Sari la conținut
ELFORUM - Forumul electronistilor

Reconstrucție SE cu EL34


Vizitator viobio

Postări Recomandate

Vizitator viobio

Este amplificatorul unui coleg de forum , m-am oferit să il reconstruiesc in propria mea viziune .

Am atașat schema inițială si schema după care va fi reconstruit .

IMG_20190208_092949.jpg

SE 9W cu EL34 @LMO.jpg

IMG_20190207_140032.jpg

IMG_20190207_151921.jpg

IMG_20190207_153905.jpg

Editat de viobio
Link spre comentariu
Vizitator viobio

Am observat trei greșeli tipice începătorilor sau celor fără experiență 

1 firul O din secundarul transformatorului de iesire necuplat la masă 

2 mufele de intrare montate neizolate față de carcasă 

3 carcasa metalică nu era legată la masă .

Cele două tuburi EL34 sunt Mullard si Philips , ambele au 70% emisie .

Am masurat si transformatoarele de iesire , inductanța primarelor este măsurată la 100Hz , există mici diferențe intre ele dar sunt acceptabile ,nici alea "de firmă" nu sunt perfecte, ce am masurat corespunde cu ce scrie pe cele două transformatoare de iesire .

T1 19,9H / R 315 ohmi

T2 21,3H / R 311 ohmi 

Transfornatorul de alimentare are două înfășurări de 6,3V .Filamentele tuburilor vor fi

alimentate ca in schema desenată de mine . Etajul SRPP va fi cu ECC83 .

Șocul de filtraj are 3,2H ( 100hz )  și 25,8 ohmi 

Să vedem ce iese .....

IMG_20190207_160955.jpg

IMG_20190207_160650.jpg

IMG_20190207_154056.jpg

IMG_20190207_154205.jpg

IMG_20190207_154119.jpg

IMG_20190207_154149.jpg

IMG_20190207_154716.jpg

IMG_20190207_154548.jpg

IMG_20190207_154626.jpg

Editat de viobio
Link spre comentariu
Vizitator viobio

Am demontat de pe cablajul imprimat toate componentele care nu imi sunt de folos , cu un drill o să modific cablajul imprimat , pentru a reconfigura amplificatorul după noua schemă .

 

Uitasem .....pentru a evita viitoarele bârfe , lucrarea o fac gratis ! 

IMG_20190207_151921.jpg

IMG_20190207_153956.jpg

IMG_20190207_153948.jpg

Editat de viobio
Link spre comentariu
1 hour ago, Faust2018 said:

Am observat trei greșeli tipice începătorilor sau celor fără experiență 

1 firul O din secundarul transformatorului de iesire necuplat la masă 

 

Pentru varianta initiala a schemei, adica fara nfb, masa nu trebuie conectata neaparat in 0-ul secundarului, se poate pune si la mijlocul bobinajului (daca exista) sau se poate crea un "mijloc" cu rezistori de 100 ohmi.

Link spre comentariu
1 oră în urmă, romicap a spus:

Chiar si fara NFB  secundarul OT (punctul 0 cum spun unii ) trebuie dus la masa . Primul motiv fiind ca orisice OT judecat corect are ultima infasurare de pe carcasa  o parte din secundar , parte care dusa la masa devine  ecran al transformatorului de iesire .! Si mai sunt si alte motive ...

 

Ai vizualizat vreo data diferenta unei oscilograme sqw de 10 Khz cu un terminal al secundarului pus la masa sau nu ?

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Link spre comentariu
27 minutes ago, popa marius said:

Ai vizualizat vreo data diferenta unei oscilograme sqw de 10 Khz cu un terminal al secundarului pus la masa sau nu ?

Poluam reconstructia amplificatorului cu el34, eu propun sa ne mutam pe topicul cu Gu19, ca oricum este facut pentru teste, maine incerc sa fac masuratoari comparative cu masa conectata in mediana secundarului si la finalul bobinajului. 

Link spre comentariu

Colegul de forum sunt eu. Scuze pentru modul stangaci prin care am reusit sa asamblez amplificatorul, multumesc totodata domnului Viorel pentru oportunitatea de a reconstrui amplificatorul, dupa cum a si precizat, gratuit. 

