Jump to content
ELFORUM - Forumul electronistilor

Amplificator BASF D-0675

Recommended Posts

Eu ce am pățit asemănător, a fost din cauza condului de filtraj de pe partea negativa parțial defect (la mine era -8V față de masa). Vezi dacă cei 4V sunt cu + sau cu - față de masa și înlocuiești de proba condensatorul de pe partea pozitiva sau negativă ( după caz) cu condensatorul de pe celălalt canal, faci rocada conzilor de filtraj ca să zic așa. Cei de 10.000uF. Nu garantez că e de acolo, dar nici nu exclud.

Edited by marius75

VR 201 e bine sa fie verificat,un contact imperfect (cursor,lipitura,portiune rezistiva arsa,devalorizata),poate genera probleme;preventiv se poate sunta cu una sau 2 diode 1n4148 ,sau intreg ansamblul cu o dioda zenner de 3,9-4,3v,conectata corect.

O alta varianta eleganta de inlocuire a infamului STV3 este cea de mai jos ...practic pentru preciziune R1 de 2k2 se inlocuieste cu 1k8 fix + 1k semireglabil, astfel se regleaza precis VF. Evident capsula lui 2sc1815 montata pe radiatorul finalilor...Prin aceasta metoda se bricoleaza si STV2, alta specie rara...

72113p.jpg

Edited by okean
13 minutes ago, Vlad Cristian said:

Luni o sa ii pun diodele 1n4148. Am observat ca daca nu e dioda pusa la D202 (STV-3H), amplificatorul are un consum foarte mare, bazaie transformatoarele si luminile de abia se vad.

STV 3H are 4 specii...in functie de punctul colorat de pe carcasa. Pt cine stie japoneza atasez tabelul :) .

Decat 3 diode 1n4148 mai bine 3 diode seria 1n400x numai sub aspectul montarii mai usoare pe radiator. 3 DIODE serie trebuie privita  ca o solutie de " avarie", este departe de STV3H...

M (1).jpg

Acum 3 minute, okean a spus:

STV 3H are 4 specii...in functie de punctul colorat de pe carcasa. Pt cine stie japoneza atasez tabelul :) .

Decat 3 diode 1n4148 mai bine 3 diode seria 1n400x numai sub aspectul montarii mai usoare pe radiator. 3 DIODE serie trebuie privita  ca o solutie de " avarie", este departe de STV3H...

M (1).jpg

Amplificatorul asta l-am luat pentru piese ca sa fac un alt amplificator (Kenwood KA-5700). Mai exact mi-au trebuit finalii lui 2SB617 respectiv 2SD587, i-am scos pe toti 8 pentru rezerva la acel Kenwood. In locul lor am pus 4x 2SC5200 si 4x 2SA1943. Pe canalul bun era STV-3H, iar pe cel cu probleme 3 diode inseriate, nu stiu ce model sunt... STV-3H il am doar ca s-a rupt un picior fix de unde pleaca, la fel si la cele 3 diode :)))) si nu mai am cum sa le lipesc..

"In locul lor am pus 4x 2SC5200 si 4x 2SA1943"

Daca sunt de la miva...eu zic sa ne oprim aici ! Deci poze cu finalii  c5200 & a1943...

Trei diode inseriate fac aprox 1,8v, pentru probe aka "merge si asa" sunt bune.

STV cu piciorul rupt de langa carcasa... daca ai dexteritate si scule se reface usor...