Sari la conținut
ELFORUM - Forumul electronistilor

Ce mai invata copiii pe la scoala ...

Evaluează acest subiect


gauss

Postări Recomandate

 Nu-i nici o nenorocire ca se mai introduce cate o mica aiureala intr-un manual ca sa faca atractiva materia respectiva...sigur, nu trebuie sarit peste cal, sa-i bagi copilului in cap tot felul de bazaconii, dar decat sa transformi elevul in nebun sau robot cu "ics patrat supra doi calare pe patru totul impartit la noua", e de preferat asa...

Link spre comentariu

Ce sa zic ... , poate e mai bine asa . Nu stiu ... eu am fost  ( la vremea mea ) printre elevii nebuni sau roboti .  Asa eram toti  ... si in generala , si in liceu , si  mai departe . Acum , judec cu asprime  pe cei care promoveaza ireductibil destule bazaconii , sant si pe forum , si mai ales in viata dimprejur . O fi bine , o fi rau ... , a lor este lumea , si a urmasilor lor . Cine le face , sa le ( si ) traga ...

Link spre comentariu

Eu am ''parasit'' bancile scolii cam demultisor!

Cit despre ce se face azi,  in scoala,ce sa zic? Daca e sa ne luam dupa ce se spune, scoala de azi,e o brambureala curata! Sigur sint si scoli unde chiar se face scoala, dar din pacate , in marea lor majoritate, in scoli se face orice inafara de ce ar trebui sa se faca. 

Cind aud pe unii elevi ce perle scot pe gura,mai ca-mi vine sa sa ma dau cu curu de pamint.  Stau si ma intreb ,ce fac invatatorii si profesorii la clasa? 

Cind eram elev nu existau clase bune si clase rele. Acum vad ca se ''poarta'' asa ceva.

Atunci aveam orarul care se respecta cu strictete.

Dupa parerea,mea atunci chiar se facea scoala. La absolvirea claselor primare,nu exista elev sa nu stie scrie si citeasca,sa adune si sa scada,sa inmulteasca si sa imparteasca. Acum absolventi de clasa a opta nu stiu sa citeasca cursiv,nu stiu tabla inmultirii (pe care am invatat-o pe de rost),nu mai vorbesc de altele. Multi dintre noi aveam Culegerea  de exercitii si probleme de matematica  a lui Gheorghe Gheba. Oare copii de azi au auzit despre acea culegere? Dar profesorii de matematica au auzit?  Sincer, ma indoiesc ca au auzit chiar toti.

Link spre comentariu
La 19.01.2019 la 8:40, GEO 53 BN a spus:

Stau si ma intreb ,ce fac invatatorii si profesorii la clasa? 

Lucreaza cu materialul clientului.

Inainte ca era de rusine, bun simt sau frica, nu piscuia nici un elev in fata profesorului. Acum sar la bataie. Va intreb, profesor fiind, ce-ati putea face cu asemenea ''material''?

Editat de doru3160
Link spre comentariu

Din păcate manualele sunt realizate de oameni din ce în ce mai slab pregătiți, în condițiile în care multe contracte se dau pe criterii politice și nu de performanță.

Se găsesc tot felul de greșeli grosolane prin probleme de matematică, iar prin manualele de Geografie sau Biologie găsindu-se unele pasaje care par scoase din lucrările unor elevi care au lipsit de la ore....

Nu mai spun că în condițiile în care învățătorii și profesorii nu au timp să lucreze cum trebuie toată materia e predat, mai marii învățământului au hotărât să mai adauge un obiect de studiu ,,de umplutură,, respectiv Religia.Care nici măcar nu e predată de către preoți, practic singurii în măsură să predea acest obiect, ci de așa-ziși ,,profesori,, de religie care nu știu cum să scape mai repede din clasă, ocupând un timp util pentru materii cu adevărat importante...

Să mai zic ceva de ,,manualul de sport,, ???

Link spre comentariu
La 19.01.2019 la 9:09, GEO 53 BN a spus:

Pai daca ''babaca''cotizeaza, normal ca proful o sa faca in asa fel incit totul sa iasa cum trebe.

Vezi doar o latura...in clasele mici, ca veni vorba de invatatori, la caligrafie, daca aveam macar o greseala pe o pagina cu bastonase sau ce ne dadea sa facem, luam cu rigla la palma.Nu se acceptau nici macar stersaturi/corecturi. Daca greseai, rupeai pagina si o luai de la inceput. Si de frica sa nu raman fara caiet, aveam un altul pe care exersam, si cand ma credeam in stare sa fac o pagina fara greseli, incepeam pe caietul de scoala. Acum daca invatatorul ii da unuia cu linia la palma, a doua zi e pe toate posturile tv pt rele tratamente aplicate minorului...ma lasi cu cotizarea? Pana la cotizare, a disparut bunul simt, rusinea si cei 7 ani de acasa.De ce? Pt ca au ajuns cei trecuti ca gasca pe apa prin scoala sa aiba copii si sa-i educe.Tot aia elaboreaza manuale, fac legi si ne conduc.Chiar daca nu ne place, prostia va deveni normalitate.

