Sari la conținut
ELFORUM - Forumul electronistilor

Senzor Hall (indicator turatie) perturbat


Postări Recomandate

Inteleg ca nu s - a remediat nimic . Sau am inteles gresit ? ... Oricum , interesant subiect . Si fara rezolvare . Sau n - o stim noi ... cei care am postat . Mai se - ntampla si din acestea . Nu toate problemele au solutii . Mai ales la distanta , si cu un set de date limitat . Cu " portite " sau fara . In fine ...

 

P.S. - cu ce e asa tragica o izolare galvanica ? Creaza pericol pentru instalatie , deformeaza datele , incalca protectia muncii ? E doar un senzor ... nu un combinat petrochimic ...

 

Cu aceeasi stima ... , sper sa o rezolvati cumva . De dorit favorabil ... stiu ce inseamna sa fii cu spatele la zid . Intr - un fel sau altul ... dar n - am fost niciodata " legat de maini " . Decizia ( si consecintele ) mi - au apartinut 100% , n - am avut la cine sa apelez . E si bine , si rau ... ca toate in viata ( fie ea si de electronist ) .

Editat de gauss
Link spre comentariu

Se va remedia; garantat; de marti incolo o sa-mi vina echipa de sprijin cu osciloscop si alte nebunii la "locul faptei"; nu ar fi fost nimic tragic daca izolam senzorul; nici probleme de SSM; dar nu am primit aprobare; puteam sa o fac si sa tac, dar la o adica, poate as fi fost "tras de urechi"; explicatia e cam asa: trebuie rezolvata "ca la carte", altfel neconformitatile se perpetueaza si se inmultesc; cam asa gandeste o multinationala; bineinteles ca o sa va spun ce a fost si cum s-a rezolvat. Multumesc inca o data pentru interventii.

Cu stima,

Liviu

Link spre comentariu

In cazurile cu probleme motoarele erau alimentate prin invertor sau alt tip de invertor fata de cel din cazurile ok?

In caz afirmativ ar trebui verificat daca nu cumva sursa zgomotului este invertorul sau /si cablul de alimentare, eventual filtru de iesire (daca exista).

Daca nu exista invertor, poate ar trebuie vazut daca motorul si modul de cablare difera si ar putea fi cauza.

Daca nu e secret, despre ce model/tip de senzor e vorba?

Link spre comentariu
Acum 13 ore, liviu9 a spus:

Se va remedia; garantat; de marti incolo o sa-mi vina echipa de sprijin cu osciloscop si alte nebunii la "locul faptei"; nu ar fi fost nimic tragic daca izolam senzorul; nici probleme de SSM; dar nu am primit aprobare; puteam sa o fac si sa tac, dar la o adica, poate as fi fost "tras de urechi"; explicatia e cam asa: trebuie rezolvata "ca la carte", altfel neconformitatile se perpetueaza si se inmultesc; cam asa gandeste o multinationala; bineinteles ca o sa va spun ce a fost si cum s-a rezolvat. Multumesc inca o data pentru interventii.

Cu stima,

Liviu

Problema este ca aceste obiceiuri vin de la persoane care nu au nici o legătură...... (asa pățesc și eu, tot multinațională) Eu le închid" gura"" cu rapoarte scrise și electronice plus filmare. Pentru mine este un soc trecerea de la privat la multinațională. (de la libertate la lanțuri în mâini și picioare, nu știu cât pot sa rezist) 

Editat de q_acdc
Link spre comentariu

Motoarele (toate) sunt alimentate prin VSD; dar nu acolo e buba (zero cazuri); bineinteles, se va inlocui convertizorul daca echipa de sprijin o sa constate ca el e vinovat, dar ar fi primul...si lucrez cu 3 modele (branduri) diferite. Au mai fost si defecte, dar alte cauze si alte manifestari; niciodata asta.

Ca idee: senzorul ala e necesar doar la PIF, sa calibrez comanda pentru turatia motorului; dar face parte din kit. Instalatiile cu belele le-am pus in functiune cu el izolat, apoi l-am (re)montat regulamentar pana gasesc / remediez beleaua; instalatia isi face treaba, doar un grafic e aiurea; turatia reala e ok; o data am patit sa o ia razna si turatia motorului (comanda 0-10V); atunci am gasit o platbanda, spira in scurtcircuit, am rugat electricienii sa o taie (deschis spira) si s-a remediat.

 

iop95: "hall effect kit" pe 2 fire; are nevoie de "isolating switching amplifier" in tabloul electric, sa poata functiona; am scris denumirile originale sa nu fie dubii; atat pot spune.

 

q_acdc: Dupa aproape 5 ani, inca imi place ce fac, de-aia ma agit cand nu-mi iese ceva. Hartogaria nu-mi place nici mie, dar e necesara...altfel "cucu" bani. Rapoarte zilnic: telefonic, electronic plus intre 6 si 12 tipizate...pix; uneori dureaza juma' de ora inainte de lucru si 2-3 ore dupa...dar suntem echipa de 2 si "puterea creste"...

