK

Guest UncleFucker

Recommended Posts

• Replies 53
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Uita-te prin datasheeturi, o sa vezi distorsiuni mai mici, slew rate mai mare (printre altele). Si nu in ultimul rind, uita-te la dimensiunea capsulei... STK-urile au o capsula mare, rezulta tranzistori de putere corect dimensionati. Ai grija totusi la piese "pirat", multe STK de la noi sunt falseturi.

Guest UncleFucker

da-mi atunci un stk la un pret rezonabil si o firma producatoare ca sa nu cumva sa cumpar ceva aberatie.pt un amplif devreo 2*40 w. Sa fie rezonabil

Guest mister_rf

...STK-urile au o capsula mare, rezulta tranzistori de putere corect dimensionati...

Nu este acesta un argument... Fals... 8) STK-urile sunt circuite hibride... TDA-urile sunt circuite integrate...La STK-uri exista posiblitatea folosirii unor componente realizate in conditii tehnologice diferite, deci mult mai usor adaptabile la cerinte:putere, zgomot, tensiune de lucru, etc...De asemenea in procesul de fabricatie se poate face o reglare corecta a polarizarilor necesare prin ajustarea rezistentele din circuit... 8)
Guest UncleFucker

Singurul lucru pe care il stiam despre stk era acela ca sunt hibride (cat traieste omu tot invata-ca sa poata muri impacat).Si raport pret calitate care ar fi mai bazate.

Guest UncleFucker

Parerea mea este ca te-o costat cam mult jucaria si cred ca la cat te-o costat iti luai ceva de firma (dar nu nou) si cred ca era mai bun