Jump to content
ELFORUM - Forumul electronistilor

ce amplificator sa folosesc la sursa SMPS

Recommended Posts

sal.tocmai am terminat o sursa in comutatie care ridica tensiunea de la 12v la +_ 33v in sarcina cu 2 becuri de 100w.fara sarcina sursa da +_37v.sursa am testat-o la o baterie de masina 12,4v,probabil ca pusa in masina sursa va da tensiunea putin mai mare. rugamintea mea ar fi sa imi dati vreo idee, ce amplificator sa pun la sursa aceasta.tin sa precizez ca am nevoie doar de un canal pt subwoofer.deci amplificatorul sa reziste pana pe la tensiunea de +_40v.as opta pt ceva cu mosfeturi,dar sa fie ceva mai simplu si robust sau merge si cu integrat.eu am tot gasit,dar sa mearga la tensiunea asta ii cam greu.daca aveti ceva sugestii,o schema sau un link.va multumesc

• Replies 12
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

e plin forumul de scheme de amplificatoare audio cu tranzistori, daca vrei pe integrate poti folosi TDA7294(se impaca cu tensiunea de +/-33) care scoate 70w pe 4 ohmi sau daca pui 2 in punte scoti 140w pe 8 ohmi.Totusi, spune ce putere are sursa si ce putere ai vrea sa aiba amplificatorul.Bafta.

scuze de intarziere.n-am avut net cateva zile(pt neplata:P) schema care o folosesc este ce a lui ELLIOT http://sound.westhost.com/project89.htm.a 2-a schema,fara reglaj de tensiune.in primar am folosit 4 tranzistori irfz44n(cate 2 pe fiecare ramura).transformatorul e facut pe un tor de ferita(culoare verzuie)mai multe data despre ferita nu stiu.am cumparat-o de la cineva care face asemenea surse.are diam exterior de 4 si interior de 2,5.inaltime 1,6 cm.am bobinat in primar 9spire de sarma a cate 4fire de 0.8mm(grosimea sarmei).sper sa se inteleaga.in secundar am pus 22 spire de sarma cu 2fire de sarma.diam sarmei in secundar 1mm.puntea am facut-o cu 4diode byw29-150.treanz si diodele sunt puse pe radiator si izolate.am pus un amplificator(modul) cu un tda 7294.tensiunea scate..pana pe la 24v pe ramura la putere mare.care ar putea fi problema? o sa mai incerc alt miez,am facut comanda la ``comet ``pt 2 toruri R40/24/16l K400.ar merge mai bine daca as incerca sa fac schema cu stabilizare prin optocuplor? si inca o intrebare..cu ce sarcina sa verific sursa sa vad cam ce putere imi da?final audio direct nu as pune. cu bercuri nu mi se pare prea stralucit.nici osciloscop nu am,dar am frecventiometru pe aparatu de masura(poate ajuta) :)

bun...pai..sa zic asa daca pun 2 becuri de 24v/100w si sa zic asa(prin minune) sursa sta tensiunea dorita..sa zic+_ 30v atunci inseamna ca sursa are o putere de 200w? asta nu mi-e prea clar.momentan astept sa vina optocuploru de la bucuresti..ca in tot clujul nu mai aduc.ms mult