Sari la conținut
ELFORUM - Forumul electronistilor

antena verticala


Vizitator

Postări Recomandate

Am inteles ca Titan-ul gap ar avea ceva receptia cam slaba ....comparativ cu un dipol .Cat despre amplasarea magaoaiei pe bloc unde mai exista si trasnete,vecini rai si dupa aia sunt probleme cu ancorarea. Eu pentru inceput as pune o antena de CB ,un 5/8 lambda ca sa se obisnuiasca lumea cu ideea si dupa aia ....!

In plus de asta toate comentariile mele sunt on-topic,la obiect si are cine sa ma corecteze daca gresesc. Asta pentru CWT !

Link spre comentariu
Acum 2 ore, YO3CWT a spus:

Sincer, eram incantat de performantele si review-urile antenei Titan GAP, dar nu am realizat dimensiunile ei.

M-am cam speriat numai la ideea unui accident, in care cedeaza ancorele si unde aterizeaza tot ansamblul de pe bloc.

Personal, nu stiu daca merita riscul montarii pe un bloc de patru etaje. Sunt foarte mici sansele sa ramana pe planseul blocului, in caz de furtuna.

 

In primul rand nu te entuziasma prea tare despre review-uri, e vorba de o simpla antena verticala multiband si nu de quaduri full size, este o antena care ca si altele similare, are de exemplu in banda de 80m  o lungime fizica de numai 10% din lungimea de unda (si asta fiind... dipol, nu vertical L/4 !!!!!), deci daca o sa cauti bine o sa dai si de multe impresii obiective mai putin bune, altfel daca citesti un review publicat in urma cu multi ani pe la noi in revista, acela te-ar face sa arunci orice beam pe care l-ai avea deja ca sa pui in locul lui o teava verticala din asta, asa de exubernat era... de atunci a ramas pe la noi senzatia asta ca Gap-ul ar fi o minune!

Trebuie sa fim realisti, altfel dezamagirile mari vin taman de la asteptarile prea mari, iar eu stiu demult ca Gap-ul a generat de multe ori la noi astfel de asteptari! Eu am acel Gap nu pentru ca ar fi cine stie ce, ci pentru ca am avut ocazia mai demult sa-l cumpar la pret decent aici in Ro si nu foloseste radiale care m-ar incurca mult.

 

Si nu e cazul se te sperii, este exact conform vorbei "ochii te sperie, mainile te scapa", iar  vertical care sa mearga cat de cat si in 40 si 80m nu stiu cat de "mai mic" de 7,5 m vei gasi... poate niste antene de montat pe masina dar despre care ma indoiesc ca ar suporta 1 kW. Oricum, sa stii ca in acest domeniu vorba aia avand niste anume alte conotatii "marimea conteaza" este valabila, deci nu cauta  antene cat mai mici din teama ca nu cumva una "mare" ar fi  o criminala in serie si ar fi coborat de pe bloc in fiecare noapte ca sa omoare treptat pe toti din cartier... Eventual poti sa renunti la 80m (si deci la Titan) optand pentru o alta verticala mai "slim"... si mai pui acolo langa ea un inverted V sau chiar un LW pentru 80m care pot fi  ok si pentru traficul local... exista optiuni.

 

=============

L-am sunat acum pe amicul meu, si am aflat ceea ce nu stiam, si anume ca a vandut deja mai demult Gap-ul, dar mi-a confirmat ceea ce stiam, ca cel putin de la 20m in sus era foarte ok ca si antena verticala, in 40m "mergea" acceptabil, dar era mai slaba in 80m, insa neuitand sa-mi spuna ca chiar si asa a reusit si QSO-uri cu W in 80m.

Este exact cum zice rusul: "there is no free lunch"!

 

  

Acum 2 ore, grosu99 a spus:

Am inteles ca Titan-ul gap ar avea ceva receptia cam slaba ....comparativ cu un dipol .

 

Cate bordeie atatea obicee!

Nu cred ca vei putea gasi vreo verticala multiband 80-10m care sa nu aiba recenzii contradictorii inclusiv -si mai ales-relativ la dipoli...

