Jump to content
ELFORUM - Forumul electronistilor

Depanare amplificator Scott 428A

Recommended Posts

Am mai multe probleme cu acest amplificator. Scott 428A. De mers, merge si pe A si pe B, ambele iesiri.

Dar, vu-metrul merge bine doar pe un canal, unde liniutele se duc pana unde trebuie, Rch, pe Lch doar cu volumul la maxim bate doua-trei liniute.

A doua problema e ca daca nu pun nimic pe intrare, semnal (muzica), in boxe se aude un bazait, un brum destul de tarisor. Culmea e ca daca pun palma pe partea superioara a carcasei, zgomotul se atenueaza, asta daca stau pe covor, daca pun piciorul pe gresie cu palma pe carcasa, zgomotul revine dupa cum ating cu piciorul gresia sau nu, ca si cum ar intra semnal.

A treia problema e ca daca tot fara semnal ating intrarile rca sau partea din spate baga zgomot in boxe. 

Si ultima, cu volumul la minim, tot se aude intr-o boxa mai tare, intr-una mai incet, nu foarte tare, dar se aude.

Atasez cateva poze cu interiorul. 2 aici, doua altundeva, nu pot incarca lai mult de 0,98 mb.

Are cineva idee cum as putea rezolva problemele de mai sus?

Multumesc.

p5011411.jpg

p5011412.jpg

https://imgur.com/a/ewJs9U1

https://imgur.com/a/7cBScIu

P.S - daca il misc sau bruschez un pic, muzica se opreste o secunda doua si revine.

Edited by valahul

"Am mai multe probleme cu acest amplificator. Scott 428A. De mers, merge si pe A si pe B, ambele iesiri.

Dar, vu-metrul merge bine doar pe un canal, unde liniutele se duc pana unde trebuie, Rch, pe Lch doar cu volumul la maxim bate doua-trei liniute."

E si un putometru " balance" pe acolo posibil defect, murdar ...

A doua problema e ca daca nu pun nimic pe intrare, semnal (muzica), in boxe se aude un bazait, un brum destul de tarisor. Culmea e ca daca pun palma pe partea superioara a carcasei, zgomotul se atenueaza, asta daca stau pe covor, daca pun piciorul pe gresie cu palma pe carcasa, zgomotul revine dupa cum ating cu piciorul gresia sau nu, ca si cum ar intra semnal.

Probabil un contact de masa nu se face decent...in rest orisice aplificator " domestic " cu intrarea in gol cu volumul mai tare nu e mut...

" Si ultima, cu volumul la minim, tot se aude intr-o boxa mai tare, intr-una mai incet, nu foarte tare, dar se aude."

Posibil putometrul de volum defect (fisurat) pe canalul care nu " inchide " contactul la masa nu ajunge la cursor !

"P.S - daca il misc sau bruschez un pic, muzica se opreste o secunda doua si revine."

Posibil contact imperfect aka lipitura rece sau placa fisurata ...

Acum 6 ore, cata rator a spus:

Curatat potentiometri si comutatoare, refacut lipiturile reci, schimbat electroliticii imbatraniti si abia dupa aceea se poate discuta despre niste eventuale defecte.

Da, e corect. Cum am timp, il inspectez. Dar cum imi dau seama ca e imbatranit? Parca stiam ca electroliticii tin cam 10 ani, amplifu are 30...

Citat

sau clasica solutie 50/50 gaz + alcool 

Poti detalia un pic?

Edited by valahul

Scoti 2-3-5 conzi si ii masori, asa iti dai seama. Cumperi un tester care sa iti afiseze C, ESR si Vloss.

Daca s-a scurs ulei din ei este semn clar ca mor.

La 30 de ani esti la limita, uneori sunt inca buni majoritatea, uneori deja trebuie schimbati, Cand vorbim de +40 de ani deja nu mai incape discutie, se schimba toti electroliticii.

Edited by Shambala

O observatie - la amplificatoare nu exista regula dupa care electroliticii mor in vreo ordine anume ! 

Se intampla ca electrolitici aflati langa vreun radiator sau prin care trece curent [mai] mare sa fie intacti si altii mici, de cuplaj de ex, sa zemuiasca, toti fiind aceeasi marca. Cand sunt vechi tare trebuie sa te astepti la orice probleme de la ei.

Pentru curatarea potentiometrilor si comutatoarelor sunt solutii dedicate. Problema conzilor nu o mai reiau, am avut destule discutii contradictorii pe această temă. Atentie la tranzistorii din preamplificator, mai ales dacă au piciorusele negre. La final refaci reglajele....

18 hours ago, valahul said:

Da, e corect. Cum am timp, il inspectez. Dar cum imi dau seama ca e imbatranit? Parca stiam ca electroliticii tin cam 10 ani, amplifu are 30...

Poti detalia un pic?

Intr-o sticluta (dizolvant de oja) se pune 1/2 alcool izopropilic si 1/2 gaz de lampa ( petrol lampant), inaite de folosire agitam pt omogenizare , cu o mica seringa se injecteaza...elixirul  unde e necesar :) . Exista o gama completa de " parfumuri " care mai de care... eu sunt de moda veche... sunt si cu haur  :rade:

Ps. Amplificatorul in discutie nu e mare complicaciune, ar fi util totusi de extras niste masuratori de pe canalul valid (presupus), schema pe net nu prea e ! Ampliful a mai fost " descantat " pe aceasta sectiune in trecut, poate tura asta il scoatem la liman ...