 

Cu stima,

Liviu

Editat de liviu9
Link spre comentariu

Deci iesirea din senzorul cu "2 fire" este analogica 0-10V direct sau "impachetat/modulat"?

Influentele externe conduc la variatii mari si aleatorii ale semnalului?

Daca da, solutia teoretica rapida ar fi reducerea impedantei de iesire senzor/intrare AI... nu stiu daca e posibi in cazul de fata.

Link spre comentariu

Salutare! Asa cum am promis, ce am gasit, ce am reusit dupa 2 zile de investigatii si teste: 

In continuare o sa folosesc PE (impamantare), altfel iese din nou 1 km de text.

Rezolvat una bucata; cauza, zgomot in centura PE de ma miram ca procesorul mai e in stare sa functioneze; peste 800 mVca varf la varf; 25-40mV  intre diverse puncte marcate / conectate  PE, in tabloul electric.

Rezolvare : eliminarea tuturor conexiunilor redundante la PE; exemplu, o sursa de alimentare face contact la contrapanou cu suruburile de fixare (inclusiv prin pcb), am eliminat "flenticul" cu papuc si cosa care dubla conexiunea, etc; in final am izolat placa procesorului de PE (nu are marcaj ori borna PE, doar suruburile de fixare);  peste ea mai este o placa cu IN/OUT- uri analogice ori digitale plus RS485 care a ramas legata la PE (are papuc dedicat si e fixata cu piloni de plastic; nu are contact PE cu placa procesorului); acum totul functioneaza normal; nu am eliminat cauza; doar am stopat propagarea catre zonele de achizitie / prelucrare semnal / eliminat bucle PE interne. Maine mai am una...sper sa fie mai simplu...

Cu stima,

Liviu

P.S. Dupa comportament si oarece sapaturi : senzorul este inductiv nu hall, desi e "botezat" hall.

Editat de liviu9
Link spre comentariu

Gata: Azi am fost la inca una; separarile din postul anterior plus legat la PE blindajul cablului de forta dintre VSD si motor; azi am avut norocul sa gasesc acel cablu cu manta metalica de tabla; dar cum spuneam...nu am eliminat cauza (centura de impamantare nu este in "gradina mea"); practic, centura asta se comporta ca o antena imensa si in loc sa scurtcircuiteze toata mizeria aia in pamant, presupun ca provoaca unde stationare. Deocamdata, perturbatiile au ramas doar pe sursele de alimentare; din fericire, placa procesorului (care contine si partea de citire RPM) este destul de bine "imunizata" la zgomot; prin separarea ei de PE, am scapat de perturbatii. Pentru comparatie, am fost si la alta instalatie (identica) mai veche, executata dupa alt proiect de amenajare; acolo zgomote mici, rezonabile.

Cu stima,

Liviu

Editat de liviu9
Link spre comentariu

Uneori ai parte de multe ciudatenii,la un moment dat am fost solicitat de o institutie publica sa verific de ce in interval de cateva zile s-a defectat de doua ori placa de baza a centralei termice pe gaz,cei care asigurau mentenanta schimbau placa fara sa identifice cauza.Dupa mai multe investigatii am depistat ca pe teava de gaz exista o tensiune de cateva zeci de volti care se intorcea in centrala termica si defecta placa.Solutia a fost inserierea pe teava de alimentare cu gaz a unui niplu de separatie confectionat dintr-un material plastic ce l-au adus cei de la gaze.De atunci nu au mai fost probleme,nici cei de la gaze,nici cei de la Electrica nu au putut preciza de unde provine tensiunea, ramasese cumva in suspensie ideea ca ar putea fi o tensiune indusa in teava,in apropiere era si un post de transformare si cablurile subterane aferente.

Link spre comentariu
19 hours ago, liviu9 said:

Salutare! Asa cum am promis, ce am gasit, ce am reusit dupa 2 zile de investigatii si teste: 

In continuare o sa folosesc PE (impamantare), altfel iese din nou 1 km de text.

Rezolvat una bucata; cauza, zgomot in centura PE de ma miram ca procesorul mai e in stare sa functioneze; peste 800 mVca varf la varf; 25-40mV  intre diverse puncte marcate / conectate  PE, in tabloul electric.

Rezolvare : eliminarea tuturor conexiunilor redundante la PE; exemplu, o sursa de alimentare face contact la contrapanou cu suruburile de fixare (inclusiv prin pcb), am eliminat "flenticul" cu papuc si cosa care dubla conexiunea, etc; in final am izolat placa procesorului de PE (nu are marcaj ori borna PE, doar suruburile de fixare);  peste ea mai este o placa cu IN/OUT- uri analogice ori digitale plus RS485 care a ramas legata la PE (are papuc dedicat si e fixata cu piloni de plastic; nu are contact PE cu placa procesorului); acum totul functioneaza normal; nu am eliminat cauza; doar am stopat propagarea catre zonele de achizitie / prelucrare semnal / eliminat bucle PE interne. Maine mai am una...sper sa fie mai simplu...

