Sari la conținut
ELFORUM - Forumul electronistilor

PANEL METER UNIVERSAL TOUCHSCREEN


Vizitator Sandu Onica

Postări Recomandate

Vizitator Sandu Onica

Salut,

 

Va prezint un aparat de masura universal , in domeniul 10-0-10V, 20-0-20 mAsi 4-20 mA.

Este realizat cu un display TFT RIVERDI /FT800 .

Il puteti vedea pe YOUTUBE:  https://www.youtube.com/watch?v=NfG-vRg-yJc

Aparatul este proiectat si realizat personal de mine.

Link spre comentariu
  • Răspunsuri 4
  • Creat
  • Ultimul Răspuns

Top autori în acest subiect

Vizitator Sandu Onica

Da, este pentru mediu industrial.

Impedanta este de 100 kohmi pentru semnalele in tensiune si 50 ohmi pentru curent.

Daca ati vazut materialul video, fata de produsele firmei TRUMETER/UK, aparatul este net superior.

Link spre comentariu
  • 4 săptămâni mai târziu...

Bravo domnule, imi imaginez ca e o munca lunga, mai ales daca nu se utilizeaza librarii grafice deja facute.

Dupa parerea mea esteimportant si pretul.

Eu pentru proiectele simple folosesc LCD 2*16 sau grafice 128*64, caci nu trebuie putere mare de calcul si ma concentrez pe simplitate, caci lucrurile simple dureaza si nu se strica.

 

Pentru ce trebuie sa fie touch screen sau oricum ceva industrial cumpar ceva deja facut, oricum plateste clientul final nu eu.

De exemplu, ceva economic: Lascar panel pilot.

 

Pentru buget mai mare, ai la dispozitie lumea intreaga.

 

Mai nou, pentru aplicatii hobby, ma joc cu raspberry pi si touchscreen economic.

 

Peste o anumita complexitate, e mai simplu sa faci o pagina web si sa faci un mic server cu un SBC la care poti conecta orice. Tablete, telefoane. 

Link spre comentariu
  • 3 săptămâni mai târziu...
Vizitator Sandu Onica

Panel metru-ul prezentat este foarte versatil fata de Lascar.

Programarea nu se face cu laptop-ul , se poate calibra  digital, meniul este in 6 limbi: romana, engleza,franceza,italiana,germana,spaniola .

Link spre comentariu

Alătură-te conversației

Poți posta acum și să te înregistrezi mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: Postarea ta va necesita aprobare moderator înainte de a fi vizibilă.

Vizitator
Unfortunately, your content contains terms that we do not allow. Please edit your content to remove the highlighted words below.
Răspunde la acest subiect...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.




×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Am plasat cookie-uri pe dispozitivul tău pentru a îmbunătății navigarea pe acest site. Poți modifica setările cookie, altfel considerăm că ești de acord să continui.Termeni de Utilizare si Ghidări