Sari la conținut
ELFORUM - Forumul electronistilor

Despre creier.

Evaluează acest subiect


alcon

Postări Recomandate

Acum 18 ore, gauss a spus:

Suna interesant . Ma rog ... , nu am avut senzatia ca am vazut ceva nepamantean . Doar frustrarea ( o am si acum ) ca nu am reusit sa asociez ce am vazut cu ceva cunoscut ... sau sa incropesc o ipoteza . Slava Domnului ( nu vreau sa sune a lauda ) , am experienta incat sa identific rapid ceva care zboara si e facut de mana omului . La aeronave , sansa sa gresesc e mai mica decat 1:1.000 ( la cele militare ) . Cele civile  ( aeronave de linie ) , sant neinteresante ... si seamana intre ele  . Ma rog , sant vreo 10 configuratii distincte . Pot spune cu mana pe inima  ca nu am vazut aeronave ( alea secrete , de care stie toata lumea , nu ajung deasupra Romaniei ) . In fine ...

 

N-ai cum sa fii sigur ca nu ajung deasupra Romaniei. Daca sint secrete si le stie toata lumea....nu prea sint secrete iar celelalte pe care nu le stie lumea.....nu le stie si din cauza ca se ascund bine, deci nu poti fi sigur ca nu ajung si deasupra Romaniei.

 

 

Editat de sesebe
Link spre comentariu
3 minutes ago, Dan85 said:

Cu valoare de pana in 10$ cu free shipping.   Pupe mama pe el de destept...

Te-ai gandit , asa prin absurd,  daca ti-l conectezi pe al tau la o statie de emisie nici radarele lu' Nato nu mai merg si vedem doar Plenara CC al PCR ,in direct la tv. ?

C e bun ai fi fost de informator pe timpul lui Ceasca. Erai "pretin" cu militienii si securistii.

Link spre comentariu

Ma rog ... tot ce stiu este ca in anii cu razboiul din fosta Iugoslavie bombardiere B-2 au trecut peste Romania ... si n - a stiut nimeni . Nici la propriu , nici la figurat . Desi toata apararea antiaeriana era in alarma .  De asemenea , anul trecut ... 2 F-22 au aterizat la M.K. ( Mihail Kogalniceanu ) Constanta . Tot asa , s - au trezit cu ele la capatul pistei , cerand aprobarea de aterizare ... Acestea ( cele 2 tipuri ) fiind pamantene , productie USA si documentate ca invizibile . Revin cu amanunte despre experientele mele personale ... ma rog , una a fost colectiva . 

Editat de gauss
Link spre comentariu

Creierul oamenilor are mai multe module. Unul este creierul mic, cerebelul, care comanda respiratia, inima, miscarile intestinelor, automatismele. Leziunile la cerebel sunt mortale.

Exista si creierul "reptilian", care se ocupa cu memoria si afectivul, cu instinctele de baza. Acesta functioneaza ca la animale, nu are nimic in plus.

A treia componenta este creierul superior (scoarta cerebrala), care se ocupa cu calculele matematice si cu tot ce presupune gandire superioara.

Afectarea "creierului reptilian" duce la boli psihice grave (autism - schizofrenia copiilor, nebunie, depresie, borderline, paranoia, etc). Iar afectarea creierului superior se intalneste la prosti (cretinism - consecinta a hipotiroidismului, etc). Persoanele cu afectiuni in zona asta au sanse mai mari de supravietuire decat cele cu probleme la creierul reptilian. Este mai bine sa fii prost decat nebun.

 

Din ce am citit, dar corelat cu observatiile proprii, leziunile la creierul reptilian se produc daca este afectat metabolismul neuronal la nivelul arderii glucozei (sursa principala de energie), ca urmare a deficitului de tiamina. S-a descoperit recent ca infectii intestinale cu bacterii care prin toxinele produse duc la distrugerea rezervei de tiamina, au ca efect aparitia autismului la copii, sau a afectiunilor grave (depresie, borderline, schizifrenie) la adolescenti si adulti. Se produce encefalita Wernicke, cu consecinte grave (ireversibile)  asupra neuronilor.

