Sari la conținut
ELFORUM - Forumul electronistilor

Înlocuire țeavă pluvială ø110 la apartament


Postări Recomandate

Bună ziua tuturor , în viitorul foarte apropiat vreau să înlocuiesc țeava pluvială din apartament desigur doar porțiunea de la mine din casă și care are aproximativ  2.5 m. De tăiat cea veche e simplu, problema e cum o mufez pe cea nouă căci ea va fi cu vreo 10-12 cm mai lungă decât bucata tăiată, atât sus cât și jos va fi mai lungă cu 5-6 cm pentru mufare, problema e cum o încadrez în locul celeilalte  ? Voi folosi țeavă gri sau portocalie cu mufare pe garnitură.  Care ar fi soluția  ?  Trebuie să spun că nu vreau să folosesc o mufă căci aș avea la un capăt  o mufare în contra-apă.  Mulțumesc 

Editat de trasorv
Link spre comentariu

   Se foloseste o mufa rapida de 110, mufa care te scapa de griji.

Intreaba acolo de unde ai cumparat teava, expunele problema, si te vor ajuta cu siguranta.

Acea mufa este ca o prelungire reglabila a tevii.  Teava va putea fi taiata la dimensiunea expusa de tine,  va intr-una din extremitati ( cu etansarea de rigoare originala),, iar la cealalta extremitate  etansarea o va face acea mufa.

 

Succes.

Editat de PINTI
Link spre comentariu

Se foloseste  un conector de dilatatie,care e "olarit" (largit) pe o distanta mai mare decat mufa tevii https://www.teraplast.md/catalog/13-fitinguri-pp-pentru-canalizare-interioara/976-conector-dilatatie-110-htl

Se taie teava blocului la 15 cm de podea si 15 cm de tavan (am zis 15 cm,dar vedeti exact la fata locului cum va vine mai bine).Teava de la podea se incalzeste cu lampa si se introduce in ea conectorul de dilatatie,apoi se scoate.

Teava de la tavan se aranjeaza frumos cu smirghel la buze ca sa capete o forma rotunjita.

Se cumpara https://www.dedeman.ro/ro/teava-pvc-u-pentru-canalizare-interioara-cu-inel-110-x-2-mm-4-m/p/2011081 si se taie la dimensiune (se fasoneaza si asta cu smirghel la locul taieturii )in asa fel incat se se poata introduce in conectorul de dilatatie.

Se asambleaza teava cu conectorul de dilatatie,se pune la pozitie si se "telescopeaza" intre segmentele de teava ale blocului.

E bine de uns cu vaselina alba (vaselina cu teflon la spray,etc) garniturile ca sa nu va treaca transpiratiile la montaj.

 

Editat de andrei_
Link spre comentariu
1 oră în urmă, andrei_ a spus:

Se foloseste  un conector de dilatatie,care e "olarit" (largit) pe o distanta mai mare decat mufa tevii https://www.teraplast.md/catalog/13-fitinguri-pp-pentru-canalizare-interioara/976-conector-dilatatie-110-htl

Se taie teava blocului la 15 cm de podea si 15 cm de tavan (am zis 15 cm,dar vedeti exact la fata locului cum va vine mai bine).Teava de la podea se incalzeste cu lampa si se introduce in ea conectorul de dilatatie,apoi se scoate.

Teava de la tavan se aranjeaza frumos cu smirghel la buze ca sa capete o forma rotunjita.

Se cumpara https://www.dedeman.ro/ro/teava-pvc-u-pentru-canalizare-interioara-cu-inel-110-x-2-mm-4-m/p/2011081 si se taie la dimensiune (se fasoneaza si asta cu smirghel la locul taieturii )in asa fel incat se se poata introduce in conectorul de dilatatie.

Se asambleaza teava cu conectorul de dilatatie,se pune la pozitie si se "telescopeaza" intre segmentele de teava ale blocului.

E bine de uns cu vaselina alba (vaselina cu teflon la spray,etc) garniturile ca sa nu va treaca transpiratiile la montaj.

 

Conectorul de dilatație se montează sus, nu ?  Știam varianta asta dar se folosea cu mulți ani în urmă  când țevile erau din pvc și se mufau la cald, la flacără și nu era nevoie de niciun conector de dilatație despre a cărui existență nu aveam habar până acum. Astăzi toate sau aproape toate au mufă din fabrică cu inele elastomerice . Ori-n ce caz cred că acesta este răspunsul pe care îl așteptam. Mulțumesc mult pentru soluția oferită. 

