Jump to content
ELFORUM - Forumul electronistilor

Masini de aici vs masini de afara

Recommended Posts

Sunt in cautarea unei masini.
Nu stiu ce sa aleg. 
Criterii: compacta, preferabil benzina fara injectie directa sau diesel dar min E5.
Il va folosi zilnic nevasta pt oras mai mult dar sa fie ok si la drum lung.

Ma bate gandul la o honda civic 2007-2010 1.8 benzina 5 usi. Oare una de 300k mai are viata in ea?
Motorul nu stiu cat mai duce, poate cere o distributie.
Teoretic s-au schimbat multe repere pe ea din suspensie si directie, ambreaj. 
Avem doua masini deci nu e problema ca poate se strica, ideea e sa nu fie vreo epava sau scump de reparat cand tragi linie.

Buget flexibil, dar sa nu sara de 8mii E ca deja mai pun un pic si iau ceva nou/ca nou si ma tine pe urmatorii 10ani fara batai de cap prea mari.

Am taiat de pe lista mercedes, cele faine sunt prea mari, cele mici nu merita sa poarte sigla.
Smart sigur nu, ca trebuie sa fie de back-up la mertzan cand se strica si sa mai pot cara una alta cu ea.
Audi iar, mi se par supra evaluate, nimic special, preturi mari fiabilitate care lasa de dorit.

Logan hotarat nu. Stiu pe unu de 1.6 16v 2008 cu 100k reali luat de nou de un coleg, dar nu l-as luat pt ca nu vreau asa ceva. Il da la 3mii.
BMW seria 1 nu stiu mare lucru despre el, dar cand ma uit la suspensie parca vad iar w211-le si ma ia cu ameteli.

Ford focus 2 as lua, minusuri doar antifonarea cam slaba, suspensia spate complicata si majoritatea sunt diesel E5 dpf.
Motoare care probabil sunt bune, dar cine stie in ce stare le iei si cate batai de cap iti dau.

Voi cum le cautati?
Credeti ca merita sa le iau de afara?
Cred ca doar deplasarea urca pretul cu 500E, acte, cozi la RAR, etc. Bani care ii pot baga in reparatii.
Preturile sunt ca si aici +- 1000E. Probabil acolo trec mai repede, aici stau la vanzare.
In opinia mea de dincolo nu-s mult mai grozave.
Gropi au si ei, de alergat tot le alearga.

• Replies 11
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

E o varianta dar aia ingeneral au cotetze. Echipari de baza, dotari zero, cat mai multa saracie in ele, jante de tabla si asa mai departe.

Si tare ma tem ca busiturile le carpesc pe baza de rapid si ieftin.

N-as vrea sa iau asa ceva, decat aia mai bine repar passatu. e mult mai ieftin.

Eu as lua o masina de afara, de bine de rau acolo se intretin masinile in mod corect (nu e sigur 100% dar in mare parte cam asa e), nu se fac magarii la km (nu ca ar fi asta ceva important) etc.

Iar ca marca nu te-ai gandit si la ceva coreene? Hyundai sau Kia clasa compacta, te incadrezi in buget la o masina destul de noua. Anul trecut am luat pentru unchiul meu un Hyundai I30 motor 1.4 din 2011 (daca nu ma insel) cu 130k km la bord la pretul de 4800 euro din Germania.  Pana acum nu are nici cea mai mica problema cu ea.

Da, am vazut ca merg si alea. E o varianta.
Dar n-au nimic special. Un civic e altceva.
Dar nu ma grabesc, s-ar putea sa pice de gratis o bora destul de ok, dar na, 1.4 75cai nu ma incanta deloc dar macar nu dau 6mii E pe ea.
De aia vreau ceva mai fain. Nu banalitati.

Mai vad ce variante gasesc.

Edited by Sharky

de afara...de preferat de prin sate,localitati mici agrare...proprietari mai responsabili(parerea mea)...toate ieftinaturile cere le-am gasit pe aici(1000-1500 euro),chiar daca aveau multi km,erau cu istoric de atelier....seatul nevesti-mi l-am luat cu 220.000km,1000 euro si un tv de 37''(acum 300.000) avea in torpedo toate facturile la toate lucrarile efectuate in timp(schimburi,frine,maruntisuri)...de curind am luat pt un amic un bmw e46 din 2000(300.000,1500 euro),singura problema ca nu mergea inchiderea centralizata(cheie neprogramata),la fe cu un tescalau de facturi de atelier....idea e ca lumea de la tara e mai grijulie cu fiarele(sunt bineinteles si exceptii)

https://www.vibbo.com/anuncios-toda-espana/honda-civic-1.8.htm?ca=0_s&fPos=148&fOn=sb_searchtext

ca idee

Edited by zaharia valentin

@Sharky nici Honda Civic 2007-2010 nu exceleaza la capitolul antifonare. Un golf 6 e mai bine antifonat. Pot sa te ajut cu niste date despre consum: extern 6-7%, intern intr-un orasel 10-11% - asta doar in oras, Civic 1.8l AT. Poate te ajuta cand te hotarasti asupra marcii aceste date, mie mi-ar fi placut sa le stiu inainte de a cumpara masina. Si toate au ceva probleme la caseta de directie.

Honda civic are un vecin, am condus-o de destule ori. Stiu cum merge. Ultimii ani sunt E5, deci e mai de viitor. Incaz ca consum se pune gaz, la masina asta e f usor.

Ma gandeam ca poate la un R type, dar ala e cam nepractic, te plictisesti rapid de putere si incepe sa te enerveze.

Golf si A3 sau altele nu prea vreau sa le vad. Au vreuna un motor bun, ca cele din generatia buna? Plus sunt banale.

Acu nu stiu ce intelegi prin antifonare. Cum urla motorul sau cum se aude drumul? Nu pot sa zic ca am simtit lipsuri, pana la urma nu te pune nimeni sa o turezi in draci. :)

Asa vreau si eu, sa iau o masina ingrijita, aici rar le gasesti, dar tare ma tem ca si acolo, din spusele altora.

• 2 weeks later...

Cu relativ multi ani in urma, un coleg si-a cumparat din Germania o Astra cu 30k km si 2 ani, bine documantata,

prin serviciul de buy-back Opel. Interesant e ca initial colindase pe la mici dealeri (majoritatea arabi), unde

masinile erau cu vreo mie de euro mai jos, insa TOATE aveau <mici> probleme. Ce l-a facut sa scoata mia

aia in plus a fost o masina care arata foarte bine, insa, prin bunavointa unui lucrator roman a aflat ca

avea lonjeronul dreapta fata indoit =>reparatie costisitoare, dupa <luarea tepii>.... TOATE cele cateva cunostinte

ale mele care si-au cumparat SH-uri, au luat cate o teapa, mai mica sau mai mare....  (cu exceptia relativa a colegului

meu, in sensul ca cu cheltuielile de deplasare si acte, a iesit destul de aproape de pretul unei masini noi...)

Si eu am fost tentat sa-mi iau o <Agila>, dar modelul ala patratos nu s-a vandut nou in Romania, iar varianta

mai noua, e aceeasi forma ca la Corsa, Astra, Meriva, doar ceva mai mica, adica neinteresanta pentru mine.

Bafta, ca la achizitia SH e mare nevoie!!