 

Ideea reconstructiei a venit dupa multe incercari de ale mele de a face acel amplificator sa cante. L-am achizitionat ca si kit , tot de la un coleg, "i-am dat cheie" si canta foarte incet si distorsionat. Am gasit o greseala in realizarea cablajului (ceva rezistori de grila aveau valoarea de 100X mai mica decat in schema ), am reajustat valorile rezistorilor din kathod, cuplajele si valoarea rezistentelor din grile, factorul de amplificare si am reusit sa il fac ceva mai sensibil, sa nu mai aud distorsiunile insa sunetele joase erau reproduse doar si doar daca injectam semnal direct in grila 6n1p sau cuplat cu cel putin 2 microfarazi, canta multumitor dar nu precum imi doream, mai ales ca puteam face si comparatie intre cum suna un SE EL34 si un Philips Philetta cu functie "TA" neatins la interior. 

 

Link spre comentariu
Vizitator viobio
Acum 15 ore, suat a spus:

Colegul de forum sunt eu. Scuze pentru modul stangaci prin care am reusit sa asamblez amplificatorul, multumesc totodata domnului Viorel pentru oportunitatea de a reconstrui amplificatorul, dupa cum a si precizat, gratuit. 

 

Ideea reconstructiei a venit dupa multe incercari de ale mele de a face acel amplificator sa cante. L-am achizitionat ca si kit , tot de la un coleg, "i-am dat cheie" si canta foarte incet si distorsionat. Am gasit o greseala in realizarea cablajului (ceva rezistori de grila aveau valoarea de 100X mai mica decat in schema ), am reajustat valorile rezistorilor din kathod, cuplajele si valoarea rezistentelor din grile, factorul de amplificare si am reusit sa il fac ceva mai sensibil, sa nu mai aud distorsiunile insa sunetele joase erau reproduse doar si doar daca injectam semnal direct in grila 6n1p sau cuplat cu cel putin 2 microfarazi, canta multumitor dar nu precum imi doream, mai ales ca puteam face si comparatie intre cum suna un SE EL34 si un Philips Philetta cu functie "TA" neatins la interior. 

 

Încă un pic până la final .

IMG_20190209_133916.jpg

IMG_20190209_152237.jpg

IMG_20190209_151402.jpg

Link spre comentariu

Vio la sfarsit daca faci niste oscilograme, pune te rog (daca ai timp) si niste EL34 noi (EH sau ce ai, asta daca ai :limb:) si masoara puterea la iesire ca sa vedem o comparatie de putere intre niste tuburi noi si altele cu emisie de 70%. 

 

P.S. Cu reactie negativa globala sigur va avea mai mult bass proprietarul. 

Editat de adrian_pic
Link spre comentariu

Kit-ul este OK  nu cred ca cel care a initiat construirea lui a avut ginduri dosnice....circuitul imprimat e OK...d-lor va grabiti sa va uitati la dosul problemei...Schema este preluata si adaptata dupa un proiect JAZZ 6L6 ce a creat o adevarata " MISCARE MONDIALA"   deci proiectul este bun.. Si atunci de ce este failura ?? probabil o piesa defecta sau mai multe,  sau o eroare umana  la montaj...Dovada ca ampliful D-lui Toader cinta si cinta frumos...dar el are o alta problema ,  BRUMUL  care apare dupa cca. 5-6 minute de cintat repet nu apare imediat ...o fi vreun condensator din alimentare care are scurgeri ?  o fi tubul 6H1P - E  care are potentialul la 85V si nu rezista desi dupa catalogul de tuburi "Ana Savescu"  Ufc=250v , D-l Viorel mi-a atras atentia ca e numai de 100V  dar pina la 85 V  mai este 15V..  Deci potentialul filamentului trebuie ridicat fata de catod pentru a fi blocata dioda formata dintre filament si catod pentru cazul nostru ...Si am putea face si extensie ... la toate montajele ce folosesc tuburi sovietice militare nu numai celor CASCOD si SRPP sau DEFAZOARE.. Nu cred ca acest tip de schema ar trebui abandonat trebuie reconsiderat reluat in forma initiala cu tuburi 6SN7 si 6L6 alimentarea grilei ecran inbunatatita si nu cu EL34 care este regina forumumistlor si a chitaristilor,   ci cu 6L6 care este regina HI-FI- lor..Cu Stima..

Link spre comentariu

Alătură-te conversației

Poți posta acum și să te înregistrezi mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: Postarea ta va necesita aprobare moderator înainte de a fi vizibilă.

Vizitator
Unfortunately, your content contains terms that we do not allow. Please edit your content to remove the highlighted words below.
Răspunde la acest subiect...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Am plasat cookie-uri pe dispozitivul tău pentru a îmbunătății navigarea pe acest site. Poți modifica setările cookie, altfel considerăm că ești de acord să continui.Termeni de Utilizare si Ghidări