Jump to content
ELFORUM - Forumul electronistilor

Amplificator BASF D-0675

Recommended Posts

Guest viobio
Acum 4 ore, Vlad Cristian a spus:

Amplificatorul asta l-am luat pentru piese ca sa fac un alt amplificator (Kenwood KA-5700). Mai exact mi-au trebuit finalii lui 2SB617 respectiv 2SD587, i-am scos pe toti 8 pentru rezerva la acel Kenwood. In locul lor am pus 4x 2SC5200 si 4x 2SA1943. Pe canalul bun era STV-3H, iar pe cel cu probleme 3 diode inseriate, nu stiu ce model sunt... STV-3H il am doar ca s-a rupt un picior fix de unde pleaca, la fel si la cele 3 diode :)))) si nu mai am cum sa le lipesc..

KA5700 este mult mai slab , la toate capitolele , comparativ cu ampul BASF .

On 3/3/2019 at 9:54 AM, okean said:

STV 3H are 4 specii...in functie de punctul colorat de pe carcasa. Pt cine stie japoneza atasez tabelul :) .

Decat 3 diode 1n4148 mai bine 3 diode seria 1n400x numai sub aspectul montarii mai usoare pe radiator. 3 DIODE serie trebuie privita  ca o solutie de " avarie", este departe de STV3H...

M (1).jpg

Pentru preciziune si pe cine intereseaza ...

STV-3

IF is the value at 7 mA, the temperature coefficients are all -7.03 mV ± 0.35 mV / ° C). 

Orange (1.60 V to 1.68 V).
Yellow (1.56 V to 1.74 V), 

Green (1.72 V to 1.80 V), 
White (1.60 V to 1.80 V) ) .

Edited by okean
Chiar acum, okean a spus:

Bun...pe cele 3 diode trebuie sa ai aprox 1.8v, cu volumul inchis intre mediana (iesire) si masa ar trebui sa fie citiva mv (ideal) si sa incerci sa reglezi curentul de repaus din VR201 conform documentatiei...

Am observat ceva.. pe placa cea bună VR210 este reglat undeva la jumătate, iar cel de pe placa cu defect este la maxim.

Perfect...punct galben la STV3  inseamna variatie de la1.56 V la 1.74 V . De verificat tensiunea mediana cu pot vomum inchis...daca e ok tre sa ai citiva mv maxim vreo 20...30, si celelate tensiuni de alimentare fata de masa ! Reglarea curentului de mers in gol SE FACE DUPA 20 ..30min de functionare.

Avand un etaj valid, e bine sa faci un set de masuratori comparative intre cel bun si cel defect, e o metoda buna de a izola componenta defecta...

Edited by okean

După ce i am pus diodele alea si am montat plăcile inapoi in amplificator am testat sa vada daca s a rezolvat ceva.. Am pus doua boxe pe canalul A, a mers foarte bine timp de aproape o oră, nu s a mai manifestat asa, e dupa ce le am pus si pe canalul B a început să facă iar așa, doar pe boxa din stânga... Am pus inapoi pe A si a început să facă la fel.

Foarte ciudat, adică a mers o oră fara probleme si cum am schimbat boxele dupa un canal pe altul a început să facă.

Acum 3 ore, okean a spus:

Perfect...punct galben la STV3  inseamna variatie de la1.56 V la 1.74 V . De verificat tensiunea mediana cu pot vomum inchis...daca e ok tre sa ai citiva mv maxim vreo 20...30, si celelate tensiuni de alimentare fata de masa ! Reglarea curentului de mers in gol SE FACE DUPA 20 ..30min de functionare.

Avand un etaj valid, e bine sa faci un set de masuratori comparative intre cel bun si cel defect, e o metoda buna de a izola componenta defecta...

Am măsurat pe ieșirea la amplificator unde se conectează boxele

Edited by Vlad Cristian

Daca asa masoara canalul defect cu volumul pe " 0 " ai valori mult prea mari care pun in pericol difuzorul de inalte de pe boxa, arfi utila o rezistenta de sarcina in cazul de fata...raman de comparat masuratorile in diverse puncte intre etajul bun si cel defect pt localizarea defectului. Prin schimbarea finalilor de tip vechi cu tipul nou e posibil sa apara si oscilatii...