Sari la conținut
ELFORUM - Forumul electronistilor

Reconstrucție SE cu EL34


Vizitator viobio

Postări Recomandate

Kitul a costat cat a costat si am primit perechea de trafuri de iesire si cablajul gresit realizat... cu socluri ceramice. Adunate toate..... ajung la valoarea platita... a folosit componente de calitate. Singura chestie ce se poate imputa daca vtem sa fim critici este ca vanzatorul nu a stiut ce vinde, a crezut ca vinde un amplificator. fara sa stie ca amplificatorul avea greseli in asamblare si a incercat sa isi scoata suma investita. Nu pot sa acuz un om de rea credinta cand acesta nu a avut intentia de a tragd vreo teapa, pur si simplu nu stia ce vinde, sigur a testat si nu a reusit sa ii dea de cap, nu a avjt cunostintele necesare si a abandonat ideea. 

 

Drept si prin urkare, nu pot sa dezvalui identitatea omului, in cinditiile de mai sus, pot doar sa trag concluzia ca a vandut un kit nefunctional ascunzand acest lucru sau probabil, conform cunostintelor sale, a crezut ca e perfect functional. 

Link spre comentariu
  • 1 lună mai târziu...
On 2/10/2019 at 1:50 PM, adrian_pic said:

sa vedem o comparatie de putere intre niste tuburi noi si altele cu emisie de 70%.

De curand am verificat cateva cutii cu tuburi din seria ECCxx si ExxCC si echivalentele americane (cca 500 buc), intai le-am ascultat pe toate intr-un amp apoi verificate pe catometru. Am gasit tuburi cu emisie 30% pe catometru dar care trecusera testul de auditie. Testul de auditie era doar o ascultare comparativa de cateva secunde. ECC83/12AX7 inca se aude foarte bine la 0,5-0,6mA, curentul de catalog fiind 1,2mA. De fapt este putin relativa povestea cu procentele, intr-o cutie de 100 buc. tuburi NOS se gasesc destul de putine tuburi cu 100%, vor fi multe +/-30% si chiar +/_40%. Unui tub caruia nu-i cunosc povestea emisia de 70% imi poate spune in acelasi timp ca este foarte putin folosit sau ca si-a pierdut aproape jumatate din emisie, depinde cat a avut emisia cand a fost nou. Cu finale nu am avut de-a face decat cu tuburi noi deci nu am statistici/experienta cu uzate. De ex. 6p3s are plaja 58-86mA, daca masuram 2 noi si arata unul 65 iar celalalt 85mA sunt in plaja fabricantului deci bune, daca le masuram peste un an fara sa stim cat au fost folosite si arata ambele 65 mA ce concluzie tragem?

Editat de mojnost
Link spre comentariu

Amplificatorul  merge excelent.Dupa cateva sute de ore de rodaj,suna impecabil.Cu volumul la maxim si fara muzica, cu urechea langa difuzor, e aproape mut.Diferenta fata de Accuphase E-206 e destul de mare.Ca volum, nu se poate asculta peste 40 la suta din volum.Scot vecinii afara.Nu exista brum deloc.Diferenta e destul de mare dupa ce s-au rodat lampile.

Link spre comentariu

D-le DANO  in postarea mea din  febr. am mentionat ca PCB -ul nu a avut greseli  ... poate a mai existat si CLONE care sa fi avut greseli dar al D-lui TOADER era impecabil  l-am verificat eu ... Pe forum s-a facut LARMA degeaba ... si pe seama conceptiei....Una peste alta  daca este construit cum trebuie cu piese de calitate  .... va rezulta un utilaj foarte buni ce va face prieteni sa uite sa inchida gura de uimire....ar fi pacat sa nu creeze o adevarata  MISCARE si pe forumul nostru.....Re postez , postarea mea din febr........

 

  • Membru
  •  
  • Membru activ
  • 42
  • 117 posts

Kit-ul este OK  nu cred ca cel care a initiat construirea lui a avut ginduri dosnice....circuitul imprimat e OK...d-lor va grabiti sa va uitati la dosul problemei...Schema este preluata si adaptata dupa un proiect JAZZ 6L6 ce a creat o adevarata " MISCARE MONDIALA"   deci proiectul este bun.. Si atunci de ce este failura ?? probabil o piesa defecta sau mai multe,  sau o eroare umana  la montaj...Dovada ca ampliful D-lui Toader cinta si cinta frumos...dar el are o alta problema ,  BRUMUL  care apare dupa cca. 5-6 minute de cintat repet nu apare imediat ...o fi vreun condensator din alimentare care are scurgeri ?  o fi tubul 6H1P - E  care are potentialul la 85V si nu rezista desi dupa catalogul de tuburi "Ana Savescu"  Ufc=250v , D-l Viorel mi-a atras atentia ca e numai de 100V  dar pina la 85 V  mai este 15V..  Deci potentialul filamentului trebuie ridicat fata de catod pentru a fi blocata dioda formata dintre filament si catod pentru cazul nostru ...Si am putea face si extensie ... la toate montajele ce folosesc tuburi sovietice militare nu numai celor CASCOD si SRPP sau DEFAZOARE.. Nu cred ca acest tip de schema ar trebui abandonat trebuie reconsiderat reluat in forma initiala cu tuburi 6SN7 si 6L6 alimentarea grilei ecran inbunatatita si nu cu EL34 care este regina forumumistlor si a chitaristilor,   ci cu 6L6 care este regina HI-FI- lor..Cu Stima..