Lumea uita ca exista niste variabile precum conditiile locale, polarizarea semnalelor, unghiul sub care sosesc, modul in care sunt instalate, un acelasi vertical functioneaza intr-un fel pe sol si altfel cand este instalat elevat, altfel deasupra acoperisului din tiga si altfel deasupra celui metalic, unii nu cunosc importanta la receptie a simetrizarii si utilizarii socurilor de mod comun pentru atenuarea zgomotului de mod comun, etc., uita ca exista deja experianta faptului ca pe cazul general verticalele sunt mai slabe la receptie, nu-i asa?

Uite un exemplu cu un alt "bordei" si alt "obicei" decat cel specificat de dumneata si in general (si sigur poti gasi si N teste comparative avand rezultatul contrar acestuia!):

 

 

Oricum, antenele de acest fel sunt folosite datorita altor avantaje pe care le ofera celor ce au nevoie de acele avantaje (sunt multibanda, fara trapuri, necesita spatiu redus, pot fi montate elevat, si inclusiv.... permit tunderea gazonului pe care sunt instalate (!), arata impresionant si exista marketing corespunzator  ;-) 

Cand poti sa instalezi doar o singura antena pe bloc,  pe casa, ori in gradina de numai 10x10m2, ce alte optiuni mai bune ar fi decat o verticala multiband?

Altfel, sa ridice doo deshte ala care isi permite sa instaleze simultan verticale L/4 monobanda  pentru toate cele 8-9 benzi HF in care functioneaza aceste verticale multiband, cu toate sutele de radiale, ancore, cabluri coaxiale si comutari pe care le-ar necesita acelea... O astfel de simpla intrebare ne aduce repede cu picioarele pe pamant, .... numai coaxialele, conectorii si comutarile lor necesare pentru verticalele alea monobanda m-ar costa mai mult decat m-a costat Gap-ul, ca de celelalte cheltuieli si mai ales de spatiul necesar (nedisponibil) plus efortul de instalare al acelora nu mai zic!

 

 

Link spre comentariu

Pe bloc este o singura solutie : sa fii  BIG BABANU, cu multi bani si sa faci izolatia pe bucata unde pui antena,si bineinteles s-o si intretii ! In felul asta inchizi toate gurile rele si toata lumea devine  zambitoare cand te vede.

Cat despre antena GAP sunt convins ca unii mai mult sau mai putin interesati vor s-o scoata in afara interesului RA . 

Si eu zic ca e o antena buna si cu un pic de atentie si doatata cu balunuri face ce trebuie fara prea multe complicatii.

Link spre comentariu

Parerea mea e ca o astfel de antena montata pe bloc ar atrage instant atentia asupra ei . Sa nu mai zic de pretul ei .

Cred ca o filara orizontala multiband ar fi mult mai discreta . Un dipol asimetric .

E adevarat , e nevoie de o anumita degajare , dar pe de alta parte ai nevoie de doar doua puncte de sustinere la o anumita distanta .

Sa nu mai vorbim de costuri , de constructie si de intretinere . Infinit mai mici fata de Gap .

 

Apropo la Gap, inteleg din explicatii ca in banda de 40m isi schimba polarizarea ?

"- de un aparent radial apropiat de baza fizica a antenei (dar nu este "radial" ci este un fir conectat la bratul inferior al dipolului dar pliat sub forma patrata) din care se ajusteaza rezonanta in 40m,"

Sau cel putin asa am inteles .

In literarura de specialitate acei elementi au denumirea de elemente parazite "parasitic elements " si de regula au rol de ajustarea directivitatii antenei si a acordarii impedantei pentru o anumita frecventa . Se intalnesc frecvent in antene sectoriale folosite in benzile GSM si se monteaza la o distanta care variaza intre lambda/8 si lambda/4 din frecventa de lucru a vibratorului .  In cazul GAP , doar pentru acordul impedantei . Datorita lungimii mari de unda in care este folosita antena ar rezulta distante mult mai mari fata de pilon si atunci au recurs la artificiul legarii in mod electric a stubului prin acele fire pentru a scurta cat mai mult distanta  . Asa cred !

Si o schita cu un dipol asimetric multiband :

 

asimetric dipol.jpg

Editat de ndor
Link spre comentariu

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum
×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Am plasat cookie-uri pe dispozitivul tău pentru a îmbunătății navigarea pe acest site. Poți modifica setările cookie, altfel considerăm că ești de acord să continui.Termeni de Utilizare si Ghidări