Link spre comentariu
Acum 34 minute, doru3160 a spus:

Vezi doar o latura...in clasele mici, ca veni vorba de invatatori, la caligrafie, daca aveam macar o greseala pe o pagina cu bastonase sau ce ne dadea sa facem, luam cu rigla la palma.Nu se acceptau nici macar stersaturi/corecturi. Daca greseai, rupeai pagina si o luai de la inceput. Si de frica sa nu raman fara caiet, aveam un altul pe care exersam, si cand ma credeam in stare sa fac o pagina fara greseli, incepeam pe caietul de scoala. Acum daca invatatorul ii da unuia cu linia la palma, a doua zi e pe toate posturile tv pt rele tratamente aplicate minorului...ma lasi cu cotizarea? Pana la cotizare, a disparut bunul simt, rusinea si cei 7 ani de acasa.De ce? Pt ca au ajuns cei trecuti ca gasca pe apa prin scoala sa aiba copii si sa-i educe.Tot aia elaboreaza manuale, fac legi si ne conduc.Chiar daca nu ne place, prostia va deveni normalitate.

Si eu am avut parte de asa ceva. Stiu ca temele pentru acasa  trebuia sa la facem cu cerneala, cu tocul si penita. Daca greseam, pagina era rupta si .... de la capat.  Citeodata aveam cite-un ghinion de nu mai stiam ce sa mai fac . Mama fie iertata, cum greseam cum rupea pagina. Penitele uzate mai faceau cite-un ''porc''(strop de cerneala)  De aceea mama-mi cumpara cite zece bucati de penite  Flaro. La cooperativa din sat aduceau caiete cu filele atit de proaste, incit atunci cind puneam penita pe caiet,cerneala era instantaneu absorbita, intingindu-se. Pe filele de caiet  se observau citeodata si aschii foarte fine, de lemn. Doar stii ca erau caiete de calitatea I-i si pina la caiete de calitatea a III-a. De aceea mergeam pina la Sarmasag (6Km dus si 6Km intors, pe jos)unde gaseam si cumparam ,caiete de calitate.

 Acum elevii fac regulile-n scoala,profesorii ,invatatorii, neputind face nimic. Ca deh: copilu' nu trebe bruscat,atentionat si nici cu privirea atins!

Ehei ce-o luam in ''goarna'' cind calcam pe bec. Ia sa fi spus acasa ca am luat-on ''barba'', sa fi vazut atunci  bataie. Ce ''serveam'' la scoala era parfum, fata de ce ''serveam'' acasa. Cine-s de vina? Parintii! Ei dau apa la moara odraslelor,care acasa fac pe ''ingerasii''. Normal ca dobitocu' de parinte isi crede odrasla!

 

Editat de GEO 53 BN
Link spre comentariu
Vizitator aws.
36 minutes ago, GEO 53 BN said:

Cine-s de vina? Parintii! Ei dau apa la moara odraslelor,care acasa fac pe ''ingerasii''. Normal ca dobitocu' de parinte isi crede odrasla!

 

Ei na, dar sunt si pe aici o gramada din acesta categorie.

A tinut deschis un topic pentru o gramada de timp un user care vrea sa-i faca odraslei proiectul care consta intr-un panou demonstrativ iar cand un alt user a intervenit afirmand ca asta nu era treaba parintelui ci a odraslei puturoase si profitoare (formata asa chair de parintii care confunda educatia cu vesnicul pupat in c*r) singurul argument al sclavului voluntar a fost ceva de genul "se vede ca tu n-ai copii". Si nu lipsa de argumentatie rationala si mentalitatea stupida m-a deranjat pe mine cel mai mult, ci faptul ca respectivul a primit o gramada de like-uri din partea multor membri ai acestui forum.

Asta spune deja tot!

 

PS

Revin ca sa se inteleaga corect: respectivul a primit o gramada de like-uri pentru acel pseudo argument stupid, si nu pentru efortul de a construi panoul demonstrativ

Editat de aws.
Link spre comentariu
4 hours ago, GEO 53 BN said:

Sigur sint si scoli unde chiar se face scoala, dar din pacate , in marea lor majoritate, in scoli se face orice inafara de ce ar trebui sa se faca. 

 

Asa este in majoritatea scolilor din Vest. Invatamantul de stat este de cacao, iar la particulari, unde se face carte serioasa, invatamant traditional, este rupere la portofelul parintilor.

Link spre comentariu

Buna

Nu siu cum e in alte parti,dar in toamna am trecut pe la fiica-mea.

Clasa I.Dupa galagia din clasa am avut impresia ca invatatoarea nu e la ora.

Era inauntru bineanteles,dar asa nu poti face scoala.

Ce sa mai zicem de elevii mai mari.

Spor tuturor.

Alex

Link spre comentariu
6 minutes ago, -Atlas- said:

Buna

Nu siu cum e in alte parti,dar in toamna am trecut pe la fiica-mea.

Clasa I.Dupa galagia din clasa am avut impresia ca invatatoarea nu e la ora.

Era inauntru bineanteles,dar asa nu poti face scoala.

Ce sa mai zicem de elevii mai mari.

Spor tuturor.

Alex

 

Ati nimerit intr - un moment nepotrivit . Copiii se bucurau ca sant la scoala . Cateodata dureaza toata ora ... , noroc cu pauza , ca revin la normal .

Link spre comentariu
×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Am plasat cookie-uri pe dispozitivul tău pentru a îmbunătății navigarea pe acest site. Poți modifica setările cookie, altfel considerăm că ești de acord să continui.Termeni de Utilizare si Ghidări