Sari la conținut
ELFORUM - Forumul electronistilor

LG 32LF2500-ZA


Postări Recomandate

14 minutes ago, Costica LCD said:

Cum e numerotat mosfetul in schema?

pe cel original scrie doar 25914.

dar am gasit pe o placa digitala de Daewoo (LCD) niste mosfeturi pe care scrie : 3401 .

dupa ce am verificat pe net , rezulta ca sunt AO3401 (-30v , -4A), am sa incerc

 

nu , Q101 , este notatia din schema

Editat de mercenarx
Link spre comentariu

Q101 e pe tensiunea de 16V care alimenteaza si AS-ul, ai facut fara sa vrei scurt pe aceasta tensiune cind ai lipit al doilea AS, tare mi-e frica, ca ai bulit si integratul TPS65161....oricum imaginea albicioasa nu era din AS15......si cele cumparate de la mivarom cu 5 lei toate au mers perfect cu F sau cu G...

Link spre comentariu

Tu f-al cum a fost si mai departe vei primi ajutor de la mine...adevarul e ca in loc sa repari mai rau ai stricat, dar nu e asta o problema, ca fiecare am stricat fara sa vrem...acum 2 zile ma uitam la un coleg cum masura niste tensiuni pe un integrat(sursa smd DC-DC pe main) cu pini marunti, avea virfurile rotunde la testere si zic, mai Stefane cum poti tu sa masori cu testerele alea pinii aia marunti, el a spus asa: "inca am vederea buna Costica!" si nici bine nu a terminat vorba, ca deja a facut scurt sub ochii mei si integratul care era bun incepuse sa fumeze...:rade:

Editat de Vizitator
Link spre comentariu
1 minute ago, Costica LCD said:

Tu f-al cum a fost si mai departe vei primi ajutor de la mine...adevarul e ca in loc sa repari mai rau ai sticat, dar nu e asta o problema, ca fiecare am stricat fara sa vrem...acum 2 zile ma uitam la un coleg cum masura niste tensiuni pe un integrat(sursa smd DC-DC pe main) cu pini marunti, avea virfurile rotunde la testere si zic, mai Stefane cum poti tu sa masori cu testerele alea pinii aia marunti, el a spus asa: "inca am vederea buna Costica!" si nici bine nu a terminat vorba, ca deja a facut scurt sub ochii mei si integratul a inceput sa fumeze..:rade:

se mai ard si piese cateodata .. este inerent.

in cazul meu , nu stiu ce sa zic..daca fost vre-un scurt , nu l-am vazut cu microscopul pe usb , asta e.

 

Link spre comentariu
4 hours ago, Costica LCD said:

Tu f-al cum a fost si mai departe vei primi ajutor de la mine...adevarul e ca in loc sa repari mai rau ai stricat, dar nu e asta o problema, ca fiecare am stricat fara sa vrem...acum 2 zile ma uitam la un coleg cum masura niste tensiuni pe un integrat(sursa smd DC-DC pe main) cu pini marunti, avea virfurile rotunde la testere si zic, mai Stefane cum poti tu sa masori cu testerele alea pinii aia marunti, el a spus asa: "inca am vederea buna Costica!" si nici bine nu a terminat vorba, ca deja a facut scurt sub ochii mei si integratul care era bun incepuse sa fumeze...:rade:

l-am adus in starea initiala cu imagine albicioasa

am avut noroc , ca nu s-a prajit integratul (sigur a fost un scurt pe AVDD ,dar pe care nu l-am sesizat)

domnule misuraelectronic , tin sa va spun ca eu am inteles ce a vrut sa spuna colegul iuliantv (cum dealtfel sunt convins ca toata lumea a inteles)

nickname-ul dvs contine oarece inadvertente : ceea ce sta scris dupa misura ce relevanta ar trebui sa aiba?

no offence!

 

 

 

Editat de mercenarx
Link spre comentariu
52 minutes ago, mercenarx said:

l-am adus in starea initiala cu imagine albicioasa

am avut noroc , ca nu s-a prajit integratul (sigur a fost un scurt pe AVDD ,dar pe care nu l-am sesizat)

 

 

Desfa rama de la display si vezi daca pe driverul superior(PCB-ul displayului) exista un integrat AS34-G....

 

1 hour ago, misuraelectronic said:

stimati  tovarasi ... daca  nu  stiati  inca ,  aflati  ca  sint  dati  naibii  moldovenii  astia  din  bacau ... cum  taie  ei  cu  KATERUL   pinii  de  la  un  integrat  care  exista  fizic   si  mai  departe  il  inlocuiesc  cu  un  integrat  care   nu  s-a  inventat  inca  pe  planeta  pamint ...:rzb

am  vrea , daca  se  poate ,  sa  stim  si  noi  care  sint  acele  surse  sigure ,  care  sa  ne  livreze  si  noua  niscaiva  as25x  de  buna  calitate  ?   sau  le  faceti  personal   la  pila  si  va  mai  ies  si  unele  triunghiulare ,  din  cind  in  cind ...?:rade:

Cu tot respectul ca sunteti concetatean de-al meu si va cunosc foarte bine, dar acest coleg "iuliantv" chiar nu merita sa faceti bascalie de el, acest om se zbate necontenit sa ajute pe toti colegi....daca aveti intre voi oarece neintelegeri, atunci nu mai ma bag si chiar imi cer scuze......

 

Pentru cine are respect.........

 

 

Editat de Vizitator
Link spre comentariu
1 oră în urmă, Costica LCD a spus:

Desfa rama de la display si vezi daca pe driverul superior(PCB-ul displayului) exista un integrat AS34-G....

 

Cu tot respectul ca sunteti concetatean de-al meu si va cunosc foarte bine, dar acest coleg "iuliantv" chiar nu merita sa faceti bascalie de el, acest om se zbate necontenit sa ajute pe toti colegi....daca aveti intre voi oarece neintelegeri, atunci nu mai ma bag si chiar imi cer scuze......

 

Pentru cine are respect.........

 

 

o sa moara prost nu ai ce-i face

Link spre comentariu
  • 1 an mai târziu...
Acum 4 minute, horea costica a spus:

Salut.

 

 

Am și eu o problemă cu acest tip de tv-u și îndrăznesc să vă cer ajutor.La mine apare o imagine lăptoasă și așa negativă ca un film fotografic.Am vazut că ați schimbat AS34-G,să fie și acesta defectul la mine sau este AS15HF?

 

 

Stimă și respect.

 

 

AS34-G

Link spre comentariu
Acum 28 minute, horea costica a spus:

 

Salut.

 

Vă mulțumesc de ajutor,rămâne să comand integratele și să văd cum le înlocuiesc,că sunt foarte mărunte.Am văzut că sunt 2 bucăți și nu stiu care e defect,așa că am considerat că e bine să le schimb pe ambele.

 

Stimă și respect.

 

Poti trimite T-Con-ul la mine si le lipesc eu pe alea noi

 

Link spre comentariu

Alătură-te conversației

Poți posta acum și să te înregistrezi mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: Postarea ta va necesita aprobare moderator înainte de a fi vizibilă.

Vizitator
Unfortunately, your content contains terms that we do not allow. Please edit your content to remove the highlighted words below.
Răspunde la acest subiect...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Am plasat cookie-uri pe dispozitivul tău pentru a îmbunătății navigarea pe acest site. Poți modifica setările cookie, altfel considerăm că ești de acord să continui.Termeni de Utilizare si Ghidări