Jump to content
ELFORUM - Forumul electronistilor

Legarea condensatorilor

Guest nick_boby

Recommended Posts

Guest nick_boby

Am auzit ca din doi condensatori polarizati se poate obtine un condensator nepolarizat... Este adevarat? Daca da, imi puteti spune cum se leaga si ce regula sau formula de calcul se aplica pentru a rezulta valoarea capacitatii condensatorului astfel obtinut!

• Replies 9
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Popular Days

Top Posters In This Topic

Am auzit ca din doi condensatori polarizati se poate obtine un condensator nepolarizat... Este adevarat? Daca da, imi puteti spune cum se leaga si ce regula sau formula de calcul se aplica pentru a rezulta valoarea capacitatii condensatorului astfel obtinut!

este adevarat...

Posted Image

sau

Posted Image

..formula de calcul:

Posted Image

este chiar indicat sa folosesti condensatoare identice, sa ai cadere de tensiune identica pe ele....

Care aste avantajul ?

nu gasesti tot timpul condensatori nepolarizati de valori mari si-s scumpi.... :wink:

intelesai ideea... eu stiu ca se pot cupla cum aratai io.... ceva de genul asta:

Posted Image

tin minte ca intr-un Tehnium era prezentata chestia cu condensatorii in serie la care se punea la fiecare cate o dioda in paralel sa se echilibreze tensiunile pe condensatori...

cam asa:

Posted Image

As face o completare.Rolul rezistentelor este diferit de cel al diodelor. Diodele nu pot inlocui rezistentele si reciproc. Rolul diodelor este acela de a preveni polarizarea inversa a condensatoarelor electrolitice. Rolul rezistentelor este acela de a egaliza tensiunile pe condensatoarele conectate in serie in vederea cresterii capabilitatii in tensiune.De asemenea, la realizarea unui cond nepolarizat din doua polarizate, nu conteaza daca se conecteaza plusurile sau minusurile impreuna.Cirip