Cu stima,

Liviu

P.S. Dupa comportament si oarece sapaturi : senzorul este inductiv nu hall, desi e "botezat" hall.

 Modificarile efectuate ( inlaturarea impamantarii specifice , denumita " flentic " ... , si celelalte ) nu se constituie in neconformitati ? ... Mi se par majore si mai substantiale decat o izolare de senzor . Inteleg ca in celelalte mii de cazuri , functionarea a fost corecta cu " defectele " din acest caz . Cred ca  si proiectul ( cel cu drepturi de autor ) ca si senzorul au probleme . Adica proiectul e defectuos , iar senzorul ales incorect pentru aplicatia respectiva . Ma rog , daca e afectat de " bucle " de impamantare ( in topic am auzit prima data notiunea , eu as fi refuzat ca electrician sa o modific , impamantarea adica centura ... banuiesc ca a fost verificata si predata cu acte ... ar fi trebuit reluata procedura ) . Apropo , ce drepturi de autor poate avea un proiect ( inteleg ) de automatizare ? E altfel decat normativele , datasheeturile , schemele de aplicatie etc . ? Intreb ( de curiozitate , mi se pare ciudat  ) , nu dau sentinte . Daca se poate si raspunde , am mai castigat ( personal ) ceva la cunoastere . Nu tehnica ...

Editat de gauss
Link spre comentariu

Acolo sint mult mai multe probleme. 

Ca să genereze cimp trebuie sa circule curent prin acea centura de împământare DAR pe acolo nu circula curent (nu are voie) decit ocazional atunci cind apare o defecțiune. Dacă circula curent atunci înseamnă că acea centura de împământare este folosita și ca nul de lucru cind de fapt trebuie sa fie numai de protecție. Mai mult curenții aia vor coroda în timp priza de împământare (cea îngropată).

Link spre comentariu

Proiectul nu are deficiente din moment ce functioneaza in toata lumea; proprietarul proiectului (angajatorul meu) este un gigant mondial in domeniul electric; ciudateniile sunt excluse, musai trebuie gasite explicatii si remediate.

Componente: calculator de proces, senzori, traductoare, TE si VSD;  motorul nu este "al meu"; nici impamantarea; instalatia completa (include proiecte terte) este de asa natura ca nu are nul de lucru;  VSD-urile au un dezavantaj: genereaza zgomot electric serios care trebuie sa se duca "in pamant" si sa ramana acolo, nu sa intre peste curentii slabi; placile electronice sunt facute sa fie imune la zgomot, minusul DC (comun) este izolat fata de PE, etc; din TE pleaca o singura legatura la priza de pamant; deci  circuitul extern de impamantare trebuie sa asigure mai mult decat unul clasic...in nici un caz bucle (adica circuite inchise); initial am plecat de la ideea ca cerinta asta e respectata si am cautat eventuale deficiente in bucatica unde sunt autorizat; sa fiu sigur ca nu am omis nimic, am solicitat sprijin cu logistica de nivel superior; concluzia interna a fost aia de mai sus; apoi a trebuit sa "fac ceva" ca instalatia sa functioneze in parametri (altfel clientul sufera pierderi), dar sa ramana "safety"; izolarea carcasei senzorului fata de PE in mediu ex nu e "safety", pe cand sursa DC este in continuare conectata la PE si departe de zona ex; cred ca "safety" e termenul pe care trebuia sa-l folosesc, nu "conform" ; restul nu mai e treaba mea; masurile ulterioare se discuta la alt nivel...

Va multumesc pentru interventii.

Liviu

Editat de liviu9
Link spre comentariu

da, proiect care functioneaza in toata lumea si e vandut in toata lumea, dar nu putem sa-i spunem numele pe un forum romanesc sa nu ne fure spionii.

si eu am lucrat la echipamente vandute in toata lumea si culmea, toate sursele de DC aveau minusul conectat la impamantare, nu ca asa ar fi venit ele, le conectam.

Link spre comentariu

Gigant mondial care are nevoie de Elforum sa-si rezolve problemele... hmmm. De ce nu platesc niste experti care sa stie ce sa faca. Zgarciti la tărâţe? Angajati care vor sa devina eroii zilei cu stiinta altora?

 

Un contact prin surub (prin carcasa, etc) nu este considerat inlocuitorul unui fir de impamantare cu rol bine definit. Nici un standard de securitate a muncii nu va accepta acest argument in cazul unui accident de munca.

 

Zice bine colegul @sesebe, aia numai impamantare nu e cu tensiunea aia "calatoare".

 

Pentru VSD/VFD-uri exista cabluri speciale. Nu e musai ca orice cablu ecranat sa fie bun. Mantaua unui cablu poate avea exclusiv rol de protectie mecanica, fara a influenta/impiedica emisiile parazite.

Link spre comentariu
Vizitator
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.
×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Am plasat cookie-uri pe dispozitivul tău pentru a îmbunătății navigarea pe acest site. Poți modifica setările cookie, altfel considerăm că ești de acord să continui.Termeni de Utilizare si Ghidări