Link spre comentariu
Acum 2 ore, trasorv a spus:

Între timp am văzut la Dedeman țeavă de 110 mm cu mufă lisă de vreo 10 cm  pe care practic o pot folosi fără conectorul de dilatație  ....

Tevile din PVC cu mufa lisa sint folosite pentru instalatii de apa menajera si care se lipesc. Vezi ca tevile din PVC folosite la instalatii in aer liber, dupa un timp,incep sa se degradeze(devin casante) datorita razelor ultraviolete. Cu toate ca in procesul de fabricatie  sint folosite materiale care fac ,ca tevile din PVC sa se degradeze,devenind casante. Cind tevile incep sa se degradeaze acestea se decoloreaza  devenind albe, murdar.  Este indicat a le folosi doar la instalatii de scurgere, ingropate in pamint ,beton. Tevile din PP e indicat a se folosi doar la instalatii interioare ferite de radiatiile ultraviolete.

Stiu asta pentru ca am lucrat o perioada destul de lunga intr-o firma care procesa mase plastice, PVC,PP, PE, PPR.

Editat de GEO 53 BN
Link spre comentariu
Acum 17 ore, trasorv a spus:

Bună ziua tuturor , în viitorul foarte apropiat vreau să înlocuiesc țeava pluvială din apartament desigur doar porțiunea de la mine din casă și care are aproximativ  2.5 m. De tăiat cea veche e simplu, problema e cum o mufez pe cea nouă căci ea va fi cu vreo 10-12 cm mai lungă decât bucata tăiată, atât sus cât și jos va fi mai lungă cu 5-6 cm pentru mufare, problema e cum o încadrez în locul celeilalte  ? Voi folosi țeavă gri sau portocalie cu mufare pe garnitură.  Care ar fi soluția  ?  Trebuie să spun că nu vreau să folosesc o mufă căci aș avea la un capăt  o mufare în contra-apă.  Mulțumesc 

De ce vrei sa inlocuiesti teava?

Link spre comentariu
Acum 6 ore, GEO 53 BN a spus:

Tevile din PVC cu mufa lisa sint folosite pentru instalatii de apa menajera si care se lipesc. Vezi ca tevile din PVC folosite la instalatii in aer liber, dupa un timp,incep sa se degradeze(devin casante) datorita razelor ultraviolete. Cu toate ca in procesul de fabricatie  sint folosite materiale care fac ,ca tevile din PVC sa se degradeze,devenind casante. Cind tevile incep sa se degradeaze acestea se decoloreaza  devenind albe, murdar.  Este indicat a le folosi doar la instalatii de scurgere, ingropate in pamint ,beton. Tevile din PP e indicat a se folosi doar la instalatii interioare ferite de radiatiile ultraviolete.

Stiu asta pentru ca am lucrat o perioada destul de lunga intr-o firma care procesa mase plastice, PVC,PP, PE, PPR.

Păi de unde ultraviolete în holul apartamentului  ? În rest am reținut informațiile , mulțumesc 

Link spre comentariu

Totusi, de ce doriti sa inlocuiti teava existenta??

Actulmente NU MAI locuiesc in apartament de bloc cu

pluviala (acoperis tip terasa plana), dar am locuit in asa ceva.

Pluviala era amplasata intr-o debara de 0,8 x 0,8m,

amenajata ca <debara cuier>, dar nu m-a deranjat niciodata

altfel decat ca se auzea apa curgand prin ea cand ploua....

Link spre comentariu
La 01.03.2019 la 20:14, blazeu a spus:

Totusi, de ce doriti sa inlocuiti teava existenta??

Actulmente NU MAI locuiesc in apartament de bloc cu

pluviala (acoperis tip terasa plana), dar am locuit in asa ceva.

Pluviala era amplasata intr-o debara de 0,8 x 0,8m,

amenajata ca <debara cuier>, dar nu m-a deranjat niciodata

altfel decat ca se auzea apa curgand prin ea cand ploua....

Păi domnule ,de ce credeți că ar vrea cineva să înlocuiască țeava de apă pluvială  ? De ce credeți că s-ar lega cineva la cap dacă nu îl doare  ? Sunt sigur că găsiți și singur unul dintre motive ......

Link spre comentariu

Alătură-te conversației

Poți posta acum și să te înregistrezi mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: Postarea ta va necesita aprobare moderator înainte de a fi vizibilă.

Vizitator
Unfortunately, your content contains terms that we do not allow. Please edit your content to remove the highlighted words below.
Răspunde la acest subiect...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Am plasat cookie-uri pe dispozitivul tău pentru a îmbunătății navigarea pe acest site. Poți modifica setările cookie, altfel considerăm că ești de acord să continui.Termeni de Utilizare si Ghidări