 

Am observat ca in ce priveste reactiile afective, oamenii nu difera de animale. De exemplu, daca parintii nu isi cresc copiii de mititei, sa-i tina in brate, sa doarma cu ei, sa le dea sa manance, etc, sa fie in contact fizic cu ei, le dispare componenta afectiva fata de copii si nu se mai ocupa serios de ei. De asta nu este bine sa-si dea copiii sa-i creasca altii (bunicii), pentra ca li se intrerupe ciclul afectiv de crestere a "puiului", exact ca la nimale. Persoanele care isi cresc copiii singure au o relatie afectiva cu ei foarte puternica, toata viata. Iar cele care dau copiii la bunici pana la varsta scolara, au o relatie deficitara cu ei, un esec.

Editat de VAX
Link spre comentariu

Vorbim vorbe...cunosc o pereche de tineri crescuti in casele de copii, care acum la randul lor au familie si copii lor.Nici vorba de lipsa de afectiune.Si ma indoiesc in copilaria lor nefericita sa fi avut parte de afectiune, alta decat parinteasca, si nici de aia.Probabil in teoria de mai sus, s-au omis si genele, acea mostenire pe care o iei cu tine, indiferent cine te iubeste cand esti mic. De unde si vorba, ce ti-e scris, in frunte ti-e pus.

Editat de doru3160
Link spre comentariu

Dumneata nu citesti cu atentie, iti fuge gandul in alte parti. 

Am spus ca la parintii care nu isi cresc copiii de mititei si ii iau mari de la bunici, relatia afectiva cu copiii lor este stearsa. In situatia asta m-am aflat eu cu parintii, dar si nevasta-mea a avut problema de acelasi tip. In schimb, am vazut cat de armonioasa si plina de afectiune este relatia dintre parinti si copii, cand copiii sunt crescuti tot timpul de parinti. Ia puiul de langa parintii lui si vezi ce se intampla dupa asta (il "rejecteaza").

Editat de VAX
Link spre comentariu

Voiam sa scot in evidenta ca oamenii nu difera esential de animale, in privinta functionarii creierului reptilian (afectiv + instincte). Nici animale nu sunt total lipsite de judecata si trebuie sa le respectam si sa le iubim. De asta sustin cu tarie ca trebuie sa trecem la alimentatia pe baza de proteine obtinute cu ajutorul bacteriilor si sa nu ne mai comportam bestial cu animalele.

Link spre comentariu

Nu doar ochii formeaza imagini in creier,  asta e destul de clar. La fel de bine ar putea sa fie alte fiinte. Eu am avut imagini din viitor si culmea nu era imaginatia , visul , nici macar nu erau chestii pe care sa le fii vazut pana atunci. Mi-au ramas fixate pe retina (cum s-ar spune) si am putut sa le identific si intelege abia cand s-au produs. E adevarat ca nu a fost un viitor foarte indepartat, poate o luna, dar nu au fost din amintire, nici a mea, nici a altcuiva, nici macar din istoria locului respectiv. 

Din cate se pare istoria umanitatii e plina de profetii si premonitii, unele pe termen foarte lung, asa ca nu sunt un caz unic.

Intrebarea e cine ne baga chestiile astea in creier ?

Chestia cu calatoria in timp e discutabila, pentru ca tot mai multi admit calatoria in timp, dar numai in trecut, in viitor nu se poate.

 

Link spre comentariu

Daca ai astfel de perceptii (auditive, vizuale), este posibil sa te pasca o afectiune psihica severa, dar tratabila. Asta in cazul in care s-a repetat figura de mute ori. Daca a fost o singura data, atunci n-ar fi ceva de alarma. Fa-ti analizele hormonale, vezi daca stai bine cu tiroida. Verifica multe chestii (hemoleucograma, glicemie, etc).

Link spre comentariu
Vizitator
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.
×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Am plasat cookie-uri pe dispozitivul tău pentru a îmbunătății navigarea pe acest site. Poți modifica setările cookie, altfel considerăm că ești de acord să continui.Termeni de Utilizare si Ghidări