Jump to content
ELFORUM - Forumul electronistilor

Amplificator BASF D-0675

Recommended Posts

Guest viobio

O poți înlocui cu un montaj superdioda cu tranzistor, scoți și semireglabilul din circuit, modificarea o faci pe ambele canalele, tranzistorii se montează pe radiatorul tranzistorilor finali, unde erau montate diodele. 

Ți-am pus și o bucată de schemă, pentru inspirație. 

hfe_philips_fa960_service_12.jpg

Edited by viobio
Guest viobio
Acum 56 minute, Vlad Cristian a spus:

Ok, si mai am o problema la el. Pe canalul stânga se aude un bazait, iar difuzorul fluctueaza ușor si dupa cateva secunde se aude un poc in difuzor si releul se decupează.

Poți posta aici schema? Releul decupează pentru că îți apare componenta continuă pe ieșire. 

Mișcarea difuzorului este o oscilație pe frecvente joase

Edited by viobio
4 hours ago, Vlad Cristian said:

Sa fie cei mari de filtraj? 10.000 uf

Daca zici ca are si un brum, posibil, desi inclin sa cred ca este unul de cuplaj intre etaje sau cel din reactia negativa (mai greu de crezut dar nu imposibil).

Edited by Guest

Pune multimetrul pe iesirea canalului cu problema (la bornele pentru boxa). Multimetrul sa fie pe scala de 20Vcc sau mai mare. Stai cu ochii pe el sa vezi ce arata inainte sa decupleze releul.

Pune o poza-doua sa vedem si noi monstrul (fara capac).

Edit:

Dupa cum spui ca are 15 Kg, ar trebui sa fie modelul D-6075, (nu D-0675 ) care este un Nec AUA 8000, rebranduit (nu mai e nevoie de poze).

Am citit si eu pe un site nemtesc despre anumite marci care comandau in Japonia amplificatoare rebranduite pentru piata din Germania (BASF, Bayer, Wega). Asta se intampla prin anii ''80.

Edited by marius75
1 oră în urmă, marius75 a spus:

Pune multimetrul pe iesirea canalului cu problema (la bornele pentru boxa). Multimetrul sa fie pe scala de 20Vcc sau mai mare. Stai cu ochii pe el sa vezi ce arata inainte sa decupleze releul.

Pune o poza-doua sa vedem si noi monstrul (fara capac).

Edit:

Dupa cum spui ca are 15 Kg, ar trebui sa fie modelul D-6075, (nu D-0675 ) care este un Nec AUA 8000, rebranduit (nu mai e nevoie de poze).

Am citit si eu pe un site nemtesc despre anumite marci care comandau in Japonia amplificatoare rebranduite pentru piata din Germania (BASF, Bayer, Wega). Asta se intampla prin anii ''80.

Da, este d-6075...Nu pot sa pun poza pt ca nu imi permite sa trec de 1MB... Am măsurat si are cam 3,5 - 4V cand se fac fluctuațiile alea in difuzor.

Edited by Vlad Cristian