Link spre comentariu
18 hours ago, Toader said:

Amplificatorul  merge excelent.Dupa cateva sute de ore de rodaj,suna impecabil.Cu volumul la maxim si fara muzica, cu urechea langa difuzor, e aproape mut.Diferenta fata de Accuphase E-206 e destul de mare.Ca volum, nu se poate asculta peste 40 la suta din volum.Scot vecinii afara.Nu exista brum deloc.Diferenta e destul de mare dupa ce s-au rodat lampile.

Am mai auzit si la altii chestia cu rodajul lampilor si nu inteleg fenomenul d.p.d.v electronic.Termenul de rodaj o foloseam pe vremea cand puneam piston nou la motocicleta.Atunci era necesar un rodaj ca segmentii sa se aseze pe cilindru.

In lampa ce se rodeaza? Electronii sa loveasca anodul in puncte identice, sau sa paraseasca catodul mereu din puncte identice?

@Toader sunt sigur ca esti multumit de sunetul acelui amplificator, dar ai promis ca vei posta si masuratori facute la colegul Popa Marius ca sa vedem si noi valoarea acelor trafuri de iesire. Aprecierea dupa ureche este subiectiva, cred ca esti de acord.

Link spre comentariu
3 hours ago, simson said:

Am mai auzit si la altii chestia cu rodajul lampilor si nu inteleg fenomenul d.p.d.v electronic.Termenul de rodaj o foloseam pe vremea cand puneam piston nou la motocicleta.Atunci era necesar un rodaj ca segmentii sa se aseze pe cilindru.

In lampa ce se rodeaza? Electronii sa loveasca anodul in puncte identice, sau sa paraseasca catodul mereu din puncte identice?

@Toader sunt sigur ca esti multumit de sunetul acelui amplificator, dar ai promis ca vei posta si masuratori facute la colegul Popa Marius ca sa vedem si noi valoarea acelor trafuri de iesire. Aprecierea dupa ureche este subiectiva, cred ca esti de acord.

Salut, dl Simson.Chestia cu rodaju poate fii explicata cred de cei mai competenti pe forum.Fapt e ca e reala.Nu e vreo sensazie de acomodare a urechii cu sunetul nou.Se simte dupa cateva sute de ore ca e altceva.La inceput mediile erau cumva prea prezente.Inele genuri de muzica pareau cu medii pronuntate.Acum totul e cat se poate de echilibrat.La Dl Popa Marius o sa mergem poate in curand.El e in Arad, noi in Timisoara.Dupa mijlocul lunii sant in concediu  vreo doua saptamani si atunci putem merge.SpeRa si domnia sa sa aiba timp.O sa punem masuratori ptr cxa si eu sant curios.Si,  da, suna mai bine decat Accupase E-206.

18 hours ago, Dan85 said:

Nu e nimic aiurea , stai linistit. Ala oscila intre faptul ca a luat teapa sau nu a luat. Ampul a fost facut si-n varianta desenata de tine si in varianta modificata, foarte putin, de mine.

De 6- 7 exemplare stiu eu, si s-au facut o gramada.

Eu am facut scandal din pricina unei perechi de trafuri, dar nu m-am legat niciodata de schema, iar faptul ca unii au dorit sa faca modificari, e treaba lor.

    Sa inteleg ca ĂLA fiind eu, crezi ca am luat teapa?Ce te face sa crezi asa ceva?Esti prost informat

Editat de Toader
Link spre comentariu
25 minutes ago, Dan85 said:

Citeste pagina 4, nu la tine m-am referit. Nu ai vazut ce citat am postat?

Suat a vociferat ca si-a luat glorie deplina, asa a considerat el in toata splendoarea lui de audiofil.  Ampul, asa cum l-am ascultat eu, cu lipsa considerabila de la 50Hz in jos, suna demential.

