Sari la conținut
ELFORUM - Forumul electronistilor

CI pentru control led rgb


Postări Recomandate

Ce vrei concret să facă LED-ul ? 

Am făcut acum vreo 3 ani un proiecțel cu PIC12F675 pentru un coleg de aici de pe Forum și țin minte că mergea. Dacă prezintă interes mi-aș putea face timp să-l retestez.

Făcea tranziția roșu-galben-verde-cyan-albastru-violet-alb   și de la capăt cu viteza reglabilă dintr-un potențiometru și cu raportul tranziție/staționare ( la schimbarea culorilor ) selectabil din trei jumperi.

Link spre comentariu
Acum 2 ore, UDAR a spus:

Ce vrei concret să facă LED-ul ? 

Am făcut acum vreo 3 ani un proiecțel cu PIC12F675 pentru un coleg de aici de pe Forum și țin minte că mergea. Dacă prezintă interes mi-aș putea face timp să-l retestez.

Făcea tranziția roșu-galben-verde-cyan-albastru-violet-alb   și de la capăt cu viteza reglabilă dintr-un potențiometru și cu raportul tranziție/staționare ( la schimbarea culorilor ) selectabil din trei jumperi.

Este exact ce am eu nevoie, văd că există și variantă smd pentru pic12f675.

Link spre comentariu
12 hours ago, M.Adrian said:

Este exact ce am eu nevoie, văd că există și variantă smd pentru pic12f675.

Să înțeleg că ești interesat ? Ai posibilitatea să programezi PIC-ul ? 

Dacă răspunsul este afirmativ la ambele întrebări o să aloc timp pentru a programa un PIC12F675 ( dacă mai am , dacă nu voi porta pe PIC12F615 din care mai am sigur ) și să fac un nou test - nu mai țin minte exact cum mergea acum trei ani . Eventual să fac un mic filmuleț cu telefonul .

Îmi rezerv dreptul de a dura câteva zile treaba asta pentru că mai am și multe alte lucruri de făcut. 

 

@Thunderer2018  Înțeleg că vei  folosi   trei PT4115 , nu ? 

Editat de UDAR
Link spre comentariu
Acum 7 ore, UDAR a spus:

Să înțeleg că ești interesat ? Ai posibilitatea să programezi PIC-ul ? 

Dacă răspunsul este afirmativ la ambele întrebări o să aloc timp pentru a programa un PIC12F675 ( dacă mai am , dacă nu voi porta pe PIC12F615 din care mai am sigur ) și să fac un nou test - nu mai țin minte exact cum mergea acum trei ani . Eventual să fac un mic filmuleț cu telefonul .

Îmi rezerv dreptul de a dura câteva zile treaba asta pentru că mai am și multe alte lucruri de făcut. 

 

@Thunderer2018  Înțeleg că vei  folosi   trei PT4115 , nu ? 

       Da, sunt interesat, dar eu nu am posibilitatea să programez picul încă, am discutat cu un prieten în schimb și mă poate ajuta în privința asta. 

       Ar fi minunat dacă ați putea verifica funcționalitatea circuitului, dacă și când aveți timp, nu este nici o grabă.

Link spre comentariu

Am făcut teste și funcționează. Din păcate filmarea cu telefonul nu este de loc edificatoare chiar dacă am pus o cutie de plastic peste LED pe post de difuzor.  O să încerc totuși   -mâine cred - să urc undeva filmul și să pun un link. 

Menționez că testele le-am făcut cu un LED RGB de putere mică dar creșterea puterii nu reprezintă o problemă fiind PWM , pur și simplu se intercalează niște tranzistori între PIC și LED. 

Atașez arhiva cu proiectul . Arhiva conține și schema . Fac mențiunea că în cod există o neconcordanță cu schema - schema este cu ieșirile active SUS pe când codul este modificat pentru ieșiri active JOS așa e LED-ul meu RGB, cu anod comun. În codul sursă există și varianta originală comentată.

Mai multe - dacă vor fi întrebări.

Slow RGB 30092015.zip

Link spre comentariu

Se pare că e destul de complicat să uploadezi video , mai ales dacă sunt relativ lungi ( am găsit de pildă la Vimeo max 30” și doar din Android ) . 

N-am nici timp nici chef să cercetez deci renunț la a posta filmulețul. Oricum se vedea destul de prost . 

PS Nu doresc să uploadez în domeniul public - youtube de exemplu.

Link spre comentariu

Alătură-te conversației

Poți posta acum și să te înregistrezi mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: Postarea ta va necesita aprobare moderator înainte de a fi vizibilă.

Vizitator
Unfortunately, your content contains terms that we do not allow. Please edit your content to remove the highlighted words below.
Răspunde la acest subiect...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Am plasat cookie-uri pe dispozitivul tău pentru a îmbunătății navigarea pe acest site. Poți modifica setările cookie, altfel considerăm că ești de acord să continui.Termeni de Utilizare si Ghidări