Jump to content
ELFORUM - Forumul Electronistilor
maxente

Automobile electrice

Recommended Posts

HAi ca merge si aluminiu. De exemplu SL/cl de la mertzan, sau S-urile is pline de aluminiu si? se inghesuie lumea la ele?

Audi iar generatiile vechin u prea ruginesc, daca n-au fost lovite, ce mai, nici passatu b5 nu rugineste masiv daca n-a fost abuzat.

Si? se inghesuie lumea la ele pt asta?

Un drac, se scapa de ele si nu din cauza ruginii.

Ai piata inundanta de masini, ce sa o tot tii, alta!

Acum 42 minute, Sharky a spus:

...........

Un drac, se scapa de ele si nu din cauza ruginii.

Ai piata inundanta de masini, ce sa o tot tii, alta!

De acord și eu le-am tot schimbat, dar să-ți dau un exemplu : cumpăr un sh bun (initial arată bine) si vreau să-l țin câțiva ani, dar după un an - doi incepe să "înflorească" pe la praguri, pe la marginea aripilor, etc. Nu pot să-l las așa că vine ITP-ul sau mă opreste vreun milițian care a visat urât noaptea și imi reține talonul pentru "aspect estetic necorespunzator".

Deci mentinerea aspectului caroseriei e o problemă in plus, care trebuie rezolvată.

Valabil si in cazul masinilor (relativ) noi, am văzut destule la 4 ... 5 ani vechime cu probleme de genul. Nu mă refer doar la Logan ...

Is bune, is rele, passatu b5 nu e inflorit pe niciunde, si din 2003 ruleaza in tara. E drept ca altele ruginesc, dar nu ca alea cu probleme grave.

Care is rezistente la tabla se cunosc, punctele unde incep, iar se cunosc. Nu te pune nimeni sa iei un cazan ruginit sau predispus la rugina.

In schimb sa iti pice un turbo, sa iti pice un ambreaj, caseta face joc... Astea erau bune cand ai luat masina, daca valoarea cazanului e 1-2mii E, oare il repari sau o dai la gunoi?

3 hours ago, norad said:

Parca DeLorean-ul avea caroseria din inox.

Sau era din "inox" de frigider modern?

Da asa este, era din INOX .Pacat ca din alte cauza s-a terminat , poate aparea si concurenta ,si acum am fi avut masini rezistente la umezeala si desigur mai rezistente mecanic. Acum DeLorean e de colectie ,pretul in urcare...... totul datorita filmului "Back in the Future" .

Si Volvo o vreme avea caroseriile din tabla stanata si cu garantie pe viata, dar se pare ca s-au lecuit si ei.

Eu nu inteleg de ce nu le fac din plastic, ABS sau ce o mai fi la categoria asta.

In urma cu un an sau doi, mi-a zburat un ornament de la caroserie, din jurul rotii, in mers. Toata lumea a incetinit, oprit, etc, unul s-a gasit sa treaca cu rotile peste rahatul ala de plastic. Mic nu era deloc. 

L-am luat si la primul service l-au montat aia la loc. Arata chiar mai bine decat inainte, fara semne de suferinta. 

Acum 16 minute, cablaje pcb a spus:

Eu nu inteleg de ce nu le fac din plastic, ABS sau ce o mai fi la categoria asta.

Si sa scrie Trabant pe ele...:rade:

La 22.11.2019 la 17:11, maxente a spus:

Uitati-va si voi ce porcarie de masina a facut asta  facepalm_40x40.gif

Cat o fi stat pana i-a bashit mintea sa scoata o asa caricatura de design ?

Musk o pierdut 760 de meleoane dupa ce s-au spart cele doua geamuri:85

Doamne fereste, cat de urata poate sa fie masina aia. De fiecare data cand ma uit la ea ma ingrozesc Vomiting emoticon 

Eu cred ca a fost un concurs, cine deseneaza cea mai urata masina ala castiga, altfel nu imi explic ce a putut fi in capul astora.

Edited by maxente

La camioneta lui Musk lipsesc rotile patrate.

Si garda la sol f joasa din filme sf gen alien sau avp :)

e o schita de woody allen pe tema asta, "daca impresionistii ar fi fost dentisti" .

nu am vreo explicatie pt care nu se poarta plastic in loc de tabla. De exemplu clio vechi avea aripi de plastic, asta nou nu stiu.

dar loganul din aceeasi perioada era de tabla.

oare care e explicatia? Ca e clar ca de era plasticul mai ieftin, l am fi vazut pe logan demult.

• Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.