L-am ascultat ore intregi pe multe genuri, cu boxele asezate in cel mai optim mod fata de pozitia unde stateam. Am folosit la redare fisiere SACD, DSD si cateva CD-uri compilate de un impatimit al sunetului si imprimate chiar de el.

Ok.Am vazut.Imi cer scuze

Link spre comentariu
La 03.04.2019 la 12:52, Toader a spus:

Diferenta fata de Accuphase E-206 e destul de mare.Ca volum, nu se poate asculta peste 40 la suta din volum.Scot vecinii afara.

 

Intuitiv 40 la sută din cursa mecanică potențiometru de volum.

 

incintele(boxele) asigură SPL 100db/1W/1m ?

 

"40 la sută din volum" ce reprezentare are în vârfuri de putere ?!

 

Amplificatorul ăla are o sensibilitate la intrare, sursa de semnal asigură o tensiune pe ieșire în 0db. Pot exista situații pentru care la "40 la sută din volum" amplificatorul să ajungă în prag de limitare sau chiar în limitare.

 

Un exemplu relativ clasic sensibilitate la intrare amplificator 150mV(pentru puterea nominală) sursa de semnal 775mV în 0db, vine întrebarea ce înseamnă "40 la sută din volum" ?! (ce fel de variație volum, logaritmică, liniară, ce factor de divizare asigură  40 la sută din volum ?!).

 

Accuphase E-206  cum "prestează" ? mai bine sau mai rău în raport cu EL34-SE (evident subiectiv).

 

PS Un exemplu sensibilitate la intrarea line

 

 

sensibilitate.jpg

Editat de Vizitator
Link spre comentariu

Boxele nici pe departe nu au peste 92 db per metru.Sant incinte VTP cu difuzoarele Ciare HW 204 si Ciare HT 264 prezentate la sectiunea boxe de dl. Mateescu aka VTP.40 la suta din volum l-am apreciat dupa cursa potentiometrului.Daca ma gandesc bine, ascult la maxim 30 la suta.O sa chem un prieten cu aparatura de masurat si o sa va spun la ce putere ascult destul de tare.Accuphase presteaza bine, dar suna cumva prea precis, cumva fara emotie.Pe SE  scena e larga, detalii foarte la locul lor, senzatia de live e foparte prezenta.Doar ascultand si comparand iti poti da seama.Detaliile tehnice nici nun ma mai intereseaza profund.Sursa de sunet e Creek CD 50i sau RME Hammerfall 9632.Detalii tehince o sa pun despre trafuri.Stiu ca asta asteptati.Astept sa merg la dl Marius Popa.Una peste alta, e un amplificator super.Nu vreau sa-mi inchipui cum ar suna cu lampi Telefunken 

 

Editat de Toader
Link spre comentariu

Boxele nu trebuie sa fie de 100 db la un metru.Conteaza ce fel de difuzoare sant folosite si daca asigura in zona 50 hz o impedanta constanta, spre 8 ohm si sensibilitate declarata.Daca ai difuzoare care coboara in 28 de hz, impedanta la 28 de hz de 3 ohm, sensibilitate de 83 db, poti sa le uiti

 

 Pacat ca nu se discuta mai mult de cea mai slaba componenta a lantului acustic - boxele care ar trebui sa fie cat mai calitative.Am incercat destule boxe, difuzoare si cei mai ok ptr mine sant Ciare.Credeti ca experienta dl Mateescu in constructia de incinte e capatata de la un calculator cu un programel care simuleaza incinte?Pacat ca nu dati mai mare atentie incintelor.

Link spre comentariu

D-le Toader ......Tuburile tale EL34 sint   NOS  cumparate de la o firma ce valorifica stocuri invechite ale armatei ??... Nu cred ca armata din UK.  foloseste GADGETURI   deci  EL34 sint OK. si nu ai nevoie de Telefunken..Ca etaj de intrare  6N1p  este specific rusesc  si ca ar fi echivalet cu ECC88 si neamul lui .... da si nu prea  dovada schemele postate de D-l VIO.. Diferenta intre cele doua scheme e prea mare ca sa infigem in loc de 6N1P un tub E88CC ...   ma refer la polarizare si la reactia locala intre anozi .. Am citeva tuburi la dispozitie EL34 PHILIPS  folosite , nu stiu starea lor  le-am probat pe toate cind amplif. tau a fost la mine si toate au fost functionale  ... poate vrei sa faci o incercare ..Cit despre  Accuphase  pune-l in vitrina alaturi de colectia ta valoroasa de ceasuri cu cuc...scuzati cucufonia..

Link spre comentariu

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum
×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Am plasat cookie-uri pe dispozitivul tău pentru a îmbunătății navigarea pe acest site. Poți modifica setările cookie, altfel considerăm că ești de acord să continui.Termeni de Utilizare si Ghidări